Mark Wahlberg als Billy Taggart | |
Russell Crowe als Nicholas Hostetler | |
Catherine Zeta-Jones als Cathleen Hostetler | |
Jeffrey Wright als Carl Fairbanks | |
Barry Pepper als Jack Valliant | |
Alona Tal als Katy Bradshaw | |
Natalie Martinez als Natalie Barrow | |
Michael Beach als Tony Jansen | |
Kyle Chandler als Paul Andrews | |
James Ransone als Todd Lancaster | |
Griffin Dunne als Sam Lancaster | |
Britney Theriot als Valerie | |
Odessa Feaster als Secretary | |
Luis Tolentino als Mikey Tavarez | |
Tony Bentley als Judge | |
Andrea Frankle als Prosecutor | |
William Ragsdale als Mr. Davies | |
Chance Kelly als Murdock | |
Justin Chambers als Ryan Blake | |
Ric Reitz als Mitch Rappaport | |
Lydia Hull als Mitch Rapapport's Wife | |
Annika Pergament als Reporter at City Hall | |
Jason Mitchell als Cast Friend #1 | |
Chelsea Bruland als Cast Friend #2 | |
John W. Houghtaling als Harris Sargent | |
Leslie Hippensteel als Four Season's Waitress | |
Benjamin Kanes als Harvard Club Bartender | |
Greg Sproles als Crime Scene Cop | |
Reynaldo Piniella als Bolton Teen Alex | |
Veronica Berry als Sr. Center Reporter | |
Judd Lormand als Valliant's Office Reporter | |
Lori Campbell als Premiere PR | |
Benton Greene als Brooklyn Cop | |
Joseph Meissner als Hotel Bartender | |
Robert Larriviere als Debate Moderator |
Spencer Silna | Executive Producer |
Scott Lambert | Executive Producer |
William S. Beasley | Executive Producer |
Daniel Wagner | Executive Producer |
Teddy Schwarzman | Producer |
Brandt Andersen | Executive Producer |
George Furla | Executive Producer |
Arnon Milchan | Producer |
Brian Tucker | Writer |
Remington Chase | Producer |
Allen Hughes | Producer |
Jeff Rice | Executive Producer |
Allen Hughes | Director |
Randall Emmett | Producer |
Stepan Martirosyan | Executive Producer |
Fredrik Malmberg | Executive Producer |
Adi Shankar | Executive Producer |
Stephen Levinson | Producer |
Mark Wahlberg | Producer |
Tom Duffield | Production Design |
Cindy Mollo | Editor |
Hartsell Taylor | Costume Supervisor |
Christina Eunji Kim | Art Direction |
Sheila Jaffe | Casting |
Ann Masterson | Makeup Department Head |
Ben Seresin | Director of Photography |
Betsy Heimann | Costume Design |
Leonard R. Spears | Set Decoration |
Barry Wetcher | Still Photographer |
Fred Buchholz | Special Effects Coordinator |
Jeff Atherton | Visual Effects Producer |
Mark Edward Wright | Visual Effects Editor |
Maceo Bishop | Camera Operator |
Jay Fortune | Gaffer |
Pam Fuller | Script Supervisor |
Judy Dickerson | Dialect Coach |
Alan Markfield | Still Photographer |
David Thornsberry | Location Manager |
Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Doug Dovichi | Transportation Coordinator |
Keith Bilderbeck | Sound Effects Editor |
Martin Lopez | Sound Designer |
Jason Rodriguez | Stunt Coordinator |
Steven Weisberg | Location Manager |
Martin Schaer | Camera Operator |
Marc Ehrenbold | Steadicam Operator |
Deborah Muscarello | Picture Car Coordinator |
Gerald DeTitta | Leadman |
Carl Counts | Art Department Coordinator |
Joseph S. DeBeasi | Music Editor |
Diane Slattery | Unit Publicist |
Paul Blanchard | Leadman |
Ed Chapman | Visual Effects Supervisor |
Johnny Villanueva | Hair Department Head |
Daina Daigle | Key Hair Stylist |
Donna Marie Fischetto | Key Hair Stylist |
Krystal Kershaw | Key Makeup Artist |
John Caglione Jr. | Makeup Artist |
Stephen P. Dunn | First Assistant Director |
Paul Byrne Prenderville | Second Assistant Director |
William Eubank | Second Unit Director |
Autumn Saville | Assistant Costume Designer |
Megan Richardson | Costumer |
Lorraine Crossman | Costumer |
Chrissy Kuhn | Ager/Dyer |
Maggie Dick | Tailor |
Hans Bjerno | Aerial Director of Photography |
Larron Rome Julian | Assistant Camera |
Jonathan Robinson | Assistant Camera |
Brian McClean | Best Boy Electric |
Kevin Gilligan | Best Boy Grip |
Jeffery J. Tufano | Camera Operator |
Christopher M. Elassad | Dolly Grip |
Pete Chiaramonte | Electrician |
