James Franco als Darl Bundren | |
Danny McBride als Vernon Tull | |
Logan Marshall-Green als Jewel | |
Ahna O'Reilly als Dewey Dell | |
Jim Parrack als Cash | |
Tim Blake Nelson als Anse | |
Beth Grant als Addie Bundren | |
Jennifer Kristen Howell als Cora Tull | |
Brady Permenter als Vardaman Bundren | |
Natalie Minton als Kate Tull | |
Jessica Lemon Wilkinson als Mrs. Armstid | |
Kenny Cook als Grummet | |
Brian Lally als Dr. Peabody | |
Anna Kooris als Eula Tull | |
Vince Jolivette als Young Whitfield | |
Scott Haze als Skeet McGowan | |
Coby Batty als Gillespie | |
John Still als Samson | |
Jesse Heiman als Jody |
James Franco | Director |
James Franco | Screenplay |
Caroline Aragon | Producer |
Vince Jolivette | Producer |
Miles Levy | Producer |
Matthew O'Toole | Producer |
Robert Van Norden | Producer |
Matt Rager | Screenplay |
Ian Olds | Editor |
Matthew Morgan | Casting |
Kristen Adams | Production Design |
Eric Morrell | Art Direction |
James Wiley Fowler | Set Decoration |
Caroline Eselin Shaefer | Costume Design |
David Atherton | Makeup Department Head |
Wade Acuff | Greensman |
Jerel Levanway | Construction Coordinator |
Lauren Ritchie | Visual Effects Producer |
Dottie Starling | Visual Effects Supervisor |
David Nash | Special Effects Coordinator |
Andree Fortier | Costume Supervisor |
Ray Nevin | Transportation Captain |
William Faulkner | Novel |
Bonnie Goodson | Scenic Artist |
Zack Shisslak | Leadman |
Steven Iba | Supervising Sound Editor |
Angela Hemingway | Dialogue Editor |
Vicki O'Reilly Vandegrift | Foley |
Chris Diebold | Sound Effects Editor |
Trevor Gates | Sound Effects Editor |
Chris Terhune | Sound Effects Editor |
Kevin Beard | Stunt Coordinator |
Chris Cavanaugh | Camera Operator |
Daniel Vecchione | Camera Operator |
Alissa Whelan | Still Photographer |
Chad Dougherty | Gaffer |
Dustin Bricker | Script Supervisor |
John A. Johnston | Location Manager |
Stephanie Permenter | Studio Teachers |
Christina Alexandra Voros | Director of Photography |
Keith Wall | Property Master |
Tim O'Keefe | Original Music Composer |
Adam Gaeta | Hair Department Head |
Kimberly Amacker | Key Makeup Artist |
Jack Lazzaro | Makeup Artist |
Caroline Aragon | First Assistant Director |
Chris Meaders | Art Department Assistant |
Caitlin O'Brien | Art Department Assistant |
Jaime Fernandez | Assistant Property Master |
Alexis Payment | Set Dresser |
Kevin Stolpe | Best Boy Electric |
Will Gottlieb | Best Boy Grip |
Guillermo Tuñon | Digital Imaging Technician |
Chris Aran | First Assistant Camera |
Stratton Bailey | Key Grip |
Brooke Jagneaux | Second Assistant Camera |
Lisa Long | Second Assistant Camera |
Julie-Anna Murphy | Costume Assistant |
Virginia Schreiber | Costume Assistant |
Dena Matranga | Key Costumer |
Odessa Gordon | Seamstress |
Rouslan Ovtcharoff | Epk Producer |
Elbert Irving IV | Visual Effects Coordinator |
Selena Arizanovic | Music Supervisor |
Ken Beggs | Animal Coordinator |
Ashley Kravitz | Clearances Coordinator |
Gina Amador | Production Accountant |
Collin Warhaftig | Production Coordinator |
Morgan Wajda-Levie | Assistant Editor |
Joe Murphy | Consulting Editor |
Jean-Paul DeMars | Digital Intermediate |
Toby Martisius | Digital Intermediate Colorist |
Eric M. Klein | Digital Intermediate Producer |
Mike Dillard | Technical Supervisor |
Alec Martin | Casting Assistant |
Matthew Morgan | Extras Casting |
Dunlap Peeples IV | Extras Casting Assistant |