Timothy Hutton als Willie Conway | |
Matt Dillon als Tommy "Birdman" Rowland | |
Noah Emmerich als Michael "Mo" Morris | |
Annabeth Gish als Tracy Stover | |
Lauren Holly als Darian Smalls | |
Uma Thurman als Andera | |
Mira Sorvino als Sharon Cassidy | |
Michael Rapaport als Paul Kirkwood | |
Rosie O'Donnell als Gina Barrisano | |
Pruitt Taylor Vince als Stanley "Stinky" Womack | |
Max Perlich als Kev | |
Martha Plimpton als Jan | |
Natalie Portman als Marty | |
Anne Bobby als Sarah Morris | |
Richard Bright als Dick Conway | |
Sam Robards als Steve Rossmore | |
David Arquette als Bobby Conway | |
Adam LeFevre als Victor | |
John Carroll Lynch als Frank Womack | |
Tom Gibis als Peter the Eater | |
Greg Dulli als Lead Singer, Afghan Whigs | |
John Scurti als Ticket Agent | |
Frank Anello als Irv | |
Camille D'Ambrose als Sharon's Mother | |
Sarah Katz als Kristen Rossmore | |
Martin Ruben als Chip | |
Allison Levine als Waitress at Moonlight Mile | |
Earl R. Burt als Bartender | |
Trent Nicholas Thompson als Michael Morris, Jr. | |
Nicole Ranallo als Cheryl Morris | |
Joyce Lacey als Reunion Classmate #1 | |
Anne W. Erickson als Coffee Shop Waitress | |
Oliver Osterberg als Drinker #1 | |
Sterling Robson als Drinker #2 | |
Herbie Ade als Bar Owner | |
Tammara Melloy als Bowler (uncredited) | |
Lori J. Ness als Woman on the Street (uncredited) | |
Rachel Oliva als High School Alumna (uncredited) | |
Tomas Settell als Male Nurse (uncredited) |
Harvey Weinstein | Executive Producer |
Adam Kimmel | Director of Photography |
Cary Woods | Producer |
Jeffrey Wolf | Editor |
Ted Demme | Director |
Bob Weinstein | Executive Producer |
Cathy Konrad | Executive Producer |
Dave Stewart | Original Music Composer |
Scott Rosenberg | Screenplay |
Wendy Lee Roberts | Script Supervisor |
Lucy W. Corrigan | Costume Design |
Margery Simkin | Casting |
Lorey Sebastian | Still Photographer |
Amanda Scheer-Demme | Music Supervisor |
James Thornton | Production Sound Mixer |
Tracey A. Doyle | Set Decoration |
Scott Rosenberg | Associate Producer |
Todd Kasow | Music Editor |
Kit Barrett | Art Department Coordinator |
William G. Flick | Boom Operator |
Teresa M. Yarbrough | Production Coordinator |
Peter Bucossi | Stunt Coordinator |
Peter Rogness | Art Direction |
Alan C. Blomquist | Co-Producer |
Joel Stillerman | Associate Producer |
Meryl Poster | Executive In Charge Of Production |
Peter Waggoner | Sound Re-Recording Mixer |
Dan Davis | Production Design |
Trina Mrnak | Assistant Costume Designer |
Peter Iovino | Still Photographer |
Stuart Levy | Supervising Sound Editor |
Deborah Ann Piper | Key Hair Stylist |
Cindy J. Williams | Makeup Artist |
Roxanne Wightman | Hairstylist |
Kenton Jakub | ADR Editor |
Martin Lasowitz | Property Master |
Magdaline Volaitis | Dialogue Editor |
Denney Pierce | Stunts |