Eddie Marsan als Perry | |
Sam Kelly als Grandad | |
Samantha Spiro als Debbie | |
Lee Ingleby als Gary | |
Nichole Bird als Hayley | |
Danielle Bird als Jody | |
Jade Anouka als Jody's Friend | |
Robert Putt als Derek | |
Ben Batt als Footballer #1 | |
Jonny Leigh-Wright als Footballer #2 | |
Belinda Everett als Karate Girl #1 | |
Selina Zaza-Wilson als Karate Girl #2 (as Selina Zaza) |
Mike Leigh | Director |
Jacqueline Durran | Costume Design |
Mike Leigh | Writer |
Melanie Heseltine | First Assistant Director |
Anna Brabbins | Second Assistant Director |
Steve Wentworth | Third Assistant Director |
Sarah McBryde | Production Manager |
Heather Storr | Script Supervisor |
Dick Pope | Camera Operator |
Iain Struthers | First Assistant Camera |
Brian Greenway | Second Assistant Camera |
Gary Hutchings | Grip |
Vishal Kava | Camera Trainee |
Simon Mein | Still Photographer |
Emer O'Sullivan | Supervising Art Director |
Charlie Lynam | Set Decoration |
Caroline Harper | Art Direction |
Julian Nix | Graphic Designer |
Dempsey Cook | Property Master |
Ian Newton | Dressing Prop |
Brian Green | Dressing Prop |
Paul House | Standby Carpenter |
Tamsin Wright | Costume Standby |
Sinéad Kidao | Costume Assistant |
Chloe Meddings | Makeup & Hair |
Stephanie Smith | Makeup Trainee |
Henry Woolley | Location Manager |
Daragh Coghlan | Assistant Location Manager |
Reuben Garrett | Gaffer |
Tony Goulding | Electrician |
Steve Young | Generator Operator |
Edward Wise | Production Assistant |
Alex Paterakis | Floor Runner |
Chris Tarry | Production Accountant |
Karen Redman | Assistant Accountant |
Polly Duval | Post Production Supervisor |
Rab Wilson | Assistant Editor |
Nigel Stone | Supervising Sound Editor |
Mike Wood | Dialogue Editor |
Tim Hands | Sound Effects Editor |
Steve Schwalbe | Foley Editor |
Mark Paterson | Sound Re-Recording Mixer |
Rob Weatherall | Sound Mix Technician |
Chris Allies | Title Designer |
John Claude | Colorist |
Alex Gascoigne | Online Editor |
Philip James Booth | Production Assistant |
Helen Grearson | Production Assistant |
Kharmel Cochrane | Casting Assistant |
Tracey Josephs | Head of Production |
Fiona Lamptey | Production Manager |
Jane Hawley | Production Executive |
James Buckler | Production Coordinator |
Terry Davies | Conductor |
Nick Taylor | Sound Recordist |
Nick Taylor | Sound Mixer |
Andrew Glen | Music Editor |
Nina Gold | Casting |
Tim Fraser | Sound Recordist |
Gary Yershon | Original Music Composer |
Christine Blundell | Makeup Designer |
Christine Blundell | Hair Designer |
Andrea Cripps | Costume Design |
Danielle Brandon | Line Producer |
Dick Pope | Director of Photography |
Jon Gregory | Editor |
Suzie Davies | Production Design |
Gail Egan | Executive Producer |
Tessa Ross | Executive Producer |
Christine Langan | Executive Producer |
Ruth Mackenzie | Executive Producer |
Georgina Lowe | Producer |