Mel Gibson als William Wallace | |
Catherine McCormack als Murron MacClannough | |
Sophie Marceau als Princess Isabelle | |
Patrick McGoohan als King Edward | |
Angus Macfadyen als Robert the Bruce | |
Brendan Gleeson als Hamish Campbell | |
James Robinson als Young William Wallace | |
James Cosmo als Campbell | |
Sean McGinley als MacClannough | |
Gerda Stevenson als Mother MacClannough | |
Mhairi Calvey als Young Murron MacClannough | |
Jeanne Marine als Nicolette | |
Sean Lawlor als Malcolm Wallace | |
Sandy Nelson als John Wallace | |
Alan Tall als Elder Stewart | |
Andrew Weir als Young Hamish Campbell | |
Brian Cox als Argyle Wallace | |
Peter Hanly als Edward, Prince of Wales | |
Stephen Billington als Phillip | |
Tommy Flanagan als Morrison | |
Rupert Vansittart als Lord Bottoms | |
Tam White als MacGregor | |
Ian Bannen als Robert Bruce Sr. | |
David O'Hara als Stephen, Irish Fighter | |
Peter Mullan als Veteran | |
David Gant als Chief Justice/Executioner | |
Malcolm Tierney als Magistrate | |
Martin Murphy als Lord Talmadge | |
Gerard McSorley als Cheltham | |
Bernard Horsfall als Balliol | |
Richard Leaf als Governor of York | |
Liam Carney als Sean | |
Ralph Riach als Priest No. 1 | |
Barry McGovern als King's Advisor | |
John Kavanagh als Craig | |
Alun Armstrong als Mornay | |
Julie Austin als Mrs. Morrison | |
Alex Norton als Bride's Father | |
Michael Byrne als Smythe | |
William Scott-Masson als Corporal | |
Dean Lopata als Madbaker / Flagman | |
Donal Gibson als Stewart | |
Jimmy Chisholm als Faudron | |
John Murtagh als Lochlan | |
David McKay als Young soldier | |
Niall O'Brien als English General | |
Martin Dempsey als Drinker #1 | |
Jimmy Keogh als Drinker #2 | |
Joe Savino als Chief Assassin | |
Mal Whyte als Jailor | |
Paul Tucker als English Commander | |
Greg Jeloudov als Warrior #2 (uncredited) | |
Jer O'Leary als English General (uncredited) | |
Joanne Bett als Toothless Girl | |
Robert Paterson als Priest No. 2 | |
Martin Dunne als Lord Dolecroft | |
Fred Chiverton als Leper's Caretaker | |
Daniel Coll als York Captain | |
Bill Murdoch als Villager | |
Phil Kelly als Farmer |
Randall Wallace | Author |
Mel Gibson | Director |
Mel Gibson | Producer |
James Horner | Original Music Composer |
John Toll | Director of Photography |
Steven Rosenblum | Editor |
Patsy Pollock | Casting |
Thomas E. Sanders | Production Design |
Bruce Davey | Producer |
Alan Ladd Jr. | Producer |
Randall Wallace | Screenplay |
Stephen McEveety | Executive Producer |
Charles Knode | Costume Design |
Donald Freeman | Color Timer |
Garret Baldwin | Electrician |
Ken Court | Art Direction |
Nathan Crowley | Art Direction |
Ned McLoughlin | Art Direction |
Daniel T. Dorrance | Supervising Art Director |
William Louthe | Electrician |
Fernandes Mendes | Hairstylist |
Sue Love | Hairstylist |
Lois Burwell | Makeup Artist |
Amanda Knight | Makeup Artist |
Mary Alleguen | Production Manager |
Lisa Parker | Art Department Coordinator |
Padraig O'Neill | Assistant Art Director |
Anna Rackard | Assistant Art Director |
Brendan Rankin | Assistant Art Director |
Eddie Butler | Sculptor |
Per Hallberg | Supervising Sound Editor |
Karen Baker Landers | First Assistant Sound Editor |
Lon Bender | Supervising Sound Editor |
Hector C. Gika | Sound Effects Editor |
Chris Hogan | Sound Effects Editor |
Scott Martin Gershin | Sound Effects Editor |
Christopher Assells | Sound Effects Editor |
Nick Allder | Special Effects |
Michael L. Fink | Visual Effects Supervisor |
Steven T Puri | Visual Effects Producer |
Simon Crane | Stunt Coordinator |
