Jim Carrey als Ace Ventura | |
Ian McNeice als Fulton Greenwall | |
Simon Callow als Vincent Cadby | |
Maynard Eziashi als Ouda | |
Bob Gunton als Burton Quinn | |
Sophie Okonedo als The Wachati Princess | |
Tommy Davidson als The Tiny Warrior | |
Adewale Akinnuoye-Agbaje als Hitu | |
Danny Daniels als Wachootoo Witch Doctor | |
Sam Phillips als Wachootoo Chief | |
Damon Standifer als Wachati Chief | |
Andrew Steel als Mick Katie | |
Bruce Spence als Gahjii | |
Tom Grunke als Derrick McCane | |
Arsenio "Sonny" Trinidad als Ashram Monk | |
Kristin Norton als Pompous Woman | |
Michael Reid MacKay als Skinny Husband | |
Kayla Allen als Airplane Stewardess | |
Ken Kirzinger als Helicopter Pilot | |
Dev Kennedy als Dad Tourist | |
Patti Tippo als Mom Tourist | |
Sabrinah Christie als Girl Tourist | |
Warren Sroka als Boy Tourist | |
Gene Williams als Palestander | |
Leif Tilden als Gorilla Performer | |
G.W. Bailey als Lieutenant (uncredited) | |
Luke Benko als Tourist (uncredited) | |
Binx als Spike (uncredited) | |
Joseph Granda als Pilot (uncredited) | |
Joe Greene als Joe Greene (uncredited) | |
Stacie Johnsen als Tourist (uncredited) | |
Patrick Michael Strange als Ashram Monk (uncredited) |
Bob Israel | Producer |
Malcolm Campbell | Editor |
James G. Robinson | Producer |
Gary Barber | Executive Producer |
Steve Oedekerk | Director |
Robert Folk | Original Music Composer |
Jack Bernstein | Characters |
Andrew G. La Marca | Producer |
J.J. Makaro | Stunt Coordinator |
Stephen J. Lineweaver | Production Design |
Christopher Nowak | Art Direction |
Patricia Gundlach | Makeup Artist |
Reginald Rutherford | Makeup Artist |
Judi Bell | Set Dresser |
Sal D'Aquila | Sculptor |
Kristen Bunting | Art Department Production Assistant |
Krista Ernst | Scenic Artist |
Ferne Cassel | Casting |
Jay Cannistraci | Makeup Artist |
Sharon Kalb | Makeup Artist |
Donald E. Thorin | Second Unit Director |
Michael Charboneau | Construction Foreman |
John E. Jackson | Makeup Artist |
Cassandra Scott | Makeup Artist |
Todd P. Smith | Production Supervisor |
Philip C. Pfeiffer | Second Unit Director |
Jeff B. Adams Jr. | Set Designer |
Bob Bouwman | Set Dresser |
Jayne Dancose | Makeup Artist |
Selena Evans-Miller | Makeup Artist |
Philip Nichols | Makeup Artist |
Lisa J. Bloch | Second Second Assistant Director |
Alan Edmisten | Second Assistant Director |
Barry K. Thomas | First Assistant Director |
Lewis Bowen | Scenic Artist |
John B. Clarey III | Prop Maker |
Elsa Zamparelli | Costume Design |
Sandra S. Orsolyak | Makeup Artist |
John Balling | Charge Scenic Artist |
J. Donovan Bohlen | Prop Maker |
Sarah Mays | Makeup Artist |
Laura Nelson-Fong | Makeup Artist |
John M. Colwell | Unit Production Manager |
Wendy Williams | Unit Production Manager |
H.H. Cooper | Second Assistant Director |
Kathy Houghton | Third Assistant Director |
William M. Elvin | First Assistant Director |
Susan Prince | First Assistant Director |
John E. Sullivan | Second Unit Director |
Peter Damien | Prop Maker |
Joseph Dickerson | Prop Maker |
Becki Drake | Makeup Artist |
Sheryl Ptak | Key Makeup Artist |
Rufus Best Jr. | Prop Maker |
Chris Chase | Scenic Artist |
Harold Collins | Construction Coordinator |
Chantel Garayalde | Art Department Coordinator |
Daniel Dietrich | Prop Maker |
Pauletta O. Lewis | Key Makeup Artist |
Jody Levin | Post Production Supervisor |
Rick Barker | Second Unit Director |
Richard Flower | First Assistant Director |
Steve Allen | Prop Maker |
Martin W. Bell | Prop Maker |
Derek R. Hill | Set Decoration |
