Michael Rooker als Fritz Brown | |
Tobin Bell als Stan the Man | |
Selma Blair als Jane | |
Jack Conley als Ralston | |
Kevin Corrigan als Walter | |
Brad Dourif als Edwards | |
Harold Gould als Solly K. | |
Brion James als Cathcart | |
Barry Newman als Jack Skolnick | |
William Newman als Augie | |
Valerie Perrine als Marguerita Hansen | |
Will Sasso als Fat Dog | |
Jack Wallace als Bud Myers | |
Big Daddy Wayne als Leotis McCarver | |
Ron Barker als Bartender | |
David Labiosa als Henry Cruz | |
Al Rodrigo als Sandoval | |
Lisa Koch als Lulu | |
Lee Weaver als Wino | |
Kevin Jackson als Mark Swirkal | |
Rolando Molina als Ernie | |
Danny Mora als Armando | |
Jennifer Coolidge als Helen | |
John Prosky als Larkin | |
Christopher Meloni als Sgt. Cavanaugh (uncredited) |
Jason Freeland | Director |
Jason Freeland | Writer |
Tim Youd | Producer |
David Scott Rubin | Producer |
Mark Ezralow | Executive Producer |
Theodore J. Farnsworth | Executive Producer |
John McDonnell III | Executive Producer |
Seo Mutarevic | Director of Photography |
Toby Yates | Editor |
Marc L. Rizzo | Production Design |
Mike Islas | Art Direction |
Nick Ralbovsky | Set Decoration |
Mimi Melgaard | Costume Design |
Andrew DeCristofaro | Supervising Sound Editor |
Marshall Garlington | Sound Re-Recording Mixer |
Laura Kamper | Sound Effects Editor |
Michael Kamper | Sound Effects Editor |
Ann Scibelli | Supervising Sound Effects Editor |
Ken Teaney | Sound Re-Recording Mixer |
Tim Walston | Sound Effects Editor |
Elisabeth Flaum | Sound Effects Editor |
James Ellroy | Novel |
Cynthia Millar | Original Music Composer |
Joseph Middleton | Casting |
Michael Rooker | Associate Producer |
Erik Kritzer | Associate Producer |
Kit jennings | Associate Producer |
Matt Radecki | Associate Producer |
Scott J. Jones | Associate Producer |
Mark B. Lasser | Unit Production Manager |
George Bamber | First Assistant Director |
Robin Sheldon Jorden | Second Assistant Director |
Mehrnaz Ghappari | Assistant Art Director |
Ruth Allegra Peña | Costume Supervisor |
Liba Daniels | On Set Dresser |
Sandy Adams | Additional Set Dresser |
Janette E. Kim | Assistant Set Dresser |
David Sammons | First Assistant Camera |
Andrew Bikichky | Second Assistant Camera |
Gary Webster | Additional Second Assistant Camera |
Nathan Berggren | Additional Second Assistant Camera |
B.J. Lehn | Sound Mixer |
Vincent Schelly | Boom Operator |
Teresa Kelly | Post Production Supervisor |
Todd Rosenberg | Music Supervisor |
Bryan Lamoureux | Assistant Editor |
Shirra | Key Makeup Artist |
Cindy Dalvano | Key Hair Stylist |
Merc Arceneaux | Assistant Makeup Artist |
Alejandra Motamed | Assistant Makeup Artist |
Rob Burman | Special Effects Makeup Artist |
Rob Burman | Prosthetic Makeup Artist |
Gabi Endicott | Script Supervisor |
Richard E. Chapla Jr. | Production Coordinator |
Philip Lester | Assistant Production Coordinator |
Romano Paoletti | Second Second Assistant Director |
David Waine | Special Effects Coordinator |
Kurt Bryant | Stunt Coordinator |
Michelle Morris | Casting Associate |
Paul Curtis | Dialogue Editor |
John C. Stuver | Dialogue Editor |
Eric Thompson | ADR Mixer |
Eric Thompson | Foley Mixer |
Shawn Kennelly | ADR Recordist |
Joan Rowe | Foley Artist |
Sean Rowe | Foley Artist |
Juan Peralta | Sound Re-Recording Assistant |
Laura Kamper | Sound Re-Recording Assistant |
Greg Longstreet | Music Consultant |
Kim Naves | Music Editor |
Michael Baber | Music Editor |
Jennifer Blank | Music Editor |