Mic Rodgers | Stunt Coordinator |
Andrew Cooper | Still Photographer |
Chuck Finch | Gaffer |
Cynthia E. Thornton | First Assistant Editor |
Jim Henrikson | Music Editor |
Willie Fonfe | Transportation Coordinator |
Jennifer Collen-Smith | Unit Publicist |
John McDonnell | Location Manager |
Grania O'Shannon | Location Manager |
Paul Shersby | Location Manager |
Mark White | Transportation Captain |
Conor O'Sullivan | Prosthetic Supervisor |
Christian McWilliams | Location Manager |
Brian Baverstock | Transportation Captain |
Alan Walsh | Stunts |
James Horner | Orchestrator |
James Horner | Musician |
Vicki Christianson | Thanks |
Marion Dougherty | Thanks |
Dana Ginsburg | Thanks |
Morgan O'Sullivan | Thanks |
Nigel Sinclair | Thanks |
H. Craig Wallace | Thanks |
Seoras Wallace | Thanks |
Brian Bowes | Stunts |
David Cronnelly | Stunts |
Dominick Hewitt | Stunts |
Donal O'Farrell | Stunts |
Gabe Cronnelly | Stunts |
Gary Powell | Stunts |
Graeme Crowther | Stunts |
Jamie Edgell | Stunts |
Julian Spencer | Stunts |
Luis Gutierez Santos | Stunts |
Mark Henson | Stunts |
Mark Southworth | Stunts |
Paul Heasman | Stunts |
Paul Jennings | Stunts |
Peter Pedrero | Stunts |
Phil Lonergan | Stunts |
Sean McCabe | Stunts |
Steve Griffin | Stunts |
Stuart Clark | Stunts |
Terry Forrestal | Stunts |
Tim Lawrence | Stunts |
Tom Delmar | Stunts |
Tom Struthers | Stunts |
Tony Hinnigan | Musician |
Ian Underwood | Musician |
Eric Rigler | Musician |
Paul Martinez | Assistant Editor |
Paula Suhy | Assistant Editor |
Ben Yeates | Assistant Editor |
Matthew Tucker | Assistant Editor |
Paul Topping | Assistant Editor |
Victor Du Bois | Additional Editing |
Simon Atherton | Armorer |
Sheila MacDowell | Assistant Editor |
William Yeh | Assistant Editor |
Elizabeth Tobin Kurtz | Assistant Sound Editor |
Horace Manzanares | Assistant Sound Editor |
Judson Leach | Assistant Sound Editor |
Tim Groseclose | Assistant Sound Editor |
Billy Merrell | Best Boy Electrician |
Noel Cullen | Best Boy Electrician |
Gerry Bates | Boom Operator |
Adam Biddle | Camera Loader |
Jo Gibney | Camera Loader |
John Conroy | Camera Loader |
Shaun Evans | Camera Loader |
Stewart Whelan | Camera Loader |
Jina Jay | Casting Associate |
Julia Duff | Casting Associate |
Leo Davis | Casting Associate |
Terry Hager | Color Timer |
Julia Wilson Dickson | Dialect Coach |
Kendal Ferguson | Draughtsman |
Anthony Swan | Electrician |
Brian Sheridan | Electrician |
David Durnay | Electrician |
Gerard Donnelly | Electrician |
James McGuire | Electrician |
Mark 'Rocky' Evans | Electrician |
Ricky Pattenden | Electrician |
Stephen Finch | Electrician |
Toby Tyler Jr. | Electrician |
Tricia Henry Ashford | Executive Visual Effects Producer |
Alan Butler | First Assistant Camera |
Ciaran Kavanagh | First Assistant Camera |
Graham Hall | First Assistant Camera |
Ken Byrne | First Assistant Camera |
Sascha Mieke | First Assistant Camera |
David Tomblin | First Assistant Director |
Kieron Phipps | First Assistant Director |
James Plannette | Gaffer |
Louis Conroy | Gaffer |
Jimmy O'Meara | Grip |
John Dunne | Grip |
John Murphy | Grip |
Luke Quigley | Grip |
Philip Kenyon | Grip |
Philip Murphy | Grip |
Robbie Reilly | Grip |
Terry Mulligan | Grip |
Anne Dunne | Hair Supervisor |
Bobby Huber | Key Grip |
Dougal Cousins | Location Manager |
Frances Byrne | Location Manager |
Beryl Lerman | Makeup Artist |
Jennifer Hegarty | Makeup Supervisor |
Maire O'Sullivan | Makeup Supervisor |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Paul Tucker | Production Controller |
