Steven Strait als D’Leh | |
Camilla Belle als Evolet | |
Cliff Curtis als Tic-Tic | |
Nathanael Baring als Baku | |
Mo Zinal als Ka’Ren | |
Affif Ben Badra als Warlord | |
Mona Hammond als Old Mother | |
Marco Khan als One-Eye | |
Reece Ritchie als Moha | |
Joel Fry als Lu’Kibu | |
Joel Virgel als Nakudu | |
Omar Sharif als Narrator (voice) | |
Kristian Beazley als D’Leh’s Father | |
Junior Oliphant als Tudu | |
Louise Tu'u als Baku's Mother | |
Jacob Renton als Young D’Leh | |
Grayson Hunt Urwin als Young Evolet | |
Farouk Valley-Omar als High Priest | |
Boubacar Babiane als Quina | |
Joe Vaz als Chief of Guards | |
Charles Baloyi als Gatto | |
Tim Barlow als Pyramid God | |
Gabriel Malema als Kawu | |
Mark Simmons als Sono | |
Hannah Westbury als Cala | |
Antonio Fisher als Young Priest #1 | |
Steven Afrikaner als Young Priest #2 | |
David Dennis als Slave Guard #1 | |
Tony Caprari als Slave Guard #2 | |
Matthew Navin als Young Ka’ren | |
Nimiah Rodgers als Young Moha | |
Kolby Pistak als Young Lu’Kibu | |
Ben Hart als Young Hunter | |
Ben Coyle-Larner als Young Hunter | |
Joshua Peters als Young Hunter | |
Heberth Somaeb als River Tribe Chief | |
Sadrag Nakale als Old Hunter | |
Mykhail Cohen als Young Child | |
Janine Manuel als Young Child | |
Kabelo Murray als Young Child | |
Andrew Stehlin als Mammoth Hunter (uncredited) | |
Suri van Sornsen als Captured Mammoth Villager (uncredited) |
Roland Emmerich | Producer |
Michael Wimer | Producer |
Odile Dicks-Mireaux | Costume Design |
Roland Emmerich | Director |
Mali Finn | Casting |
Sarah Bradshaw | Executive Producer |
Alexander Berner | Editor |
Lissy Holm | Casting |
William Fay | Executive Producer |
Leo Davis | Casting |
Thomas Tull | Executive Producer |
Mark Gordon | Producer |
Harald Kloser | Screenplay |
Tom Karnowski | Executive Producer |
Jean-Vincent Puzos | Production Design |
Roland Emmerich | Screenplay |
Ueli Steiger | Director of Photography |
Harald Kloser | Executive Producer |
Renée April | Costume Design |
Robert Q. Mathews | Costume Supervisor |
Emilia Roux | Set Decoration |
David Warren | Art Direction |
Clive Pollick | Construction Coordinator |
Lisa Van Der Merwe | Construction Coordinator |
Christian Roberton | Visual Effects Producer |
Oliver Upton | Still Photographer |
Jacomina Jankowitz | Set Costumer |
Gary L. Camp | Camera Operator |
Charmaine Cleaver | Construction Coordinator |
Barrie Hemsley | Visual Effects Producer |
Henry van den Berg | Gaffer |
Zoe Harvey | Set Costumer |
Chris Benstead | Music Editor |
Peter Taylor | Camera Operator |
Heather Cameron | Art Direction |
Jim Mitchell | Visual Effects Supervisor |
Jeremy Price | Supervising Sound Editor |
Tracy Moseley | Art Department Coordinator |
Janelle Hope | Art Department Coordinator |
Karen E. Goulekas | Visual Effects Supervisor |
Billy Merrell | Gaffer |
Chuck Finch | Gaffer |
David Rosenbaum | Transportation Coordinator |
Jessica Taljaard | Construction Coordinator |
Jesper Kjölsrud | Visual Effects Supervisor |
Lisa Vick | Script Supervisor |
Marc Homes | Art Direction |
Trevor Michael Brown | Camera Operator |
Gary L. Camp | Steadicam Operator |
Fleur Whitlock | Art Direction |
Megan Tanner | Makeup Department Head |
Sarah Metcalfe | Construction Coordinator |
Stuart McAra | Visual Effects Producer |
Richard Bluck | Camera Operator |
Simon Gershon | Supervising Sound Editor |
Steve Dent | Stunt Coordinator |
Mick Snell | Transportation Coordinator |
Janet Lombard | Construction Coordinator |
Carmila Gittens | Special Effects Coordinator |
Adi Visser | Camera Operator |
Daniel Fotheringham | Animation |
Robin Auld | Supervising Art Director |
Michael Berg | Supervising Art Director |
Laraib Atta | Visual Effects |
Harald Kloser | Original Music Composer |
Christa Schamberger | Local Casting |
Jack Stew | Foley Artist |
Gerard Loret | Dialogue Editor |
Ricky Butt | Foley Artist |
Andrew Stirk | Dialogue Editor |
Jason Swanscott | Foley Artist |
Jenny Lee Wright | Foley Artist |
Justine Muxlow | Property Master |
Thomas Wanker | Original Music Composer |
Gary Smith | Property Master |
Ben Meechan | Sound Effects Editor |
Steven Saunders | Sculptor |