Jim Carrey als Scrooge / Ghosts of Christmas (voice) | |
Gary Oldman als Bob Cratchit / Marley / Tiny Tim (voice) | |
Colin Firth als Fred (voice) | |
Robin Wright als Fan / Belle (voice) | |
Cary Elwes als Portly Gentleman / Dick Wilkins / Fiddler / Business Man (voice) | |
Bob Hoskins als Fezziwig / Old Joe (voice) | |
Daryl Sabara als Apprentice / Caroler / Beggar / Peter Cratchit (voice) | |
Steve Valentine als Funerary Undertaker / Topper (voice) | |
Sage Ryan als Tattered Caroler (voice) | |
Amber Gainey Meade als Tattered Caroler / Well Dressed Caroler (voice) | |
Ryan Ochoa als Caroler / Beggar / Cratchit Boy / Ignorance / Boy (voice) | |
Bobbi Page als Tattered Caroler / Well Dressed Caroler (voice) | |
Ron Bottitta als Tattered Caroler / Well Dressed Caroler (voice) | |
Fionnula Flanagan als Mrs. Dilber (voice) | |
Samantha Hanratty als Beggar Boy / Young Cratchit Girl / Want Girl (voice) | |
Julian Holloway als Fat Cook / Portly Gentleman #2 / Business Man #3 (voice) | |
Jacquie Barnbrook als Mrs. Fezziwig / Fred's Sister-In-Law / Caroler (voice) | |
Lesley Manville als Mrs. Cratchit (voice) | |
Molly C. Quinn als Belinda Cratchit (voice) | |
Fay Masterson als Martha Cratchit / Guest #1 / Caroline (voice) | |
Leslie Zemeckis als Fred's Wife (voice) | |
Paul Blackthorne als Guest #3 / Business Man #2 (voice) | |
Michael Hyland als Guest #4 (voice) | |
Kerry Hoyt als Adult Ignorance (voice) | |
Julene Renee als Adult Want (voice) | |
Raymond Ochoa als Caroline's Child (voice) | |
Callum Blue als Caroline's Husband (voice) | |
Matthew Henerson als Poulterer (voice) | |
Aaron Rapke als Well Dressed Caroler (voice) | |
Sonje Fortag als Well Dressed Caroler / Fred's Housemaid (voice) |
Robert Zemeckis | Director |
Robert Zemeckis | Screenplay |
Charles Dickens | Novel |
James Sathre | Technical Supervisor |
Jimmy Almeida | Animation |
Michael Parks | Animation |
Justin Hammond | Lighting Artist |
Yuhon Ng | Animation |
Bill Corso | Makeup Artist |
Jeremiah O'Driscoll | Editor |
Jack Rapke | Producer |
Linda Fields | Associate Producer |
Steven J. Boyd | Co-Producer |
Heather Kelton | Associate Producer |
Alan Silvestri | Original Music Composer |
Robert Presley | Director of Photography |
Peter M. Tobyansen | Line Producer |
Steve Starkey | Producer |
Genevieve Elkin | Art Department Assistant |
Mike Stassi | Art Direction |
Colette D. Dahanne | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Nia Hansen | Production Intern |
Amy Beresford | Digital Producer |
Sam Restivo | Assistant Editor |
Tu Le | Lighting Artist |
Rose Wicksteed | Casting Assistant |
Cheryl Ann Sansonetti | Production Coordinator |
Dan Kunz | Animation |
Kevin Quaid | Animation |
Po-Ming Chu | Modeling |
Michael Lantieri | Special Effects Supervisor |
Karen O'Hara | Set Decoration |
Nina Gold | Casting |
James Monroe Tharp Jr. | Best Boy Electrician |
Dennis Hoerter | Key Grip |
Bob Brown | Stunts |
Scott Herbertson | Assistant Art Director |
Joel Prihoda | Leadman |
Harriette Landau | Makeup Artist |
David 'Rudy' Grossman | CG Supervisor |
Kevin Baillie | Digital Effects Supervisor |
Paulette Dauber | Unit Publicist |
Kyoko Kageyama | Assistant Production Coordinator |
Evelyn Botter | Animation |
Julie Jaros | Animation |
Francois Antoine | Visual Effects |
George Alcco-Sima | Animation |
Tina Roesler Kerwin | Makeup Artist |
Andrea Carter | Art Department Coordinator |
Julie Beattie Iiams | Set Dresser |
John Scott | Camera Operator |
Alejandro M. Hernandez | Set Costumer |
Michelle Liu | Set Costumer |
Douglas Epps | CGI Supervisor |
Glen Gustafson | Lighting Artist |
Krista Haley | Assistant Production Manager |
Ben Hadden | Production Coordinator |
