Sibel Kekilli als Yasil | |
Iwan Rheon als Greg | |
Jenna Dewan als Mandy | |
Nolan Gerard Funk als Nico | |
Max Raabe als Self | |
Laila Maria Witt als Berlin Woman | |
Diego Luna als Drag Queen | |
Michelangelo Fortuzzi als Teenager | |
Omar Elba als Selim | |
Carol Schuler als Laila | |
Hannelore Elsner als Madame Rose | |
Toni Garrn als Heather | |
Mickey Rourke als Jim | |
Charlotte Le Bon als Rose | |
Jim Sturgess als Jared | |
Katja Riemann als Vanessa | |
Keira Knightley als Jane | |
Helen Mirren als Margaret | |
Dianna Agron als Katarina | |
Luke Wilson als Burke Linz | |
Emily Beecham als Hannah | |
Veronica Ferres als Else | |
Lili Gattyán als Emilia | |
Phoebe Nicholls als Capucine | |
Jake Weber als Artemis Serac | |
Rafaëlle Cohen als Sara | |
Robert Stadlober als Damiel | |
Carlo Kitzlinger als Michail / Spaeti Owner | |
Hans Schenker als Mitchel | |
Serkan Çetinkaya als Turk 1 | |
Ali Bugan als Turk 2 | |
Hasan Ali Mete als Sinan | |
Knut Berger als Bearded Man | |
Daniel Christensen als Berlin Man | |
Alexander Simon als Mime | |
Sylvester Groth als Frosch | |
Sabin Tambrea als Police Man | |
Katy Karrenbauer als Head of Operations | |
Dirk Martens als Max | |
Sandra Nedeleff als Liv - Senior Aide Worker | |
Liam Gross als Nizar | |
Franziska Knuppe als Model | |
Kyra Chlebowski als Gogo Dancer 1 | |
Nele Hermann als Gogo Dancer 2 |
Dennis Gansel | Director |
Justin Franklin | Director |
Daniel Lwowski | Director |
Fernando Eimbcke | Director |
Dani Levy | Director |
Til Schweiger | Director |
Peter Chelsom | Director |
Massy Tadjedin | Director |
Dianna Agron | Director |
Stephanie Martin | Director |
Claus Clausen | Director |
Josef Rusnak | Director |
Tristan Carné | Idea |
Claus Clausen | Producer |
Edda Reiser | Producer |
Emmanuel Benbihy | Executive Producer |
Jeffrey Konvitz | Executive Producer |
Jeff Geoffray | Executive Producer |
Daniel Rainey | Executive Producer |
Alice de Sousa | Executive Producer |
Arianne Fraser | Executive Producer |
Delphine Perrier | Executive Producer |
Alana Crow | Co-Producer |
Glenn Kendrick Ackermann | Executive Producer |
Jason Piette | Executive Producer |
Ivan Gulas | Executive Producer |
Krisztina Endrényi | Executive Producer |
György Gattyán | Executive Producer |
Till Neumann | Executive Producer |
Steffen Aumueller | Executive Producer |
Pierre Asséo | Associate Producer |
Laurent Constanty | Associate Producer |
David Vernon | Associate Producer |
Mathias Schwerbrock | Line Producer |
Kolja Brandt | Director of Photography |
Peter R. Adam | Editor |
Christoph Strothjohann | Editor |
Tom Batoy | Original Music Composer |
Franco Tortora | Original Music Composer |
Albrecht Konrad | Production Design |
Heike Fademrecht | Costume Design |
Abra Kennedy | Makeup & Hair |
Irina Tübbecke-Bechem | Makeup & Hair |
David Vernon | Writer |
Dennis Gansel | Writer |
Neil LaBute | Writer |
Dani Levy | Writer |
Edda Reiser | Writer |
Fernando Eimbcke | Writer |
Massy Tadjedin | Writer |
Claus Clausen | Writer |
Rebecca Rahn | Writer |
Julia Radke | Production Supervisor |
Günter Fenner | Production Manager |
Rickie-Lee Roberts | First Assistant Director |
Katey Carson | Second Assistant Director |
Anne Urban | Post Production Supervisor |
Matthias Klemme | Art Direction |
Stephanie Rass | Art Direction |
Ernestine Hipper | Set Decoration |
Michael Fechner | Set Decoration |
Richard Louis | Sound Designer |
Jonas Lechenmayr | Sound Designer |
Bernhard Speck | Production Controller |
Christian Rein | Additional Director of Photography |
Kolja Brandt | "A" Camera Operator |
Yoshua Berkowitz | Steadicam Operator |
Michael Ole Nielsen | Camera Operator |
Jalaludin Trautmann | Camera Operator |
Sergio Gazzera | Camera Operator |
Karl Keil | First Assistant "A" Camera |
Karina Genis | Second Assistant "A" Camera |
Florian Schwarz | First Assistant "B" Camera |
Fabio Seyding | Second Assistant "B" Camera |
Younes Labdi | Second Assistant "B" Camera |
Rouven Schardt | Second Assistant "C" Camera |
Severin Schultze | Digital Imaging Technician |
Marcus Pohlus | Steadicam Operator |
Stefan Sosna | Steadicam Operator |
Nelson Smith | First Assistant "A" Camera |
Kai Lachmann | First Assistant "A" Camera |
Florian Bellack | Second Assistant "A" Camera |
Wesley Salamone | Second Assistant "A" Camera |
Nina Johannsen | Second Assistant "A" Camera |
Milian-Yannik Symanek | Second Assistant "A" Camera |
