Stephen Lang als Father Conway | |
Kelly Blatz als Patrick | |
Brittany Curran als Reign | |
Gage Golightly als Amber | |
Nick Nicotera als Brian Knowles | |
Michael Ormsby als Rory | |
Brett Dier als Brad | |
Kevin Chapman als Greer | |
Nick Nordella als Drew | |
Laura Putnam als Mom | |
Meredith Prunty als Party Dancer | |
Ashley Tramonte als Rave Party Teen | |
Shannon Hartman als Rave Party Teen | |
Lindsay MacDonald als Rave Scene Party Guest | |
Caitlin O'Neill als Rave Party Teenager | |
Hilary Pingle als Voice (voice) | |
Jarret LeMaster als Voice (voice) | |
Jim Ford als Fire Marshall | |
Mark Burzenski als Party Patron | |
Adam Teper als Therapy Teen | |
Kaitlyn Bouchard als Therapy Teen | |
Gaia Liotta als Drug Addicted Teen |
Kirsten Elms | Writer |
Marcus Nispel | Director |
Kevin Nanaumi | First Assistant Sound Editor |
Christopher TJ McGuire | Steadicam Operator |
Paul Marini | Stunt Coordinator |
Lisa Tanner | Still Photographer |
Blake Maniquis | Editor |
Eric Treml | Director of Photography |
Branden James Maxham | Gaffer |
Hillary Derby | Costume Supervisor |
Kellie Roy | Casting |
Anne Mulhall | Casting |
Deborah Newhall | Costume Design |
Carla Antonino | Makeup Department Head |
Eric Allaman | Music |
Guy Roland | Production Design |
Keith Bilderbeck | Sound Designer |
John Ruggieri | Special Effects Coordinator |
Michael Corso | Producer |
Brandt Andersen | Producer |
Anne McCarthy | Casting |
Jared Hartley | Art Direction |
Christopher Dooly | Makeup Effects |
Marcus Nispel | Producer |
Trent Othick | Producer |
Eric Tramp | Camera Operator |
Ben Bornstein | Makeup Effects |
Jeffrey Edward Baksinski | Visual Effects Supervisor |
Rocco Passionino | Visual Effects Supervisor |
David Bawiec | Music Editor |
Carol A. Compton | Script Supervisor |
Jeremy Grody | Sound Re-Recording Mixer |
Sarah Hill Richmond | Set Decoration |
Michael E. Phillips | Executive Producer |
Alyson MacInnis | Key Costumer |
Cheryl Daniels | Hair Department Head |
Leila Mrakovcich | Set Dresser |
Zach Salinger-Simonson | Set Dresser |
Jennifer Traub | Key Makeup Artist |
Joseph Kelsey | Assistant Property Master |
Joseph Payo | Visual Effects Coordinator |
Will Emery | First Assistant Camera |
Mark Brochu | Best Boy Grip |
Ken Blackwell | Additional Editor |
Eric R. Brodeur | Additional Editor |
Gregory J. Smith | First Assistant Director |
Paul Bulgin | Key Grip |
David Christopher | Lighting Technician |
Harry Pray IV | Lighting Technician |
Rebecca DiFillippo | Production Coordinator |
Ashish Dani | Matte Painter |
James Johnson | Special Effects Technician |
Peter Rippe | Special Effects Technician |
Peter Stevenson | Boom Operator |
Darryl Byrne | First Assistant Camera |
Graeme Baitz | Digital Compositor |
Jeremy Brunson | Assistant Editor |
Ryan Purnell | Digital Compositor |
Jon Stenning | Camera Production Assistant |
Bradley Greer | Digital Intermediate Colorist |
Colin Feist | Compositor |
Deb Peterson | Second Assistant Camera |
Brian Hanable | Digital Compositor |
Herve Desroches | Special Effects Technician |
Robert Clark | Best Boy Electric |
Steve Sikora | Lighting Technician |
Andy Mellen | Second Assistant Camera |
Chuck Rudolph | Generator Operator |
Christopher Conkling | Production Accountant |
Emily Kister | Visual Effects Coordinator |
R. Vincent Smith | Property Master |