Steve Martin als Bobby Bowfinger | |
Eddie Murphy als Kit Ramsey / Jeffernson 'Jiff' Ramsey | |
Heather Graham als Daisy | |
Christine Baranski als Carol | |
Jamie Kennedy als Dave | |
Barry Newman als Hal, Kit's Agent | |
Adam Alexi-Malle als Afrim | |
Kohl Sudduth als Slater | |
Terence Stamp als Terry Stricter | |
Robert Downey Jr. als Jerry Renfro | |
Alejandro Patiño als Sanchez | |
Alfred De Contreras als Martinez | |
Ramiro Fabian als Hector | |
Johnny Sanchez als Luis | |
Claude Brooks als Freddy | |
Kevin Scannell als LA Cop | |
John Prosky als MindHead Executive | |
Michael Dempsey als Camera Security Guard | |
Walter Powell als Federal Express Man | |
Phill Lewis als Actor at Audition | |
Marisol Nichols als Young Actress at Audition | |
Nathan Anderson als Clothing Sales Clerk | |
Brogan Roche als Renfro's Executive | |
John Cho als Nightclub Cleaner | |
Lloyd Berman als Camera Store Clerk | |
Zaid Farid als Kenny, Kit's Limo Driver | |
Aaron Brumfield als Kit's Bodyguard | |
Kevin Grevioux als Kit's Bodyguard | |
Kimble Jemison als Kit's Assistant | |
Alex Craig Mann als Studio Executive | |
Laura Grady als E! Channel Interviewer | |
Reamy Hall als Farrah, Hollywood Lesbian | |
Michelle Boehle als Laker Girl | |
Kimberly Baum als Laker Girl | |
Megan Denton als Laker Girl | |
Janet Jaeger als Laker Girl | |
Hope Wood als Laker Girl | |
Addie Yungmee als Laker Girl | |
Andrea Toste als Laker Girl | |
Carl Kocis als Reporter at Premier | |
Steve J. Termath als Black Masked Ninja | |
Alan Oliney |
Frank Oz | Director |
Steve Martin | Screenplay |
Brian Grazer | Producer |
Richard Pearson | Editor |
Karen Kehela Sherwood | Executive Producer |
Bernard Williams | Executive Producer |
Margery Simkin | Casting |
Jackson De Govia | Production Design |
K.C. Fox | Set Decoration |
Joseph G. Aulisi | Costume Design |
Steve Artmont | Makeup Artist |
Frank Griffin | Makeup Artist |
Stacey Morris | Hairstylist |
Gloria Ponce | Hairstylist |
Waldo Sanchez | Hairstylist |
Rick Sharp | Makeup Artist |
Linda Trainoff | Hairstylist |
Alicia M. Tripi | Hairstylist |
Toy Van Lierop | Makeup Artist |
Toni-Ann Walker | Hairstylist |
Clinton Wayne | Makeup Effects |
Leslie J. Converse | Post-Production Manager |
Bernard Williams | Unit Production Manager |
Bryan Belair | Construction Coordinator |
Brian Bilson | Sets & Props Artist |
Michael R. Blaich | Lead Painter |
Richard Boris | Greensman |
Susan A. Burig | Production Illustrator |
Ed Calderon Jr. | Construction Foreman |
Matt Callahan | Set Decoration |
Mike Cunningham | Sets & Props Artist |
Sienna DeGovia | Art Department Assistant |
Oscar Delgadillo | Set Dressing Artist |
Gus Feederle | Greensman |
Jack Forwalter | Set Dressing Artist |
Chad S. Frey | Assistant Art Director |
Scott Garrett | Set Dressing Artist |
Les Gobruegge | Set Designer |
Carmine Goglia | Standby Painter |
Kenny Hayes | Construction Foreman |
Gary Isbell | Set Dressing Artist |
Karl J. Martin | Prop Maker |
Melissa Mollo | Art Department Coordinator |
Wesley Nordby | Construction Foreman |