Tod Olivieri | Electrician |
Jacob Sauerbrey | Electrician |
Trey Shaneyfelt | Electrician |
Justin Wright | Electrician |
Tony Rivetti Sr. | First Assistant Camera |
Gregor Tavenner | First Assistant "A" Camera |
John Holmes | First Assistant "B" Camera |
Blackford 'Boots' Shelton | First Assistant "B" Camera |
Zachary Sieffert | First Assistant "B" Camera |
Gerald Autin | Grip |
Shane E. Gros | Grip |
Joe Lotuaco | Grip |
Louis Sabat | Grip |
Michael Trejo | Grip |
Ryland Witten-Smith | Grip |
William D. Moran | Grip |
George Patsos | Key Grip |
Franklin Jones II | Key Rigging Grip |
Gerard Bartley | Lighting Technician |
Carter Lee Garrett | Lighting Technician |
Mike Grace | Lighting Technician |
Bradley Martin | Lighting Technician |
Gary Cadow | Rigging Grip |
Scott Calcagno | Rigging Grip |
Olga Abramson | Second Assistant "A" Camera |
Scott Lipkowitz | Second Assistant "B" Camera |
Lukasz Jogalla | Second Unit Director of Photography |
Maceo Bishop | Steadicam Operator |
David K. Nami | Special Effects Coordinator |
Edward Joubert | Special Effects Technician |
Brad Manis | Special Effects Technician |
Matt Stonish | Special Effects Technician |
Christy C. Beshears | Art Department Production Assistant |
Stephen P. Noell | Assistant Property Master |
Tom R. Wilson | Carpenter |
Jack Flynn | Construction Buyer |
Chuck Stringer | Construction Coordinator |
Carl Mastio | Greensman |
Paul Stanwyck | Lead Painter |
Spencer J. Abadie | Painter |
Lindanne Lewis | Painter |
Brook Yeaton | Property Master |
Duke Scoppa | Property Master |
Katie Clinebelle | Props |
Marisa Umsawasdi | Props |
Franz Wise | Props |
Chris Britt | Set Dresser |
Carl E. Clevenger III | Set Dresser |
Brian Mccolgan | Set Dresser |
David Lee Toth | Set Dresser |
James Klotsas | Set Dresser |
Paul Drenning | ADR Mixer |
Jeff Gomillion | ADR Mixer |
Michael Miller | ADR Mixer |
Tom Ryan | ADR Mixer |
Billy Theriot | ADR Mixer |
Philip Rogers | ADR Recordist |
Jimmy Armstrong | Boom Operator |
Linda Murphy | Boom Operator |
Allen Hartz | Dialogue Editor |
Randall Guth | First Assistant Sound Editor |
Pamela Kahn | Foley Artist |
Dean Minnerly | Foley Artist |
Mike Marino | Foley Mixer |
Bill Meadows | Sound Mix Technician |
Michael Barosky | Sound Mixer |
Richard Schexnayder | Sound Mixer |
Dane Lonsdale | Sound Mixer |
Wyatt Tuzo | Utility Sound |
Steven D. Williams | Supervising Sound Editor |
Derek Pippert | Foley Supervisor |
Thomas Eugene Green | Title Designer |
Sean Pfeiffer | Compositor |
Valy Lungoccia | Digital Compositor |
Jale Parsons | Digital Compositor |
Mary Joy Macalintal | Visual Effects Coordinator |
Chris Tezber | Visual Effects Coordinator |
Caitlin Atherton | Visual Effects Coordinator |
Juan Álvarez | Visual Effects |
Khandu Bidkar | Visual Effects |
Cody Brunty | Visual Effects |
Anthony Fung | Visual Effects |
Jason Barnes | Assistant Editor |
Harry Muller | Color Timer |
Stephen Ceci | Colorist |
J. Cody Baker | Color Assistant |
Matthew W. Johnson | Digital Conform Editor |
Joe Guzman | Digital Intermediate Producer |
Kenny Dodson | Editorial Production Assistant |
Heather Goodwin | First Assistant Editor |
Stefan Sonnenfeld | Senior Colorist |
Debbie Estay | Script Supervisor |
Jason Frannino | Animal Wrangler |
Mallory Crowley | Contact Lens Technician |
John C. Kruize | Production Accountant |
Anthony Rossi III | Production Coordinator |
Mark Hagerman | Production Coordinator |
Jeremiah Hansen | Production Secretary |
Morgan Roche | Production Secretary |
Jennifer Winterbotham | Set Production Assistant |
Giuseppe Ardizzone | Set Production Assistant |
Arusha Baker | Set Production Assistant |
Kia W. Thompson | Set Production Assistant |
Amanda Dyar | Stunts |
Holly O'Quin | Stunts |
Holly O'Quin | Stunt Driver |
Cassidy Vick Hice | Utility Stunts |
Renee Ragucci | Costumer |
Atticus Ross | Original Music Composer |
Claudia Sarne | Original Music Composer |
Leopold Ross | Original Music Composer |
Oakley Lehman | Stunts |
Clay Cullen | Stunt Driver |