Michael J. Fox als Marty McFly | |
Christopher Lloyd als Emmett Brown | |
Crispin Glover als George McFly | |
Lea Thompson als Lorraine Baines | |
Claudia Wells als Jennifer Parker | |
Thomas F. Wilson als Biff Tannen | |
Marc McClure als Dave McFly | |
Wendie Jo Sperber als Linda McFly | |
George DiCenzo als Sam Baines | |
Frances Lee McCain als Stella Baines | |
Billy Zane als Match | |
J.J. Cohen als Skinhead | |
Casey Siemaszko als 3-D | |
James Tolkan als Mr. Strickland | |
Harry Waters, Jr. als Marvin Berry | |
Donald Fullilove als Goldie Wilson | |
Lisa Freeman als Babs | |
Cristen Kauffman als Betty | |
Elsa Raven als Clocktower Lady | |
Will Hare als Pa Peabody | |
Ivy Bethune als Ma Peabody | |
Jason Marin als Sherman Peabody | |
Katherine Britton als Peabody Daughter | |
Jason Hervey als Milton Baines | |
Maia Brewton als Sally Baines | |
Courtney Gains als Dixon | |
Richard L. Duran als Terrorist | |
Jeff O'Haco als Terrorist Van Driver | |
Johnny Green als Scooter Kid #1 | |
Jamie Abbott als Scooter Kid #2 | |
Norman Alden als Lou | |
Read Morgan als Cop | |
Sachi Parker als Bystander #1 | |
Robert Krantz als Bystander #2 | |
Gary Riley als Guy #1 | |
Karen Petrasek als Girl #1 | |
George Buck Flower als Red the Bum | |
Tommy Thomas als Starlighter | |
Granville 'Danny' Young als Starlighter | |
David Harold Brown als Starlighter | |
Lloyd L. Tolbert als Starlighter | |
Paul Hanson als Pinhead | |
Lee Brownfield als Pinhead | |
Robert DeLapp als Pinhead | |
Tony Pope als 1985 Radio Announcer (voice) (uncredited) | |
Charles L. Campbell als 1955 Radio Announcer (voice) (uncredited) | |
Huey Lewis als High School Band Audition Judge (uncredited) | |
Kiki Ebsen als Band Member (uncredited) | |
Randy Feelgood als Zoot Boogallo (uncredited) | |
Hal Gausman als Mayor Red Thomas (uncredited) | |
Deborah Harmon als TV Newscaster (uncredited) | |
Arthur Tovey als Wilbur (uncredited) | |
Ethel Sway als Wilbur's Wife (uncredited) | |
Janine King als Student (uncredited) | |
Richard Patrick als Teenager (uncredited) | |
Tom Tangen als Student (uncredited) | |
Tom Willett als Pedestrian in Town Square (uncredited) |
Alan Silvestri | Original Music Composer |
Alan Silvestri | Conductor |
Robert Zemeckis | Director |
Robert Zemeckis | Writer |
Arthur Schmidt | Editor |
Steven Spielberg | Executive Producer |
Steven Spielberg | Presenter |
Kathleen Kennedy | Executive Producer |
Lawrence G. Paull | Production Design |
Jane Feinberg | Casting |
Mike Fenton | Casting |
Frank Marshall | Executive Producer |
Frank Marshall | Second Unit Director |
Arthur F. Repola | Post Production Supervisor |
Judy Taylor | Casting |
Bob Gale | Producer |
Bob Gale | Writer |
Neil Canton | Producer |
Dean Cundey | Director of Photography |
Harry Keramidas | Editor |
Hal Gausman | Set Decoration |
David McGiffert | First Assistant Director |
Todd Hallowell | Art Direction |
Eric Stoltz | Stunt Driver |
Ted Moehnke | Pyrotechnician |
Deborah Lynn Scott | Costume Design |
Charles L. Campbell | Supervising Sound Editor |
Richard E. Butler | Stunts |
Charles Croughwell | Stunt Double |
Dennis E. Jones | Unit Production Manager |
Ken Chase | Makeup Artist |
Walter Scott | Stunt Coordinator |
Bob Yerkes | Stunts |
Leanne Moore | Production Accountant |
James B. Campbell | Orchestrator |
William B. Kaplan | Production Sound Mixer |
Earl Sampson | Boom Operator |
Bonne Radford | Production Controller |
Raymond Stella | Camera Operator |
Jack Grossberg | Unit Production Manager |
John-Clay Scott | Stunts |
Clyde E. Bryan | First Assistant Camera |
Spiro Razatos | Stunts |
Max Kleven | Stunts |
Huey Lewis | Songs |
Per Welinder | Stunts |
Kevin Pike | Special Effects Supervisor |
Loren Janes | Stunts |
Gary A. Hecker | Foley Artist |
Takeo Ogawa | Sound Designer |
John Roesch | Foley |
Dorothy Byrne | Hairstylist |
Cameron Birnie | Set Designer |
Drew Struzan | Other |
Elizabeth Rabe | Hairstylist |
Ray Gilberti | Assistant Camera |
Terry Hager | Color Timer |
John Zemansky | Property Master |
Ralph Nelson Jr. | Still Photographer |
Kenneth Karman | Music Editor |
Greg Orloff | Foley Mixer |
John A. Larsen | Sound Editor |
Paul Pav | Location Manager |
Wes Takahashi | Animation Supervisor |
Robert Iannaccone | Costume Supervisor |
John Feinblatt | Transportation Coordinator |
Mark Walthour | Chief Lighting Technician |
Larry Singer | Supervising ADR Editor |
Bones Howe | Music Supervisor |
Bernie Pock | Stunts |
Brian Callahan | Costume Supervisor |
Julie Starr Dresner | Set Costumer |
Julie Starr Dresner | Key Costumer |
Robert R. Rutledge | Supervising Sound Editor |
Barbara Palmer Dixon | Assistant Editor |
Tim Stadler | Painter |
Albert Hood | Electrician |
Marsha Robertson | Unit Publicist |
Charlie Mullen | Animation Supervisor |
Phillip Norwood | Visual Effects Art Director |
Alan L. Nineberg | ADR Editor |
Donah Bassett | Negative Cutter |
Nina Saxon | Title Designer |
Ronald Woodward | Key Grip |
Sonny Pettijohn | Apprentice Sound Editor |
Dan Cooper | Best Boy Grip |
Haleen K. Holt | Costume Illustrator |
Gregory Dultz | Driver |
Michael Moore | Assistant Editor |
Brad Jeffries | Choreographer |
Ramon Pahoyo | Craft Service |
Warren Franklin | General Manager |
Ernest Depew | Construction Coordinator |
Dick Lasley | Production Illustrator |
Dic Alexander | Grip |
Al Gaynor | Scenic Artist |
Laurie Vermont | Production Coordinator |
Lawrence Jordan | Assistant Sound Editor |
Ellen Lichtwardt Goodchild | Visual Effects |
Darcy Vebber | Utility Sound |
Steve Tate | Second Assistant Camera |
Thomas Marshall | Assistant Chief Lighting Technician |
Joe Pfaltzgraf | Assistant Property Master |
Richard Babin | Dolly Grip |
Robert R. Draney | Assistant Accountant |
Rob Stevens | Assistant Production Coordinator |
Donna K. Baker | Rotoscoping Artist |
Alexander Xavier Ponce-Bonano | Scientific Consultant |
Robert Schmelzer | Stunts |
Jimmy Corona Rooney | Stunts |