Kristen D. Chidel | Production Manager |
Dennis Leonard | Supervising Sound Editor |
Bryon Caldwell | Animation |
Mike Dacko | Animation |
Roland Vallet | Animation |
Peter Demarest | Digital Compositors |
Doug Chiang | Production Design |
Clint Smith | Sound Recordist |
Dermot Power | Costume Design |
Randy Thom | Sound Designer |
Andrew Reeder | Set Designer |
Nadege Schoenfeld | Makeup Artist |
Andy Owen | Stunts |
Luca Kouimelis | Script Supervisor |
Salvador Ruiz | Animation |
Scott Wirtz | Animation Supervisor |
Ross Burgess | Animation |
Brian Flora | Art Direction |
Jenny Head Appleton | Production Manager |
Rachel Bolt | Musician |
Zack Bunker | Art Department Assistant |
Leon Kogan | Art Department Assistant |
Darnie Galloway | Production Coordinator |
Anthony Almaraz | Costume Supervisor |
Bob Mano | Motion Capture Artist |
Timothy McCormick | Systems Administrators & Support |
Jeffrey Schwartz | Second Assistant Director |
Brendan Donnison | ADR Voice Casting |
Paula Stier | Assistant Production Coordinator |
Dennie Thorpe | Foley |
Mac Smith | Sound Effects Editor |
Kenneth Karman | Supervising Music Editor |
Jax Lee | Animation |
Michael Hall | Visual Effects Editor |
Dennis S. Sands | Sound Re-Recording Mixer |
Sue Fox | Foley Editor |
Tony Olivieri | Camera Operator |
John Bramley | Still Photographer |
Brieann Rich | Craft Service |
Alia Dong-Stewart | Motion Capture Artist |
James Trousdale | Systems Administrators & Support |
Ryan Ralph Bond | Assistant Production Manager |
Robert Keyghobad | Production Manager |
Brian Chumney | ADR Editor |
Webster Colcord | Animation |
Roel Robles | Character Designer |
Erin King | Visual Effects Coordinator |
Regina Carney | Post-Production Manager |
Garrett Warren | Stunt Coordinator |
Mark Ginther | Stunts |
John Huikku | Lighting Artist |
Juan Bronson | Assistant Production Manager |
Tal Peleg | Animation |
E. Larry Oatfield | Foley Editor |
Jonathan Null | Supervising ADR Editor |
Joseph Lederer | Still Photographer |
Ryan Michero | CG Supervisor |
Robert Calvert | Special Effects |
Wally Crowder | Stunts |
Shawn Kautz | Stunts |
Scott G. Trosclair | Lighting Artist |
Samantha Liss | Production Coordinator |
Brian Brecht | Production Manager |
Daniel Riha | Researcher |
William B. Kaplan | Production Sound Mixer |
Andrew Schneider | Animation |
Keith Kellogg | Animation Supervisor |
Justin Graham | Digital Compositors |
Eric Texier | Visual Effects |
George Murphy | Visual Effects Supervisor |
Norman Newberry | Art Direction |
Kino Scialabba | Conceptual Design |
Edouard F. Henriques | Makeup Designer |
Angie Yesson | Production Intern |
Nick Paige | Camera Operator |
Sandra Scott | Digital Producer |
Kirk Dunne | Motion Capture Artist |
Pat Banta | Stunts |
Antonio Eggermont | Systems Administrators & Support |
Carin-Anne Strohmaier | Visual Effects Editor |
Susanne Lariviere | Production Accountant |
William Ross | Orchestrator |
George Banks | Animation |
Colin Fix | Character Designer |
Christopher Hamilton | VFX Artist |
Margaret Sigel | Actor's Assistant |
Matthew Brewbaker | Post Production Assistant |
Brian Garbellini | Camera Operator |
Charles Parrish | Motion Capture Artist |
Leff Lefferts | Sound Design Assistant |
Cliff McLaughlin | Stunts |
Brian Simpson | Stunts |
Kyla Warren | Stunts |
Doug Swam | Systems Administrators & Support |
Nathan Schauf | Assistant Editor |
John Ashton Thomas | Orchestrator |
David Latour | Animation |
Jean Lin | Animation |
Jonathan Lyons | Animation |
Yuki Yamamura | Modeling |
Rony Edde | Visual Effects |
Sunghwan Hong | VFX Artist |
Deron Tse | Rigging Grip |
Randy Thom | Sound Re-Recording Mixer |