Fiona Traynor | Production Coordinator |
Marilyn Clarke | Production Coordinator |
Neil Campbell Ross | Production Illustrator |
Ted Morley | Production Supervisor |
Sally Jones | Script Supervisor |
David Carrigan | Second Assistant Director |
Kate Hazell | Second Assistant Director |
Patrick Kinney | Second Assistant Director |
Paul Gray | Second Assistant Director |
Trevor Puckle | Second Assistant Director |
Peter Michael Sullivan | Sound Designer |
Beth Bergeron | Sound Effects Editor |
Craig Harris | Sound Effects Editor |
Dan M. Rich | Sound Effects Editor |
Jay B. Richardson | Sound Effects Editor |
Jeff Largent | Sound Effects Editor |
Joseph Phillips | Sound Effects Editor |
Kim Waugh | Sound Effects Editor |
Lou Kleinman | Sound Effects Editor |
Mark R. La Pointe | Sound Effects Editor |
Mary Ruth Smith | Sound Effects Editor |
Nigel Holland | Sound Effects Editor |
Peter J. Lehman | Sound Effects Editor |
Philip A. Hess | Sound Effects Editor |
Randy Kelley | Sound Effects Editor |
Richard Dwan Jr. | Sound Effects Editor |
Robert Heffernan | Sound Effects Editor |
Sarah Goldsmith | Sound Effects Editor |
Stuart Copely | Sound Effects Editor |
Brian Simmons | Sound Mixer |
Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Anna Behlmer | Sound Re-Recording Mixer |
Scott Millan | Sound Re-Recording Mixer |
Charlotte Somers | Third Assistant Director |
Paul Barnes | Third Assistant Director |
Peter Agnew | Third Assistant Director |
Kyle Cooper | Title Designer |
Gerry Fearon | Transportation Captain |
Kevin De La Noy | Unit Manager |
Bill Dowling | Video Assist Operator |
Ray McHugh | Video Assist Operator |
Rhona McGuirke | Wardrobe Supervisor |
Peter Howitt | Set Decoration |
Matt Earl Beesley | Second Unit Director |
Peter Frampton | Makeup Department Head |
Francesca Crowder | Hairdresser |
Eileen Doyle | Hairdresser |
Barry Richardson | Hairdresser |
Annie Townsend | Hairdresser |
Mathilde Sandberg | Ager/Dyer |
Justine Luxton | Assistant Costume Designer |
Al Barnett | Costume Assistant |
Sheila Cullen | Costume Assistant |
Allison Wyldeck | Costume Mistress |
Michael Barber | Costumer |
Russell Barnett | Costumer |
Frances Hill | Costumer |
Penny McVitie | Costumer |
David Whiteing | Wardrobe Master |
Eddie Collins | Second Unit Director of Photography |
Raymond Stella | Second Unit Director of Photography |
Klemens Becker | Steadicam Operator |
Joseph A. Mayer | ADR Supervisor |
Hilda Hodges | Foley Artist |
John Roesch | Foley Artist |
Craig S. Jaeger | Foley Supervisor |
Barry O'Sullivan | Sound Assistant |
Michael King | Construction Buyer |
Terry Apsey | Construction Manager |
Russ Bailey | Construction Manager |
Triona Coen | Dressing Prop |
John Wells | Dressing Prop |
Daren Reynolds | Dressing Prop |
Terry Wells Sr. | Property Master |
Dan Sweetman | Storyboard Artist |
Aliza Corson Chameides | Digital Compositor |
Anne Campbell | Extras Casting Coordinator |
Manus Hingerty | Extras Casting Coordinator |
Claire Higgins | Production Secretary |
Liz Kenny | Production Secretary |
Clare Scully | Production Secretary |
Gabriel O'Brien | Set Supervisor |
Clare Langan | Assistant Art Director |
John Lucas | Art Direction |
Mic Rodgers | Second Unit Director |
Dean Lopata | Associate Producer |
Elisabeth Robinson | Associate Producer |
Belinda Edwards | Property Buyer |
Bea O'Sullivan | Sound Assistant |
Klemens Becker | "B" Camera Operator |
John Clothier | "A" Camera Operator |
Andrew Hegarty | Assistant Location Manager |
Jeremy Cornes | Musician |
Emma Angel | Production Assistant |
Lucy Allen | Stunts |