Alan B. Curtiss | First Assistant Director |
Roger Beaudoin | Prop Maker |
Michael Bohlen | Prop Maker |
Travis Dean | Prop Maker |
Donna Bis | Hair Designer |
Darren Levy | Makeup Artist |
Andrew G. La Marca | Unit Production Manager |
Stephanie Emery | Set Dressing Buyer |
Allen T. Gardner | Prop Maker |
Johanna Pizzo | Contact Lens Technician |
Bonnie Benwick | Second Assistant Director |
Robert Huberman | Additional Second Assistant Director |
Peter Montgomery | Second Unit Director |
Dale M. Nielsen | Second Second Assistant Director |
Neil Gahm | Prop Maker |
José González | Sculptor |
Michael D. Gianneschi | Property Master |
John R. Helton | Scenic Artist |
J. Luther Jones III | Prop Maker |
Richard Hill | Prop Maker |
Robin Jones | Prop Maker |
Jim Kanan | Scenic Artist |
Teri Jo Kelley | Scenic Artist |
Jim Gunnels | Prop Maker |
Ralph Horn | Painter |
Christian Kastner | On Set Dresser |
James Hendrix | Prop Maker |
Lee Ivey | Scenic Artist |
Herb Jorgensen | Prop Maker |
Cheryl L. Johnson | Scenic Artist |
Barry Kootchin | Painter |
Larry Jones | Set Dressing Production Assistant |
Kimberlee Koym | Scenic Artist |
Thomas Lemman | Prop Maker |
Ralph Horn | Scenic Artist |
Tim Larsen | Painter |
Tony Henrickson | Prop Maker |
Patricia Gura | Scenic Artist |
Michael Douglas Head | Leadman |
Robert Janecka | Assistant Property Master |
Clifford Kipp | Prop Maker |
William D. McLane | Assistant Property Master |
James Mize | Prop Maker |
John Ogonoski | Prop Maker |
Steven Standafer | Prop Maker |
Steve A. Stephenson | Prop Maker |
David Valentine | Property Master |
Stacy Brownrigg | Sound Mixer |
Thomas G. Mellage | Prop Maker |
Adele Plauche | Set Designer |
Nicholas J. Romanac | Property Master |
Gray Smith | Prop Maker |
Leonard T. Geschke | Foley Editor |
Marie E. Nelson | Scenic Artist |
Dewey Rash | Scenic Artist |
Odin Benitez | Sound Effects Editor |
Leslie Gaulin | Foley Editor |
Cee Moravec | On Set Dresser |
Valerie Jo Van Norte | Set Dressing Buyer |
Ed Callahan | Dialogue Editor |
Rich Green | Foley Artist |
Susan Parker | Sculptor |
Bruce H. Stewart | Swing |
Robert Fitzgerald | Sound Effects Editor |
Ron Wells | Prop Maker |
Marcia Henke | Cableman |
Alan S. Reynolds | Scenic Artist |
Michael A. Wells | Prop Maker |
Rubén Domingo | First Assistant Sound Editor |
Roderick Thomas Quin | Sculptor |
Christopher Scheetz | Construction Foreman |
Paul Vistocco | Scenic Artist |
Randall Guth | Sound Effects Editor |
Andrew Menzies | Set Designer |
Sherri Rosen | Art Department Production Assistant |
Alan R. Serotta | Prop Maker |
Jason Thorpe | Prop Maker |
Brad Biggart | Sound Recordist |
Kevin W. Brooks | Sound Recordist |
Joel Prihoda | Leadman |
Jack Thorpe | Prop Maker |
Jason Thorpe | Prop Maker |
Gaston Biraben | Dialogue Editor |
Walter McNeil | Prop Maker |
Debbie Nolan | Prop Maker |
Richard A. Reiss | Prop Maker |
Chris Telschow | Prop Maker |
Steve Ansell | Assistant Sound Editor |
G.W. Brown | ADR Editor |
David Husby | Sound Mixer |
Mark Rathaus | Dialogue Editor |
Becky Bates | Special Effects Assistant |
Cliff Latimer | ADR Editor |
Greg Steele | ADR Mixer |
Christopher T. Welch | Supervising Sound Effects Editor |
Michael Hilkene | Supervising Sound Editor |
James Moriana | Foley Artist |
Gail K. Markley | Assistant Sound Engineer |
John O. Wilde | Foley Supervisor |
Ken J. Johnson | Sound Effects Designer |
Debra J. Liu | Assistant Sound Engineer |
Douglas Parker | Assistant Sound Editor |
Scott Weber | Foley Mixer |
Chuck Neely | Foley Editor |
