Amy Acker als Amanda Spencer | |
David Arquette als Jack Spencer | |
Adan Canto als Nate Cortez | |
June Squibb als Jude | |
Nicole Elliott als Jamie | |
Daniel Ross Owens als Abe | |
Chris Carpenter als Ben | |
Richard Robichaux als Jimmay | |
Evelyn Hawk als Caroline | |
Sicily Bellia als Molly | |
Chris Mass als Brad | |
Gustavo Gomez als Jordan | |
Charlie Sexton als Knappy | |
Jaytyler Ferretti als Tobacky Geezer | |
Keri Tombazian als Self (Radio Announcer) (uncredited) |
Brandon Dickerson | Producer |
Emily Schweber | Casting |
Brandon Dickerson | Director |
Susan Kirr | Producer |
Cathleen Sutherland | Producer |
Erik Lokkesmoe | Executive Producer |
Sandhya Shardanand | Line Producer |
Abraham Martinez | Director of Photography |
Brandon Dickerson | Screenplay |
BC Smith | Original Music Composer |
Jeff Carpenter | Executive Producer |
Steve Williams | Executive Producer |
Marcy Carpenter | Executive Producer |
Jenny Williams | Executive Producer |
May Kuckro | Editor |
Kirsten Dickerson | Production Design |
Derrick Jensen | Production Design |
Colin Wilkes | Costume Designer |
Linda Cohen | Music Supervisor |
Susan Kirr | Unit Production Manager |
Cathleen Sutherland | Unit Production Manager |
Meg Beatty | First Assistant Director |
Samantha Hollingsworth | Second Assistant Director |
Jeff Schwan | Stunt Coordinator |
Meg Beatty | Stunt Driver |
Sara Golombeck | Production Coordinator |
Tyler Owen | Production Accountant |
Jaytyler Ferretti | Second Second Assistant Director |
Toni Cobb Brock | Local Casting |
Sally Allen | Local Casting |
Willita Mahone | Casting Assistant |
Matthew Wright | Leadman |
Byron Scott Thomas | Property Master |
Sean McCarthy | On Set Dresser |
Todd Jones | Art Department Assistant |
Tyler Tipton | Art Department Assistant |
Nicolas Wachter | First Assistant Camera |
Jesse Vielleux | Second Assistant Camera |
Michael Deitch | Steadicam Operator |
Michael Deitch | "B" Camera Operator |
Ryan Croci | First Assistant "B" Camera |
Matt Lankes | Still Photographer |
Brett Hamann | Script Supervisor |
Mack Melson | Sound Recordist |
Patrick Wylie | Boom Operator |
Sheila Trujillo-Gomez | Makeup Department Head |
Sheila Moore | Hair Department Head |
Rebecca M. Skelton | Set Costumer |
Sweta Vakani | Set Costumer |
Greg Stout | Gaffer |
Anil Gonnabathula | Key Grip |
Wes Ahl | Additional Key Grip |
Dan Powers | Jimmy Jib Operator |
Kacey Chapin | Location Manager |
Grant Woolf | Transportation Coordinator |
Brian Montgomery | Special Effects Technician |
Chris Dye | Special Effects Technician |
Rusty Martin | Animal Wrangler |
Sloan Dennis | Animal Wrangler |
Kelly Robertson | Set Production Assistant |
Jared Ryan | Set Production Assistant |
Nicolette Sutherland | Production Assistant |
Tyler Johnson | Production Assistant |
Jacob Thompson | Production Assistant |
Phillip Trieu | Production Assistant |
Kevin Simon | Catering |
Ash Willeby | Craft Service |
Maryann Clark | Craft Service |
Laura Yates | Post Production Supervisor |
Carissa Bittle | Assistant Editor |
Joey Grant | Editorial Production Assistant |
Alex Winker | Editorial Production Assistant |
Mason Dickerson | Editorial Production Assistant |
Vaster Bottensost | Additional Editing |
Allison Turrell | Digital Intermediate Producer |
Parke Gregg | Digital Intermediate Editor |
Parke Gregg | Digital Intermediate Colorist |
Lyman Hardy | Sound Re-Recording Mixer |
Miles Foster-Greenwood | Dialogue Editor |
Evan Dunivan | Dialogue Editor |
David Salinas | Title Designer |
Eric M. Levy | Visual Effects |
Juan Cardarelli | Visual Effects |
Carly Christopher | Thanks |
Phyllis Gamble | Thanks |
Bryan Belknap | Thanks |
Matt Slocum | Thanks |
Zack Krull | Thanks |
Michael Coelho | Thanks |
Mason Dickerson | Thanks |
Mechelle Slaughter | Thanks |
Sandra Adair | Thanks |
Grant Nieporte | Thanks |