Kim Director als Kim Diamond | |
Jeffrey Donovan als Jeffrey "Jeff" Patterson | |
Erica Leerhsen als Erica Geerson | |
Tristine Skyler als Tristen Ryler | |
Stephen Barker Turner als Stephen Ryan Parker | |
Lanny Flaherty als Sheriff Cravens | |
Lauren Hulsey als Eileen Treacle | |
Raynor Scheine als Rustin Parr | |
Kennen Sisco als Peggy | |
Dina Napoli als Reporter | |
Joe Berlinger als Burkittsville Tourist | |
Pete Burris als MBI Man | |
Briton Green als Stoner | |
Anja Baron als Tourist | |
Kurt Loder als Kurt Loder | |
Chuck Scarborough als Chuck Scarborough | |
Conan O'Brien als Self (archive footage) | |
Andy Richter als Self (archive footage) | |
Bruce D. Reed als Burkittsville Resident #1 | |
Sara Phillips als Burkittsville Tourist #2 | |
Lynda Millard als Burkittsville Resident #2 | |
Deb Burgoyne als Burkittsville Resident #3 | |
Andrea Cox als Burkittsville Resident #4 | |
Erik Jensen als Stoner #2 | |
Peggy K. Chang als Foreigner #1 | |
Tony Tsang als Foreigner #2 | |
Kevin Murray als Doctor | |
Keira Naughton als Nurse | |
Ed Sala als MBI Man #2 | |
Tyler Zeisloft als Teenager #1 | |
Richard Kirkwood als Teenager #2 | |
Justin Fair als Teenager #3 | |
Brilane Bowman als Ham Lady | |
Robert M. Kelly als MBI Man #3 | |
Landra Booker als Reporter, Fox 45 | |
Jacqui Allen als Reporter | |
Sloane Brown als Reporter, WJZ 13 | |
Karen Tsen Lee als (voice) | |
Heidi Burger als Print Reporter | |
Brian Dragonuk als Angry Citizen at Courthouse | |
Armen Garo als Doctor | |
Nasi Glekas als Security Guard | |
Cathy Haase als First Nurse | |
Oscar Haynes als Videographer | |
Rick Kain als On Camera News Reporter | |
Julie Mabry als Hiker in Woods | |
Martin Pfefferkorn als Mental Patient | |
Chad Ridgely als Photographer | |
Ryan Slattery |
Joe Berlinger | Director |
Sarah Flack | Editor |
Eduardo Sánchez | Executive Producer |
Marilyn Manson | Music |
Daniel Myrick | Executive Producer |
Bill Carraro | Producer |
Nancy Schreiber | Director of Photography |
Vincent Peranio | Production Design |
Justin Scoppa Jr. | Art Direction |
Rob Simons | Art Direction |
Steve George | Set Decoration |
Susan Kessel | Set Decoration |
Melissa Toth | Costume Design |
David Vaccari | Casting |
Bernard Telsey | Casting |
Will Cantler | Casting |
Carter Burwell | Original Music Composer |
Dick Beebe | Screenplay |
Joe Berlinger | Screenplay |
Daniel Myrick | Characters |
Eduardo Sánchez | Characters |
Derek Becker | Special Effects Makeup Artist |
Sherri Bramlett | Additional Hairstylist |
Bill Carraro | Unit Production Manager |
Bill Carraro | Second Unit Director |
Michael Davis | Construction Coordinator |
Michael Sabo | Set Dresser |
Dan Korintus | Dialogue Editor |
Tony Martinez | Sound Editor |
Randy Pease | Boom Operator |
Warren Shaw | Supervising Sound Editor |
Paul P. Soucek | Supervising Sound Editor |
Randall Balsmeyer | Visual Effects Supervisor |
Matt McDonald | Digital Compositor |
Chuck Jeffreys | Stunts |
Michael Proscia Jr. | Gaffer |
Pat Moran | Casting |
Catharine Fletcher Incaprera | Costume Supervisor |
Charlene Hamer | Assistant Editor |
Alan Oxman | Additional Editor |
Carter Burwell | Musician |
Mike Easter | Transportation Co-Captain |
Michael Luckeroth | Driver |
John Francis Black II | Payroll Accountant |
Al Cerullo | Pilot |
Brian Cooper | Production Secretary |
Jeff Johnson | Set Medic |
Rick Kain | Stand In |
Abigail Kende | Researcher |
H.H. Cooper | First Assistant Director |
Jill Brown | Stunts |
G. A. Aguilar | Stunt Coordinator |