Dane DeHaan als Andrew Detmer | |
Alex Russell als Matt Garetty | |
Michael B. Jordan als Steve Montgomery | |
Michael Kelly als Richard Detmer | |
Ashley Grace als Casey Letter | |
Bo Petersen als Karen Detmer | |
Anna Wood als Monica | |
Rudi Malcolm als Wayne | |
Luke Tyler als Sean | |
Crystal-Donna Roberts als Samantha | |
Adrian Collins als Costly | |
Grant Powell als Howard | |
Armand Aucamp als Austin | |
Nicole Bailey als Cala | |
Lynita Crofford als Casey's Mom | |
Royston Stoffels als Pharmacist | |
Patrick John Walton als Park Ranger | |
Lance Elliot als Police Officer | |
Nadine Suliaman als School Flyer Girl | |
Pierre Malherbe als Police Detective | |
Joe Vaz als Michael Ernesto | |
Matthew Dylan Roberts als Ernesto's Neighbour | |
Allen Irwin als Redneck Trucker | |
Chelsea King als Girl in Window | |
Francois Coetzee als Thug #3 | |
Hendrik Kotze als Priest | |
Matt Adler als Newscaster | |
Robert Clotworthy als Newscaster | |
Daisy Tormé als Karen Detmar (voice) | |
Chrystee Pharris als Samantha (voice) | |
Daniel Booko als Costly (voice) | |
Byron Thames als Howard (voice) | |
Matt Nolan als Austin (voice) | |
Charles L. Campbell als Pharmacist (voice) | |
Popeye Vogelsang als Park Ranger (voice) | |
Steve Kramer als Police Officer (voice) | |
Ashley Peldon als School Flyer Girl (voice) | |
Paul Pape als Priest (voice) | |
Jeff Fischer als Thug #3 (voice) |
Josh Trank | Director |
Max Landis | Screenplay |
John Davis | Producer |
Josh Trank | Screenplay |
Max Landis | Story |
Adam Schroeder | Producer |
James Dodson | Executive Producer |
Matthew Jensen | Director of Photography |
Elliot Greenberg | Editor |
Ronna Kress | Casting |
Stephen Altman | Production Design |
Fred Du Preez | Set Decoration |
Sean Findley | Visual Effects Supervisor |
Robert Habros | Visual Effects Supervisor |
Simon Hansen | Visual Effects Supervisor |
Andrew Karr | Visual Effects Supervisor |
Sergey Muraviev | Visual Effects |
Diana Cilliers | Costume Design |
Patrick O'Connor | Art Direction |
Megan Tanner | Makeup Department Head |
Marisa Sonemann-Turner | Production Manager |
Drew Locke | Production Manager |
Andrew Sheel | Art Department Coordinator |
Cecelia van Straaten | Assistant Art Director |
Clint Gordon | Greensman |
Michael Rossouw | Leadman |
Vivienne Gray | Set Designer |
Kerry Ann Carmean | Sound Effects Editor |
Karen Vassar Triest | Sound Designer |
Tim Walston | Sound Designer |
Joe Barnett | Sound Re-Recording Mixer |
Tony Lamberti | Sound Re-Recording Mixer |
Simon Assekritov | Visual Effects Editor |
John Berri | Visual Effects Editor |
Alexandr Gorokhov | Visual Effects Producer |
Sergei Gritsenko | Visual Effects Producer |
Chris Grun | Visual Effects Art Director |
Victoria Plis | Visual Effects Producer |
David Van Dyke | Visual Effects Producer |
Balakrishnan | Visual Effects Producer |
Raymond Chen | Visual Effects Supervisor |
Bryan Godwin | Visual Effects Supervisor |
Dennis Sedov | Visual Effects Supervisor |
Kerry Gregg | Stunt Coordinator |
Peter Belcher | Camera Operator |
Dale Rodkin | Camera Operator |
Alan Markfield | Still Photographer |
J.S. Mackay | Gaffer |
Tell Reid | Rigging Gaffer |
Paul Lavoie | Digital Intermediate |
Matt Tassone | First Assistant Editor |
Tessa Verfuss | First Assistant Editor |
Terry Wilson | Music Editor |
David Halliday | Transportation Coordinator |
Iain McGreer | Picture Car Coordinator |
Dezi Rorich | Publicist |
Danny McWilliams | Location Manager |
Lorna Bennet | Script Supervisor |
Robert Bentley | Location Manager |
Darren Griffiths | Visual Effects Editor |
Andrew Malesky | Animation |
Julie D'Antoni | Visual Effects Producer |
Kelly Oxford | Supervising Sound Editor |
Megan Tanner | Hair Department Head |
Johnny Breedt | Supervising Art Director |
Youssef Guezoum | Music |
Francesca Van Der Feyst | Key Hair Stylist |
Simone Stubbs | Key Hair Stylist |
Simone Stubbs | Key Makeup Artist |
Talia Barak | Makeup & Hair |
Zania Gerber | Makeup Artist |
Belinda Manwaring | Makeup Artist |
Gloria Wessels | Makeup Artist |
