Timothée Chalamet als Gatsby Welles | |
Elle Fanning als Ashleigh Enright | |
Selena Gomez als Shannon | |
Jude Law als Ted Davidoff | |
Diego Luna als Francisco Vega | |
Liev Schreiber als Roland Pollard | |
Rebecca Hall als Connie | |
Griffin Newman als Josh | |
Kelly Rohrbach als Terry | |
Suki Waterhouse als Tiffani | |
Annaleigh Ashford als Lily | |
Cherry Jones als Mrs. Welles | |
Jonathan Hogan als Mr. Welles | |
Taylor Black als Dana | |
Kathryn Leigh Scott als Wanda | |
Ben Warheit als Alvin Troller | |
Will Rogers als Hunter | |
Saskia Slaaf | |
Shannone Holt | |
Suzanne Smith als Roland's Assistant | |
Olivia Boreham-Wing als Roland's Assistant | |
Gus Birney als Student Film Crew | |
Elijah Boothe als Student Film Crew | |
Frank Marzullo als Screening Room Tech | |
Kirby Mitchell als Bartender | |
Mary Boyer als Aunt Grace | |
Ted Neustadt als Uncle Tyler | |
Dylan Prince als Studio Guard | |
Jonathan Judge-Russo als Reporter | |
Jacob Berger als Poker Player | |
Cole Matson als Poker Player | |
Tyler Weaks als Poker Player | |
Gary Wilmes als Poker Player | |
Pat Kiernan als TV Newscaster | |
Annika Pergament als TV Newscaster | |
Don Stephenson als Bemelmans Bar Waiter | |
Catherine LeFrere als Show Biz Party Guest | |
Patricia Dunnock als Show Biz Party Guest | |
Edward James Hyland als Gala Party Guest | |
Geoff Schuppert als Gala Party Guest | |
Deniz Demirer als Bemelmans Bar Maître d' |
Woody Allen | Director |
Vittorio Storaro | Director of Photography |
Woody Allen | Writer |
Letty Aronson | Producer |
Howard E. Fischer | Executive Producer |
Adam B. Stern | Executive Producer |
Kimberly Amacker | Key Makeup Artist |
Nicole Wodowski | Key Makeup Artist |
Grant Elder | Sound Effects Editor |
Alisa Lepselter | Editor |
Robert Fernandez | Sound Re-Recording Mixer |
Erika Aronson | Producer |
Ron Chez | Executive Producer |
Robert Hein | Supervising Sound Editor |
Santo Loquasto | Production Design |
Suzy Benzinger | Costume Design |
Danielle Rigby | First Assistant Director |
Chris Colombo | Stunt Coordinator |
Brad Robinson | Second Assistant Director |
Namjin Heo | Digital Compositor |
Ben Zylberman | Matte Painter |
Yunsik Noh | Compositing Lead |
Mani Trump | Compositing Supervisor |
Roy Savoy | Special Effects Coordinator |
Richard Friedlander | Visual Effects Producer |
Joe Landry | Second Second Assistant Director |
Hae Deun Woo | Digital Compositor |
Mina Choe | Digital Compositor |
Unggyu Choi | Digital Compositor |
Eran Dinur | Visual Effects Supervisor |
Jasmine Carruthers | Digital Compositor |
Helen Robin | Unit Production Manager |
Scott Kordish | Production Coordinator |
Amy R. Trachtman | Assistant Production Coordinator |
Mary Bailey | Script Supervisor |
Paige Schechtman | Producer's Assistant |
Steve Guilbaud | Production Accountant |
Tara Andrus | Assistant Accountant |
Lauren Brundage | Assistant Accountant |
David Farr | Payroll Accountant |
Christie Mullen | Location Manager |
Elizabeth Klenk | Assistant Location Manager |
Patrick O'Hala | Assistant Location Manager |
Tom Sexton | Assistant Location Manager |
A.J. Swirz | Location Coordinator |
Anastasia Foresman | Location Assistant |
Heather Quinlan | Location Assistant |
Jake Spongberg | Location Assistant |
Jonathan Yi | Location Assistant |
Sharon Perlman | First Assistant Editor |
Kate Rose Itzkowitz | Assistant Editor |
Valerie Ianello | Assistant Editor |
Sylvia Menno | Dialogue Editor |
David Wahnon | Sound Editor |
Robert Hein | Sound Re-Recording Mixer |
Joel Scheuneman | Sound Engineer |
Matthew Haasch | Foley Editor |
Jay Peck | Foley Artist |
Micah Blaichman | Foley Mixer |
Thomas Varga | Production Sound Mixer |
Bryant Musgrove | Boom Operator |
James B. Appleton | Utility Sound |
Andrew Cavagnet | Video Assist Operator |
Will Arnot | Camera Operator |
Will Arnot | Steadicam Operator |
Bobby Mancuso | First Assistant Camera |
Connie Huang | Second Assistant Camera |
Simone D'Arcangelo | Digital Imaging Technician |
Lorenzo Zanini | Camera Loader |
Jessica Miglio | Still Photographer |
James C. Feng | Art Direction |
Peter Dorsey | Assistant Art Director |
Glenn Lloyd | Art Department Coordinator |
Perry Grebin | Graphic Designer |
Susan Bode Tyson | Set Decoration |
Sarah Dennis | Assistant Set Decoration |
Anthony O.H. Navarro | Leadman |
Alexis Weiss | Property Master |
Eileen Dennehy | Assistant Property Master |
Steven Kirshoff | Special Effects Supervisor |
Cory Candrilli | Special Effects Technician |
Joseph Garzero | Charge Scenic Artist |
Alexander Garzero | Scenic Artist |
Ron Petagna | Construction Coordinator |
Frank Didio | Head Carpenter |
Nicholas J. Mongelli, Jr. | Key Construction Grip |
Nick Trama | Construction Grip |
Gary Martone | Key Grip |
Dana Wisher | Best Boy Grip |
Daniel Wallenstein | Dolly Grip |
Pedro Hernández | Key Rigging Grip |
Steve Ramsey | Gaffer |
Ryan Webb | Best Boy Electric |
Jason Lanci | Rigging Gaffer |
Annette Lovece | Costume Supervisor |
Susan Antonelli | Key Costumer |
Paul John Carli | Key Costumer |
Brandon Brinkley | Costume Assistant |
Whitney Thayne | Tailor |
Stacey Panepinto | Makeup Department Head |
Jasen Joseph Sica | Hair Department Head |
Gary Martori | Hair Department Head |
Michael T. King | Set Medic |
George Holtzer | Transportation Captain |
Mike Elliott | Transportation Co-Captain |
Emer O'Callaghan | Casting Associate |
Lindsay Allyn Drucker | Background Casting Director |
Brad Kenny | Background Casting Director |
Dann Fink | ADR Voice Casting |
Bruce Winant | ADR Voice Casting |
Bobby Johanson | ADR Mixer |
Michael Rivera | ADR Recordist |
Kevin Peters | Sound Mix Technician |
Glenn Allen | Visual Effects Producer |
Elana Lederman | CG Artist |
Ji Hye Kim | Matte Painter |
Patricia Kerrigan DiCerto | Casting |
Helen Robin | Co-Producer |
Elisabeth Croÿ | Publicist |