Heath Ledger als Ennis Del Mar | |
Jake Gyllenhaal als Jack Twist | |
Michelle Williams als Alma Beers | |
Anne Hathaway als Lureen Newsome | |
Randy Quaid als Joe Aguirre | |
Linda Cardellini als Cassie Cartwright | |
Anna Faris als Lashawn Malone | |
David Harbour als Randall Malone | |
Roberta Maxwell als Mrs. Twist | |
Kate Mara als Alma Del Mar Jr. (age 19) | |
Peter McRobbie als John Twist | |
Graham Beckel als L.D. Newsome | |
Mary Liboiron als Fayette Newsome | |
Scott Michael Campbell als Monroe | |
Marty Antonini als Timmy | |
David Trimble als Basque | |
Larry Reese als Jolly Minister | |
Valerie Planche als Waitress | |
Lachlan Mackintosh als Chilean Sheepherder #2 | |
Tom Carey als Rodeo Clown | |
Don Bland als Biker #1 | |
Steven Cree Molison als Biker #2 | |
Duval Lang als Announcer | |
Dan McDougall als Bartender #1 | |
Dean Barrett als Bartender #2 | |
Kade Phillips als Ennis Del Mar (age 9) | |
Steffen Cole Moser als K.E. Del Mar (age 11) | |
Cheyenne Hill als Alma Del Mar Jr. (age 13) | |
Cayla Wolever als Jenny Del Mar (age 11) | |
Sarah Hyslop als Alma Del Mar Jr. (age 9-12) | |
Jacey Kenny als Jenny Del Mar (age 7-8) | |
Keanna Dubé als Alma Del Mar Jr. (age 5) | |
Brooklynn Proulx als Jenny Del Mar (age 4) | |
Hannah Stewart als Alma Jr. (age 3) | |
Jake Church als Bobby Twist (age 10) | |
James Baker als Farmer #1 | |
Pete Seadon als Farmer #2 | |
Jerry Callaghan als Judge | |
Ken Zilka als Roughneck #1 | |
John Tench als Roughneck #2 | |
Will Martin als Carl | |
Gary Lauder als Killer Mechanic | |
Christian Fraser als Grease Monkey | |
Cam Sutherland als Assailant | |
Barb Mitchell als Western Dancer (uncredited) | |
Rodrigo Prieto als Young Mexican (uncredited) | |
Ken Roberts als Signal Bartender (uncredited) | |
Kailin See als Hippy Girl (uncredited) | |
Jayson Therrien als Bar Patron (uncredited) | |
Erika Walter als Waitress #2 (uncredited) | |
Victor Reyes als Chilean Sheepherder #1 |
Ang Lee | Director |
Diana Ossana | Producer |
James Schamus | Producer |
Annie Proulx | Novel |
Larry McMurtry | Screenplay |
Diana Ossana | Screenplay |
Gustavo Santaolalla | Original Music Composer |
Rodrigo Prieto | Director of Photography |
Geraldine Peroni | Editor |
Dylan Tichenor | Editor |
Avy Kaufman | Casting |
Judy Becker | Production Design |
Laura Ballinger | Art Direction |
Tracey Baryski | Art Direction |
Patricia Cuccia | Set Decoration |
Catherine Davis | Set Decoration |
Marit Allen | Costume Design |
Penny Thompson | Hairstylist |
Manlio Rocchetti | Makeup Department Head |
Linda Melazzo | Makeup Artist |
Karen Bédard | Script Supervisor |
David Linck | Unit Publicist |
Kathy Nelson | Music Supervisor |
Annette Kudrak | Music Editor |
Anibal Kerpel | Music Editor |
Kimberly French | Still Photographer |
Damon Moreau | Steadicam Operator |
Christopher Porter | Gaffer |
Christopher G. Sprague | Gaffer |
Gordon Schmidt | Rigging Gaffer |
Kirk Jarrett | Stunt Coordinator |
Kelly Fraser | Costume Supervisor |
Philip Stockton | Supervising Sound Editor |
Peter Melnychuk | Boom Operator |
Jürgen Lutze | Construction Coordinator |
Scott Ferguson | Unit Production Manager |
Tom Benz | Unit Production Manager |
Michael Hausman | First Assistant Director |
Michael Hausman | Executive Producer |
Michael Costigan | Executive Producer |
Larry McMurtry | Executive Producer |
Bill Pohlad | Executive Producer |
Scott Ferguson | Co-Producer |
Pierre Tremblay | First Assistant Director |
Guy Bews | Stunt Driver |
Tori James | Assistant Art Director |
Ricardo Olinger | Art Department Trainee |
Peter Wunstorf | Second Unit Director of Photography |
Drew Kunin | Production Sound Mixer |
Tim Milligan | Dolly Grip |
Ken Wills | Property Master |
Justin Onofriechuk | Assistant Property Master |
Maurice Routly | Special Effects Coordinator |
Mark W. Jones | Driver |
Pat Goettler | Graphic Designer |
Damon Moreau | "A" Camera Operator |
Peter Wunstorf | "B" Camera Operator |
Trevor Holbrook | First Assistant "A" Camera |
Christine Thomson | Costume Supervisor |
Renee Bravener | Assistant Costume Designer |
Mary-Lou Green-Benvenuti | Hair Department Head |
David Vernerey | Best Boy Electric |
Kim Olsen | Key Grip |
John Adshead | Key Grip |
Ivan Hawkes | Key Rigging Grip |
Hudson Cooley | Production Coordinator |
Brad Moerke | Second Assistant Director |
Joy Ellison | Dialect Coach |
Elizabeth Greenberg | Casting Associate |
Alyson Lockwood | Extras Casting |
Gerry Robert Byrne | Post Production Supervisor |
Kimberly Saree Tomas | First Assistant Editor |
Shelby Siegel | First Assistant Editor |
Eugene Gearty | Supervising Sound Editor |
Kenton Jakub | ADR Editor |
Igor Nikolic | First Assistant Sound Editor |
Chris Fielder | First Assistant Sound Editor |
Frank Kern | Foley Supervisor |
Kam Chan | Foley Editor |
George A. Lara | Foley Recordist |
Marko Costanzo | Foley Artist |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Michael J. Fox | ADR Mixer |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Rick Canelli | ADR Recordist |
Michael J. Fox | ADR Recordist |
Andy Wright | ADR Recordist |
Jay Gallagher | ADR Recordist |
Eugene Gearty | Sound Re-Recording Mixer |
Reilly Steele | Sound Re-Recording Mixer |
Jill Antal | Payroll Accountant |
Danny C. Klepper | Transportation Coordinator |
Tom Lloyd | Transportation Captain |
Chantal Teasdale | Craft Service |
Louis Morin | Visual Effects Supervisor |
Tom Mayclim | Negative Cutter |
Chris Hinton | Color Timer |
Bradford L. Hohle | Dolby Consultant |
Darryl Solly | Location Manager |