Deidre Leonard | Apprentice Sound Editor |
Zoe Olivia | Assistant Sound Engineer |
David A. Smith | Boom Operator |
Odis McKinney | Apprentice Sound Editor |
Christopher T. Welch | Supervising ADR Editor |
Brion Paccassi | Sound Recordist |
Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
Amber Hilkene | Assistant Sound Engineer |
John Kwiatkowski | Dialogue Editor |
Todd Toon | Sound Effects Editor |
Michael Hilkene | Supervising ADR Editor |
Lee Lanier | 3D Artist |
Robert Mrozowski | Matte Painter |
Kieran Humphries | Grip |
Paul Kinghan | Electrician |
Peter John Petraglia | Best Boy Electric |
Jeff Plecas | Dolly Grip |
Donis Rhoden | Grip |
Corbin Fox | Special Effects |
Craig W. Luedke | Special Effects Technician |
Margaret J. Ridge | Special Effects Assistant |
Bob Trevino | Special Effects Assistant |
Betsy Asher Hall | CG Animator |
Cynthia Hyland | Animation |
Carolyn Soper | Visual Effects |
Chris Howell | Stunts |
James V. Gartland | Key Grip |
Lorraine Barfield Logan | Grip |
Lydia Bottegoni | Visual Effects Production Manager |
David Jones | 3D Artist |
Megan McBurney | Modeling |
Julie Houghton-Rivers | Stunts |
Robert Jauregui | Stunts |
J.J. Makaro | Stunts |
Ray Woodfork | Stunts |
Marsha Blackburn | Still Photographer |
Michael Bonsignore | Key Grip |
Riko Schatke | Key Grip |
Randy Stone | Second Assistant Camera |
Colin Campbell | Compositor |
Brian Dowrick | CG Animator |
Briana Gardner | Software Engineer |
April Lawrence | Visual Effects Editor |
Sal Lanza | Dolly Grip |
Eric Lemay | Special Effects Technician |
Michelle Lyman | Special Effects |
Gary Minielly | Special Effects Assistant |
Tom Leeser | Digital Effects Supervisor |
Peter Montgomery | Visual Effects |
Winston Quitasol | Digital Compositor |
Suponwich Juck Somsaman | Digital Compositor |
Bill Brier | Visual Effects Editor |
April Lawrence | Visual Effects Coordinator |
Evan A. Nesbitt | Camera Technician |
James 'Tripp' Pair III | Grip |
Randy Stone | Camera Technician |
Tony Gardner | Animatronic and Prosthetic Effects |
Bruce Tauscher | Digital Compositor |
Aristidi Georgiopoulos | Second Assistant Camera |
Adam Richard Sklena | First Assistant Camera |
Attila Szalay | Camera Operator |
Dan Turek | Second Assistant Camera |
Lyn Caudle | Special Effects Assistant |
Rick Barker | Stunt Coordinator |
Robby Giles | Stunts |
Roger Basquette | Electrician |
Jerry DeBlau | Gaffer |
Key Kolb | Grip |
Brian A. Kuchera | Key Grip |
Greg Lomas | Grip |
Raul Mello | Electrician |
Orlando Javier Mora | Electrician |
Norman Howell | Stunts |
Kevin Blake | Best Boy Electric |
Noah Farrell | Grip |
John Helme | Gaffer |
Bobby Mancuso | Second Assistant Camera |
William Rampey | Grip |
Jerome Solomon | CG Supervisor |
Eugene Collier | Stunts |
J. Wayne Parker | Grip |
Mark J. Rainsford | Best Boy Grip |
Dean Lockwood | Special Effects |
Katherine Kean | Production Supervisor |
Sylvia Wong | CG Animator |
Juliette Yager | Visual Effects Editor |
Doug Coleman | Stunts |
Jeff Andrus | Grip |
Blake Hill | Electrician |
Gary Kelso | Grip |
Danny Navarette | Electrician |
Rob Parisien | Video Assist Operator |
Timothy Robin Spencer | First Assistant Camera |
Clint Colver | CGI Supervisor |
Joseph Thomas | Camera Technician |
Dave Lane | Stunt Coordinator |
Steve Drake | Best Boy Electric |
William Rampey | Dolly Grip |
Don Reddy | Camera Operator |
David Reeder | First Assistant Camera |
Scott Stofer | Special Effects Assistant |
Dave Askey | Best Boy Grip |
Joe D'Alessandro | First Assistant Camera |
