Gugu Mbatha-Raw als Dido Elizabeth Belle | |
Tom Wilkinson als Lord Mansfield | |
Sam Reid als John Davinier | |
Emily Watson als Lady Mansfield | |
Sarah Gadon als Lady Elizabeth Murray | |
Miranda Richardson als Lady Ashford | |
Penelope Wilton als Lady Mary Murray | |
Tom Felton als James Ashford | |
James Norton als Oliver Ashford | |
Matthew Goode als Captain Sir John Lindsay | |
Alex Jennings als Lord Ashford | |
James Northcote als Mr. Vaughn | |
Alan McKenna als Harry | |
Lauren Julien-Box als Young Dido | |
Andrew Woodall als Lord Mayor | |
Daniel Wilde als Gentleman | |
Natasha Williams als Poor Woman | |
Cara Jenkins als Young Elizabeth | |
Bethany Mary-James als Mabel |
Misan Sagay | Screenplay |
Amma Asante | Director |
Steve Christian | Executive Producer |
Damian Jones | Producer |
Hilary Davis | Executive Producer |
Claire Gascoyne | Unit Publicist |
Claudio Campana | Art Direction |
Sue Hills | Script Supervisor |
Toby Whale | Casting |
Yann McCullough | Music Editor |
Adam Richards | Location Manager |
Michael Chambers | Gaffer |
Pia Di Ciaula | Editor |
Rohan Harris | Scenic Artist |
Tina Jones | Set Decoration |
Sian Sutherland | Location Manager |
Angela Barson | Visual Effects Supervisor |
Andrew Caller | Sound Re-Recording Mixer |
Rob Saunders | Boom Operator |
Victoria Boydell | Editor |
Robert Ireland | Sound Designer |
Rachel Portman | Music |
Luke Hull | Assistant Art Director |
Lee Herrick | Supervising Sound Editor |
Clare Norman | Visual Effects Producer |
Xandy Sahla | Camera Operator |
Simon Bowles | Production Design |
Anushia Nieradzik | Costume Design |
David Appleby | Still Photographer |
Chris Redman | Hairstylist |
Clyde Lane | Chef |
Jo Wallett | Production Manager |
Josie D'Cruze | Construction Coordinator |
Michael Solinger | Post Production Supervisor |
Beverley Binda | Makeup Artist |
Hannah Walter | Costume Supervisor |
Ben Smith | Supervising Art Director |
Ben Smithard | Director of Photography |
Liz Phillips | Makeup & Hair |
John Greaves | Storyboard Artist |
Catharine Brown | Focus Puller |
Alex King | Makeup & Hair |
Gordon Grant | Assistant Set Decoration |
Remo Tozzi | Draughtsman |
Adam Campbell | Painter |
Colin Simkiss | Electrician |
Sarah Rollason | Focus Puller |
Marese Langan | Hair Designer |
Sashi Kissoon | Clapper Loader |
Samantha Keeble | Costumer |
Bev Lawley | Extras Casting |
Chris Redman | Key Hair Stylist |
Will Stagg | Carpenter |
Natalie Theobald | Digital Imaging Technician |
Julie Davies | Makeup & Hair |
James Skipsey | Dressing Prop |
Claire Louise Fraser | Camera Trainee |
Sandra O'Brien | Makeup Artist |
Howard Mills | Clapper Loader |
Gene D'Cruze | Construction Manager |
Katie Driscoll | Graphic Designer |
Grant Weir | Electrician |
Steve O'Donoghue | Rigging Gaffer |
Victoria Salway | Costume Mistress |
Fay Lumsdale | Makeup Artist |
Ronnie Sargeant | Carpenter |
Lizzie Kilham | Standby Art Director |
Tony Sankey | Grip |
Madlen Mierzwiak | Hairstylist |
Zoë Styles | Makeup Artist |
Andy Dixon | Carpenter |
Ilishio Lovejoy | Costumer |
Marc Pilcher | Makeup Artist |
Fai Burnett | Makeup Trainee |
Iain Ovenden | Epk Camera Operator |
John Walker | Rigging Gaffer |
Graham Thomas | Construction Manager |
Mal Zawadzki | Painter |
Allen J. Polley | Property Master |
Sam Newby | Camera Trainee |
Solomon Artistes | Extras Casting |
Martin Curry | First Assistant Director |
Robert Walton | Electrician |
Emma Claire Johnson | Art Department Assistant |
Ross Lancaster | Epk Camera Operator |
Phoebe Radula-Scott | Wardrobe Assistant |
Beverley Binda | Key Makeup Artist |
Farzana Saiyed | Makeup Artist |
Clive D'Cruze | Painter |
Donna Smith | Makeup Trainee |
Barry Gross | Epk Camera Operator |
Tom McGinley | Electrician |
Charlotte Mitchell | Assistant Costume Designer |
Anna Cooper | Casting Associate |
Simon Rowe | Compositor |
Mike Tehrani | ADR Recordist |
Ashley Haller | Sound Mix Technician |
Matt Curtis | Title Designer |
Sudie Smyth | Production Executive |
Henry Badgett | Visual Effects Supervisor |
Alistair Crocker | Production Sound Mixer |
Emmet O'Donnell | ADR Recordist |
Mark Webb | Visual Effects Coordinator |
Tussy Facchin | Third Assistant Director |
Peter Eardley | Production Accountant |
Rob Humpage | ADR Recordist |
Luke Brown | Foley Mixer |
Gareth Spensley | Digital Intermediate Colorist |
Meredith Leece | Assistant Editor |
Maggie Rodford | Music Supervisor |
Luka Leskovšek | Compositor |
Peter Gleaves | ADR Mixer |
Jack Stew | Foley Artist |
Katie Shahrokh | Digital Intermediate Producer |
Jessica Corlett | Floor Runner |
Simon Diggins | ADR Mixer |
Adrianna Nielle Davies | Production Assistant |
Faye Green | Production Assistant |
Alice Syed | Production Coordinator |
Brendan Nicholson | Sound Re-Recording Mixer |
Laura Jones | Floor Runner |
Priyanka Balasubramania | Visual Effects Producer |
Chris Reynolds | Special Effects Supervisor |
Gabrielle Smith | Assistant Editor |
Eleanor Boyce | Dialect Coach |
Andrea King | Foley Artist |
Brett Tyne | Dialogue Coach |
Giles Barron | Floor Runner |
Rachel Victoria Miles | Floor Runner |
Rafael Morant | Matte Painter |
Harry Platford | ADR Recordist |
Derek Trigg | Foley Editor |
Nicky Earnshaw | Production Executive |
Julia Hillsdon | Production Executive |
Nina Khan | Digital Intermediate Producer |