Sharni Vinson als Tina | |
Phoebe Tonkin als Jaimie | |
Julian McMahon als Doyle | |
Alex Russell als Ryan | |
Xavier Samuel als Josh | |
Cariba Heine als Heather | |
Lincoln Lewis als Kyle | |
Alice Parkinson als Naomi | |
Dan Wyllie als Kirby | |
Qi Yuwu als Steven | |
Richard Brancatisano als Rory | |
Chris Betts als Lockie | |
Damien Garvey als Colins | |
Adrian Pang als Jessup | |
Martin Sacks als Todd | |
Simon Edds als Lifeguard | |
Nicholas McCallum als Oceania Store Owner | |
Yasushi Asaya als Pedestrian (uncredited) |
Kimble Rendall | Director |
Gary Hamilton | Producer |
John Kim | Screenplay |
Phil Eagles | Costume Design |
Russell Mulcahy | Screenplay |
Todd Fellman | Producer |
Matthew Lessall | Casting |
Peter Barber | Producer |
Ben Parkinson | Casting |
Jim Millett | Set Designer |
Greg Gilbert | Camera Operator |
Ben Timony | Still Photographer |
Leanne Brooks | Art Department Coordinator |
Kaus Kastberg | Set Designer |
Peter Climpson | Sound Effects Editor |
Alex Oh | Music |
Rodrigo Balart | Editor |
Tony Murtagh | Dialogue Editor |
Mitch Deans | Stunt Coordinator |
Calum McFarlane | Camera Operator |
Antoinette O'Neill | Script Supervisor |
Jenny O'Connell | Art Direction |
Mario Vaccaro | Foley |
Marc Varisco | Visual Effects Supervisor |
Grant Everett | Visual Effects Supervisor |
John Walton | Stunt Coordinator |
Ross Emery | Director of Photography |
Timothy Clark | Visual Effects Art Director |
Paul Johnstone | Gaffer |
Paige Walker | Dialect Coach |
Nicholas McCallum | Production Design |
Suzy Whitefield | Set Decoration |
Craig Walmsley | Sound Recordist |
James Ezra | Music Editor |
Robert Bull | Scenic Artist |
Adam Connelly | Foley |
James Rogers | Visual Effects Supervisor |
Angus Reid | Visual Effects Producer |
Grant Harris | Animation Supervisor |
Joe Ng | Music |
Duncan Jones | Location Manager |
Steve Burgess | Sound Designer |
Steve Burgess | Sound Effects Editor |
Jamie Crooks | First Assistant Director |
Robert Mackenzie | Sound Designer |
Shane Thomas | Key Makeup Artist |
Judy Hallin | Production Coordinator |
Shane Thomas | Hair Designer |
Allan Mowbray | Armorer |
Michael Lake | Supervising Producer |
Angelo Sahin | Special Effects Supervisor |
Craig Beckett | Music Editor |
David Ludlow | Electrician |
Mark Watson | Gaffer |
Toby Copping | Key Grip |
Michael Bennett | Painter |
Jac Charlton | Set Dresser |
Wayne Osborne | 3D Artist |
Simon Gill | Set Dresser |
Sam McKinnon | Electrician |
George Kabot | Graphic Designer |
Graeme Callander | Storyboard Artist |
Scott Dolan | First Assistant Camera |
Peter Chittleborough | Electrician |
Chris Walsingham | Electrician |
Wei Gang | CG Artist |
Bylan Neill | CG Artist |
Vincent Yoe | CG Artist |
Ian Dodman | CG Supervisor |
Ricky Schamburg | First Assistant Camera |
Wizzy Molineaux | Makeup & Hair |
Ng Leong Wei | CG Artist |
Martina Byrne | Makeup & Hair |
Tia Stephanou | Makeup & Hair Assistant |
David Thomson | Key Rigging Grip |
Jongsu Oh | CG Artist |
Sebastian Ravagnani | CG Artist |
Amanda Enders | Costume Standby |
Amy Mitchell | Costume Standby |
Konstantin Kovalenko | CG Artist |
Keith Seah | Compositor |
Andy Smith | Best Boy Grip |
Matt Copping | Dolly Grip |
Jaspar Goodman | Costume Assistant |
Nicolas Borel | CG Artist |
Jennifer Stanfield | Makeup & Hair |
Samantha Lyttle | Prosthetic Supervisor |
Barry Thompson | Prop Maker |
Robbie MacKinnon | Second Assistant Camera |
Chris Breeze | CG Artist |
Mo Xueying | CG Artist |
Che McGuinness | Electrician |
Patrice Roblin | Electrician |
Casper McCallum | Epk Camera Operator |
Marcus Ballantine | Grip |
Aaron Briggs | CG Artist |
Ray Bentzen | Painter |
Tanya Woelfle | Set Costumer |
Robert Stollar | CG Artist |
John Rann | Construction Manager |
Lukas Davidson | Digital Imaging Technician |
Matt Willis | Electrician |
Erik Charlebois | CG Artist |
Ziig Yee | Compositor |
Grant Wilson | Best Boy Electrician |
Chris Hansford | Techno Crane Operator |
Stuart Monksfield | Online Editor |
Rakitha Vithanage | CG Artist |
Greg Tidman | Key Grip |
Bud Hopes | Extras Casting |
Warren Shepherd | CG Artist |
Shengyuan Wang | CG Artist |
Ross Clarke | Construction Coordinator |
Stefanie Parry | Casting Assistant |
Joe Lancaster | First Assistant Editor |
Blake Muir | Digital Compositor |
Randy Vellacott | Digital Compositor |
Garth O'Bryan | Digital Compositor |
Simon Tan | Visual Effects Editor |
Grant Lehmann | Animatronics Designer |
Troy Darben | Compositor |
Tania Wu | Visual Effects Coordinator |
Elena Ho | Main Title Designer |
James Paul | Animatronics Designer |
Helen Kok | Visual Effects Coordinator |
Brad Dunn | Compositor |
Steven Boyle | Makeup Effects Designer |