Robert Englund als Freddy Krueger | |
Mark Patton als Jesse Walsh | |
Kim Myers als Lisa Webber | |
Robert Rusler als Ron Grady | |
Clu Gulager als Ken Walsh | |
Hope Lange als Cheryl Walsh | |
Marshall Bell als Coach Schneider | |
Melinda O. Fee als Mrs. Webber | |
Tom McFadden als Mr. Webber | |
Sydney Walsh als Kerry | |
Edward Blackoff als Biology Teacher | |
Christie Clark als Angela Walsh | |
Lyman Ward als Mr. Grady | |
Donna Bruce als Mrs. Grady | |
Hart Sprager als Teacher | |
Allison Barron als Girl on Bus | |
JoAnn Willette als Girl on Bus | |
Steve Eastin als Policeman | |
Brian Wimmer als Do-Gooder | |
Robert Chaskin als Bar-B-Que Boy | |
Kerry Remsen als Girlfriend | |
Kimberly Lynn als Patty | |
Steven Smith als Victim | |
Jonathan Hart als Spike | |
Tom Tangen als Victim (uncredited) | |
Robert Shaye als Bartender (uncredited) |
Ray Lykins | Stunts |
Wes Craven | Characters |
Robert Shaye | Producer |
Stanley Dudelson | Executive Producer |
Sara Risher | Line Producer |
Sara Risher | Co-Producer |
Jacques Haitkin | Director of Photography |
Annette Benson | Casting |
Gregg Fonseca | Production Design |
Christopher Young | Original Music Composer |
Dan Bradley | Stunt Coordinator |
Michael S. Murphey | Line Producer |
Joel Soisson | Second Unit Director |
Rachel Talalay | Production Manager |
Jack Sholder | Director |
David Chaskin | Writer |
Stephen Diener | Executive Producer |
Christopher Tufty | Second Unit Director of Photography |
Bob Brady | Editor |
Arline Garson | Supervising Editor |
Pamela B. Warner | Set Decoration |
Donald Elmblad | Leadman |
Denney Pierce | Stunts |
Matia Karrell | First Assistant Director |
Kevin Yagher | Special Effects |
Barbara Benz | Property Master |
Maggie Martin | Art Direction |
Karen I. Stern | Assistant Editor |
Ian Cramer | Set Dresser |
Frank Lloyd | Stunts |
Jack Cooley | Sound Re-Recording Mixer |
Robin L. Neal | Hairstylist |
Adrienne Hamalian-Mangine | Script Supervisor |
Peter Mercurio | Second Assistant Camera |
Whitney R. Hunter | Second Assistant Director |
Christopher Doyle | Stunts |
Gail Viola | Costume Design |
Hana Cannon | Production Coordinator |
Lane Leavitt | Stunts |
Paul Boyington | Special Effects |
Ed White | Sound Mixer |
Daniel Marc | Makeup Artist |
Wendy Hogan | Assistant Makeup Artist |
Scott Alan Cook | Stunts |
Ron Nary | Special Effects |
C.J. McBeath | Stunts |
Ray Shaffer | Stunts |
Marneen Fields | Stunts |
Cathy Mickel Gibson | Accountant |
Anne S. Coffey | First Assistant Camera |
Neil Eric Wenger | Assistant Editor |
Larry Alexander | Transportation Coordinator |
Mary Santiago | Extras Casting |
Amy Rabins | Production Supervisor |
Jess Soraci | Sound Editor |
Roger Jans | Still Photographer |
Claudia Santiago | Extras Casting |
Nelson Elwell | Best Boy Grip |
Abe Nejad | Sound Editor |