Blanche Sindelar | Assistant Property Master |
Trey Clinesmith | Camera Operator |
Joel Friesch | Digital Effects Supervisor |
Laura O'Keefe | Set Production Assistant |
Ilram Choi | Stunts |
Kevin Conde | Systems Administrators & Support |
Rolf Fleischmann | Assistant Editor |
Anna Fields | Assistant Production Manager |
Robert Jackson | Boom Operator |
Daniel S. McCoy | Boom Operator |
John 'JD' Daniel | Modeling |
Brett Boggs | Visual Effects |
Kurt Kaufman | Co-Art Director |
David Venezky | Prop Maker |
Ryan Geoffrey Walker | Animation |
Richard McBride | Compositors |
Jenna Kerr | Visual Effects Coordinator |
Jamie Shelley | Painter |
Richard F. Mays | Set Designer |
Christopher A. Schenck | Camera Operator |
Keith Hall | Makeup Artist |
Jake McKinnon | Motion Capture Artist |
Brian Kulig | Lighting Supervisor |
Robert Sterne | Casting Assistant |
Tineka Becker | Casting Associate |
Cameron Folds | Animation |
Rena M. Fowler | Animation |
Keith Johnson | Animation |
Huseyin Caner | Visual Effects Supervisor |
Diego Garzon | Story Editor |
Rene Mandel | Musician |
Marc Gabbana | Art Direction |
Wendy Berry Campbell | Production Manager |
John Villarino | Construction Coordinator |
Lawson Brown | Set Dresser |
Maurice K. McGuire | Camera Operator |
Susan Germaine | Hair Designer |
Tania Saylor | Makeup Artist |
Ryan Tudhope | Digital Effects Supervisor |
Adam Hart | Stunts |
Brian Machleit | Stunts |
Euan K. MacDonald | Supervising Technical Director |
David H. Venghaus Jr. | First Assistant Director |
Megan Corbet | Assistant Production Manager |
Johnny Duguid | Production Coordinator |
Jana Vance | Foley |
Pete Horner | Sound Effects Editor |
Jason Brown | Visual Effects |
Alex Wang | VFX Artist |
Jason Merck | Conceptual Design |
Bobby Mara | Construction Foreman |
Stéphane Couture | Lead Animator |
Sammy Pasha | Actor's Assistant |
Chris Jolly | Compositors |
Jordan Santamaria | Musician |
Bradley James Allan | Stunts |
Michael Gastaldo | Property Master |
Gina Bonacquisti | Key Hair Stylist |
Rich Murillo | Systems Administrators & Support |
Conrad Pope | Orchestrator |
James M. Tanenbaum | Production Sound Mixer |
Al Nelson | Sound Effects Editor |
Oz Gani | Animation |
Jenn Emberly | Animation Supervisor |
Vladimir Todorov | Character Designer |
Ashley Koons | Production Coordinator |
Alessandra Cave | Production Manager |
Gregory Bossert | Archival Footage Research |
Matthew Moriarty | Camera Operator |
Tegan Taylor | Makeup Department Head |
Erich A. Muller | Set Costumer |
Robert Gaskill | Driver |
Sarah Goller | Production Office Assistant |
Christopher S. Patterson | Systems Administrators & Support |
Ryan Chan | First Assistant Editor |
Mona Slomsky | Casting Assistant |
Jeff Shapiro | Production Accountant |
Gabriela Ríos | Production Coordinator |
Tom Johnson | Sound Re-Recording Mixer |
Chris Bonura | Art Department Assistant |
Erin Collins Butler | Art Department Manager |
Will Grant | Set Dresser |
Reiko Porter | Set Costumer |
Lisa Shriver | Choreographer |
Chuck Martinez | Driver |
Shawn Crowder | Stunts |
Frank Torres | Stunts |
Everette Webber | Digital Intermediate |
Laura C. Denton | Production Coordinator |
Justin Oliphant | Production Coordinator |
Jeremy Bolan | Animation |
Julija Learie | Animation |
Danny Wawrzaszek | Animation |
Nathaniel Hunter | Visual Effects |
Andrew Butler | VFX Artist |
Zoe Aimee Zaitzeff | Visual Effects Coordinator |
Zach Martin | Sound Mix Technician |
David Schultz | Stunts |
Robert Zemeckis | Producer |
Matthew O'Callaghan | Motion Capture Artist |
Brittany Petros | Production Assistant |
Hiroshi Mori | Visual Effects |
Jason Corgan Brown | Art Department Manager |