Christian Graf | First Assistant "B" Camera |
Jan Grunwald | First Assistant "B" Camera |
Tim Adam | First Assistant "B" Camera |
Hannes Engler | First Assistant "B" Camera |
Jim Cramer | Second Assistant "B" Camera |
Facundo Altube | First Assistant "C" Camera |
Daniel Weber | First Assistant Camera |
Nils Tischer | Second Assistant "C" Camera |
Hagen Ulbrich | Second Assistant Camera |
Daniel Goede | Digital Imaging Technician |
Daniel Pieper | Digital Imaging Technician |
Bernhard Joest-Däberitz | Sound Mixer |
Patrick Veigel | Sound Mixer |
Elisabeth Schümann | Boom Operator |
Etienne Haug | Boom Operator |
Caspar Sachsse | Boom Operator |
Wolfgang Kick | Boom Operator |
Hans-Jörg Bramm | Boom Operator |
Michael Klisch | Boom Operator |
Manfred Behrndt | Script Supervisor |
Nancy Rivas | Script Supervisor |
Gabriele Mattner | Script Supervisor |
Tim Peters | Assistant Editor |
Matti Falkenberg | Assistant Editor |
Liz López | Assistant Editor |
Annette Rübsam | Assistant Editor |
Felix Zimmermann | Assistant Editor |
David Wunderlich | Second Second Assistant Director |
Stephan Ryll | Second Second Assistant Director |
Marian Maechler | Third Assistant Director |
Kat Dietl | Third Assistant Director |
Sibel Koyuncu | Third Assistant Director |
Ralph Remstedt | First Assistant Director |
Frederike Karsch | Second Assistant Director |
Dennis Becker | Second Assistant Director |
Verena Hassani | Production Coordinator |
Johannes Müller | Production Coordinator |
Katrin Wirth | Assistant Production Coordinator |
Luisa Flechsig | Post Production Coordinator |
Edda Reiser | Casting |
David Vernon | Casting |
Claus Clausen | Casting |
Marc Schötteldreier | Local Casting |
Jacqueline Rietz | Local Casting |
Johanna Ragwitz | Extras Casting |
Angela Brunnemann | Extras Casting Assistant |
Patrick Winkler | Extras Casting Assistant |
Julia Fidel | Choreographer |
Sally Cowdin | Choreographer |
Axel Eichhorst | Storyboard Artist |
Björn Holzhausen | Property Master |
Jens Löckmann | Property Master |
Philipp Wiynck | Assistant Property Master |
Lucie Kozena | Assistant Set Decoration |
Katharina Birkenfeld | Assistant Set Decoration |
Nadja Götze | Set Decoration |
Uli Passauer | Set Dresser |
Johanna Zey | Set Dresser |
Jörn Lachmann | Set Dresser |
Tim Köckritz | Additional Set Dresser |
Jürgen Tannert | Additional Set Dresser |
Sven Adrian | Additional Set Dresser |
Wambui Klemme | Additional Set Dresser |
Florian Radloff | Additional Set Dresser |
Iraí Amana Martins de Souza | Additional Set Dresser |
Kristina Kozlova | Art Direction |
Sybell Anja Flucke | Stunt Double |
Andreas Tietz | Stunts |
Manuel Depta | Stunts |
Tomas Jester | Stunts |
Niklas Kinzel | Stunts |
Steve Thiede | Stunts |
Katja Kerstin Köhler | Stunts |
Rene Schobes | Stunts |
Mohammad Kleit | Stunt Double |
Capucine Landreau | Costume Design |
Gina Krauss | Costume Design |
Samira Khadraoui | Assistant Costume Designer |
Tobias Noventa | Assistant Costume Designer |
Carol Anne Wegner | Key Costumer |
Emily Abel | Set Costumer |
Alexandra Chyta | Set Costumer |
Rosemoon Cunningham | Set Costumer |
Kerstin Feldmann | Set Costumer |
Klara Kamm | Set Costumer |
Julia Schädle | Set Costumer |
Sylka Schädlich | Set Costumer |
Krisztina Schmitz | Set Costumer |
Ronni Schwenk | Set Costumer |
David Werer | Set Costumer |
Claudia Rotoli | Makeup & Hair |
Sara Lichtsteiner | Makeup & Hair |
Valeska Schitthelm | Makeup & Hair |
Anna Von Gwinner | Makeup & Hair |
Nora Porsche | Makeup & Hair |
Patrycja Postek | Makeup & Hair |
Mari Drope | Makeup & Hair |
Andrea Gotowschikow | Makeup & Hair |
Elke Lebender | Makeup & Hair |
Jeanette-Nicole Latzelsberger | Makeup & Hair |
Roman Benbihy | Still Photographer |
Martin Nicolas Kunz | Still Photographer |
Lena Lessing | Dialogue Coach |
Ahmed Awadalla | Dialogue Coach |
Stephan Fahndrych | ADR Recordist |
Dan Montes | ADR Recordist |
Zac Suskevich | ADR Recordist |
Micki Joanni | ADR Editor |
Andrea Baumgartner | Dialogue Editor |
Alexandre Frank | Foley Artist |
Tom Ankenbauer | Foley Artist |
Christoph Panizza | Foley Editor |
Robert Dreiseitl | Sound Effects Editor |
Markus Krause | Sound Editor |
Matthias Crusius | Sound Post Supervisor |
Wolfgang Lechenmayr | Sound Re-Recording Mixer |
Matthew Santos | Original Music Composer |
Clint Mansell | Original Music Composer |
Martin Todsharow | Original Music Composer |