Peter Kuttner | First Assistant Camera |
Finbar McMillan | Lighting Artist |
Adam Osten | Camera Operator |
Jeff Plecas | Key Grip |
Bruce Robinson | Second Assistant Camera |
Charles Seabrook | Grip |
John Verardi | First Assistant Camera |
Darcy M. Jones | Special Effects |
William L. Arance | Animation |
Brian Keeney | Visual Effects Production Manager |
Laurel Klick | Digital Supervisor |
Barbara McCullough | Production Manager |
Jay Redd | CG Animator |
Olivier Sarda | Digital Compositor |
Danny Mabry | Stunts |
David Brink | Second Assistant Camera |
John Cardoni | Gaffer |
Curtis Herbert | Dolly Grip |
Ted Sapp | Grip |
Donald E. Thorin Jr. | Steadicam Operator |
Eric Peterson | Digital Compositor |
Wally Schaab | Visual Effects Supervisor |
Tom Grunke | Stunts |
John W. DeBlau | Electrician |
Robert Driskell | Gaffer |
Anita Eglseder | Second Assistant Camera |
Steve Sudge | Electrician |
Donald E. Thorin Jr. | First Assistant Camera |
John Verardi | "B" Camera Operator |
Debi Boulden | Animatronics Supervisor |
Teresa Cheng | Production Supervisor |
Martin Hilke | Production Assistant |
Michele Moen | Visual Effects Supervisor |
Craig W. Luedke | Stunts |
Peter Girolami | Electrician |
Paul T. LeBlanc | Video Assist Operator |
Kathryn Liotta | Digital Producer |
Sabrina Silver | Visual Effects Production Manager |
Larry Stanton | Systems Administrators & Support |
Mike Akins | Rigging Grip |
Paul Curtis Blair | Electrician |
Tom Grunke | Best Boy Grip |
Douglas Pruss | First Assistant Camera |
Michael Spain | Electrician |
Fred Lloyd | Costume Supervisor |
Paul A. Simmons Jr. | Set Costumer |
Eyde Belasco | Casting Assistant |
Scott Wesley Ross | Editorial Production Assistant |
Alan Abrams | Assistant Editor |
James A. Brewer | First Assistant Editor |
Salvador Pérez Jr. | Costume Coordinator |
Mark Berger | Music Supervisor |
Joseph M. Caracciolo | Assistant Editor |
April Lawrence | Assistant Editor |
Steve Rhea | Assistant Location Manager |
John Taylor | Wardrobe Assistant |
Penny Lee Hallin | Assistant Editor |
Jeff Carson | Music Editor |
Jeff Bown | Post Production Assistant |
George Kohut | Camera Operator |
Harrison Palmer | Electrician |
Tom Fendley | Electrician |
Tina Kerr | Extras Casting |
Robin Mounsey | Location Manager |
Tracey Boulton | Costume Supervisor |
Ross Fuentes | Wardrobe Assistant |
Mary Rose | Set Costumer |
Peggy Stamper | Costumer |
Beverley Woods | Costumer |
Debbie Coleman | Extras Casting Assistant |
Wayne Caparas | Extras Casting Assistant |
Marcia Evers | Seamstress |
Kristin Nelson | Set Costumer |
Jeff Etcher | Assistant Editor |
Nerissa Oden | Assistant Editor |
John B. Griffin | Location Manager |
Melissa Carter | Assistant Editor |
Paul Cichocki | Additional Editor |
Bob Kaiser | Color Timer |
Debbi Datz-Pyle | Orchestrator |
David A. Wright | Best Boy Grip |
Amy Caton-Ford | Extras Casting |
Carmen Torres | Seamstress |
Ken Lewin | Assistant Location Manager |
James Thatcher | Musician |
O'Briana Felik | Set Production Assistant |
M.K. Gleason | Production Accountant |
Timothy Bolt | Driver |
Sarah Denero | Set Production Assistant |
Cindy Franke | Assistant Production Coordinator |
Kevin Hudis | Driver |
Lisa A. Campbell | Assistant Production Coordinator |
Liza Cook | Construction Buyer |
Maureen 'Mo' Crutchfield | Assistant Accountant |
J.J. George | Music Editor |
Larry Alexander | Transportation Coordinator |
Jim DePue | Transportation Coordinator |
Colleen Arnaud | First Assistant Accountant |
Larry Donahue | Catering |