Noah Plunkett | Greensman |
David Saltzman | Set Dressing Artist |
Dawn Snyder | Set Designer |
Andrew R. Stern | Greensman |
Louis Farah | Set Medic |
Joshua Hunt | Set Dressing Artist |
Brendan Beebe | Boom Operator |
Ron Bochar | Sound Re-Recording Mixer |
David Boulton | ADR & Dubbing |
Benjamin Cheah | Foley |
Marko Costanzo | Foley |
Lee Dichter | Sound Re-Recording Mixer |
Lewis Goldstein | Sound Effects Editor |
Matthew Haasch | Foley |
Harry Higgins | Sound Re-Recording Mixer |
Alan Holly | ADR & Dubbing |
Bob Hughes | Sound Engineer |
Dennis Jones | Boom Operator |
Jay Peck | Foley |
Nicholas Renbeck | ADR & Dubbing |
Phil Cory | Special Effects Coordinator |
Richard Cory | Special Effects |
Matthew W. Mungle | Makeup Effects |
Kelly G. Crawford | Editorial Services |
Syd Dutton | VFX Artist |
Adam Kowalski | Camera Operator |
Lynn Ledgerwood | Rigging Gaffer |
Fumi Mashimo | Animation |
Kelvin McIlwain | Background Designer |
Roberto Moreno | Digital Effects Supervisor |
Kenneth Nakada | Background Designer |
Richard Patterson | Digital Effects Supervisor |
Catherine Sudolcan | Visual Effects Producer |
Bill Taylor | Visual Effects Supervisor |
Mike Wassel | Background Designer |
David S. Williams Jr. | Compositors |
Bud Davis | Stunt Coordinator |
Tabby Hanson | Stunts |
Michael Haynes | Stunts |
Gary Hymes | Stunts |
Alan Oliney | Stunts |
Lynn Salvatori | Stunts |
Dennis Scott | Stunts |
Patricia Tallman | Stunts |
Keith Woulard | Stunts |
Kevin Beard | Stunts |
Jay Caputo | Stunts |
Darryl Chan | Stunts |
Edward Conna | Stunts |
Spencer Sano | Stunts |
Danny Downey | Stunts |
Jayson Dumenigo | Stunts |
Hiro Koda | Stunts |
Kim Robert Koscki | Stunts |
John Koyama | Stunts |
Will Leong | Stunts |
Casey O'Neill | Stunts |
Michael Owen | Stunts |
Jean Paul Ruggiero | Stunts |
John Sakas | Stunts |
Felipe Savahge | Stunts |
Jill Stokesberry | Stunts |
Charles A. Tam | Stunts |
Clark Tucker | Stunts |
Mike Washlake | Stunts |
T.J. White | Stunts |
Lee Whittaker | Stunts |
Ron Bochar | Supervising Sound Editor |
Robert Jauregui | Stunts |
Karl J. Martin | Set Designer |
Fred Waugh | Stunts |
Tom Reta | Art Direction |
David Newman | Original Music Composer |
Mark Woods | Leadman |
Ueli Steiger | Director of Photography |
Rick Young | Property Master |
Magdaline Volaitis | Dialogue Editor |
Juno J. Ellis | ADR Editor |
Marissa Littlefield | Supervising ADR Editor |
Martin Raymond Bolger | Sound Mixer |
Tim O'Shea | Foley Editor |
Kam Chan | Foley Editor |
Chris Fielder | Assistant Sound Editor |
Wyatt Sprague | Assistant Sound Editor |
Todd Milner | Assistant Sound Editor |
Ruth Hernandez | Apprentice Sound Editor |
Pilar McCurry | Music Supervisor |
Michele Panelli-Venetis | First Assistant Director |
Matt Rebenkoff | Second Assistant Director |
Kathleen M. Courtney | Associate Producer |
Bill O'Drobinak | Camera Operator |
Luca Kouimelis | Script Supervisor |
Marc Baird | Storyboard Artist |
Gary Archer | Prosthetics |
Troy Robinson | Stunts |
Laura Albert | Stunts |
Carmen Cuba | Casting Associate |