Christine Donatelli | Set Production Assistant |
Steve Dougherty | Catering |
Jonathan Michael Ford | Craft Service |
Delynn Maw | Transportation Co-Captain |
Eric Wade | Driver |
Jon Kull | Orchestrator |
Peter Tomashek | Orchestrator |
Martha Francesca Boles | Set Production Assistant |
Dennis S. Sands | Score Engineer |
Daren Dochterman | Production Consultant |
Hans Graffunder | Assistant Production Coordinator |
Tony Greasley | Transportation Captain |
Lonnie Mace | Transportation Captain |
David Boysen | Administration |
Christie Fisher | Production Assistant |
Patti Zimmitti | Orchestrator |
Judith French | Assistant Accountant |
Zoila Gomez | Production Coordinator |
Maria Newman | Musician |
Peter Hackett | Transportation Coordinator |
Thomas Vicari | Scoring Mixer |
Kevin Crehan | Music Editor |
John East | Transportation Co-Captain |
James Eric Brown | Set Production Assistant |
Jane Stavinoha | Transportation Coordinator |
Michelle Almaz Tadege | Assistant Production Coordinator |
Lavine Lambkins | Chef |
Danny Bramson | Thanks |
Shannon Ragsdale | Production Assistant |
Peggy Tison | First Assistant Accountant |
Mark Sayles | Assistant Accountant |
Seve Spracklen | Assistant Accountant |
Jeff Wickline | Set Production Assistant |
Dan McLean | Helicopter Camera |
Cathy Morrison-Partridge | Animal Coordinator |
Drue Powell | Set Production Assistant |
Pat Becannon Sarver | Medical Consultant |
Joe Hanna | Chef |
Dan Jones | Set Production Assistant |
Jennifer P. Luther | Assistant Accountant |
Parker Meyer | Set Production Assistant |
Kevin Arthur Oliver | Set Production Assistant |
James G. Robinson | Presenter |
Todd M. Lachniet | Assistant Production Coordinator |
Ilene Pickus | Script Supervisor |
Keith Jernquist | Projection |
Jack Johnson | Production Consultant |
Robert A. Levine | Unit Publicist |
Mandy Spencer-Phillips | Production Coordinator |
Jaleh Teymourian | Production Coordinator |
Annette Vait | Production Assistant |
Terry Sandin | Mechanical Designer |
Marcello Gilberti | Thanks |
David Mastron | Post Production Accountant |
David Ritthamel | Accounting Supervisor |
Jacobus Rose | Production Executive |
Jacqui Popelka | Production Coordinator |
Lisa G. Shillingburg | Assistant Accountant |
Gustavo Van Petechem | Thanks |
Dolores K. Wood | Production Assistant |
Manuel Lomas Jr. | Projection |
Andrew L. Lanier | Production Assistant |
Jessica Malanaphy | Production Assistant |
Karen N. Horwitz | Set Production Assistant |
S. Lily Hui | Assistant Production Coordinator |
Dwayne Lee | Helicopter Camera |
Michael Robins | Craft Service |
Bob Taylor | Helicopter Camera |
Marco Marcacci | Thanks |
Tom Boyd | Musician |
Rosalee Riggle | Hairstylist |
Karen Lovell | Hairstylist |
Gregg Landaker | Sound Re-Recording Mixer |
Chad Merriam | Visual Effects Coordinator |
Michael Bonvillain | Second Unit Director of Photography |
David Feinman | Additional Music |
Philip C. Pfeiffer | Second Unit Director of Photography |
Dana Desselle | Visual Effects Editor |
Peter Montgomery | Second Unit Director of Photography |
Steve Maslow | Sound Re-Recording Mixer |
Doc Antle | Animal Wrangler |
Mike Vézina | Special Effects Coordinator |
Mike Vézina | Stunts |
James Johnson | Craft Service |
Eric Oliver | Second Assistant Director |
Eric Oliver | Second Second Assistant Director |
David J. Negron Sr. | Production Consultant |
Robert M. Johnson | Animal Wrangler |
Helen Caldwell | Script Supervisor |
Steve Oedekerk | Writer |
Nick Nelson | Electrician |
Donald E. Thorin | Director of Photography |