Mathew Howard-Tripp | Prosthetics |
Rob Carlisle | Prosthetic Supervisor |
Jim Brebner | First Assistant Director |
Charlie Watson | First Assistant Director |
Mark Bunting | Second Assistant Director |
Sarah MacFarlane | Second Assistant Director |
De Villiers Fourie | Second Second Assistant Director |
Shakeela Kingzley | Art Department Assistant |
Rae Wynne-Roberts | Construction Manager |
Sonia Staven | Graphic Designer |
Willow Howell | Property Master |
Craig Griffin | Set Dresser |
Sonnel Grobbelaar | Set Dresser |
Nicci Lubbe | Set Dressing Buyer |
Troy Morgan | Storyboard Artist |
Dan Sigobongo | Best Boy Grip |
Craig Hattingh | Best Boy Grip |
Peter Belcher | "A" Camera Operator |
Dale Rodkin | "B" Camera Operator |
Dale Rodkin | Steadicam Operator |
Jonathan Kyle | Data Wrangler |
Andrew Little | Data Wrangler |
Mitch Bax | Digital Imaging Technician |
Dean Slotar | Digital Imaging Technician |
Jacques van Tonder | Digital Imaging Technician |
Grant Appleton | Second Unit Director of Photography |
Ashraf Benjamin | Electrician |
John McKay | Gaffer |
J.P. Hankins | Gaffer |
Nouel Lewis | Generator Operator |
Matt Almas | Key Grip |
Keith Johnston | Key Grip |
Brad Maloney | Libra Head Technician |
Jason Weir | Lighting Technician |
Amy Yeats | Second Assistant "A" Camera |
Diogo Domingues | Second Assistant "B" Camera |
Pierre Henri De Villiers | Video Assist Operator |
Jayne Forbes | Assistant Costume Designer |
Alison Fraser | Assistant Costume Designer |
Jacomina Jankowitz | Costume Supervisor |
Shahida Dramat | Seamstress |
Miriam Williams | Seamstress |
Johnny Gidcomb | ADR Voice Casting |
Noa Franco | Casting Assistant |
Bonnie Rodini | Casting Associate |
Leslie Woo | Casting Associate |
J.P. van der Merwe | Extras Casting Coordinator |
Blair Miller | Assistant Editor |
Craig Eric Parker | Colorist |
Walter Volpatto | Digital Intermediate Colorist |
Robert Zalkind | Digital Conform Editor |
James Baillie | Chaperone |
Michael Cerff | Chaperone |
Chezlin Cross | Chaperone |
Chris Ward | Chaperone |
Rachel Wood | Dialogue Coach |
Pip Ayers | Epk Producer |
Marilyn Lindsay | First Assistant Accountant |
Joanne Goldstone | Production Accountant |
Avi Levy | Production Accountant |
Tarique Fredericks | Production Assistant |
Sonya Ballas | Production Coordinator |
Simon Rhodes | Production Coordinator |
Kat Rogers | Production Coordinator |
René Foster | Production Secretary |
Bianca Boshoff | Set Production Assistant |
Bárbara Morelos-Zaragoza | Translator |
Katie Shapiro | Associate Producer |
Greig Buckle | Line Producer |
Ron Bedrosian | ADR Mixer |
Mark DeSimone | ADR Mixer |
Greg Steele | ADR Mixer |
Beauxregard Neylon | ADR Mixer |
Julio Carmona | ADR Recordist |
Greg Zimmerman | ADR Recordist |
Jacques Pienaar | Boom Operator |
Damian Fermor | Cableman |
David Stanke | First Assistant Sound Editor |
James Moriana | Foley Artist |
Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
Brett Voss | Foley Mixer |
Conrad Kuhne | Sound Mixer |
Brian Tatosky | 2D Supervisor |
Paul Hegg | 3D Artist |
Louis Leung | 3D Artist |
Jamie Macdougall | 3D Artist |
Craig Van Den Biggelaar | 3D Artist |
Jocelyn Cervenka | 3D Modeller |
Kenny Roy | 3D Modeller |
Mitch Gonzalez | 3D Modeller |
Maxim Klochkov | Animation |
Anna Pozdeyeva | Animation |
Margarita Sheshukova | Animation |
Natalia Sorokina | Animation |
Adam Lawson | Animation |
Chad Shattuck | Animation |
Derek Tannehill | Animation |
Alexey Kalinchikov | Visual Effects Art Director |
Stas Lebedev | Visual Effects Art Director |
Pavel Bezborodov | CG Supervisor |
Tom Archer | Compositing Supervisor |
Harimander Singh Khalsa | Compositing Supervisor |
Kevin Lin | Matchmove Supervisor |
Steve Matson | Matte Painter |
Brandon Kachel | Matte Painter |
Kenneth Nakada Mikael Genachte-Lebail | Matte Painter |
Mikael Genachte-Le Bail | Matte Painter |
Mayuresh Salunke | Senior Modeller |
Daniel Mejia | Sequence Supervisor |
Anthony Fung | VFX Artist |
Dhas Karthick | VFX Artist |
Swain Shiv | VFX Artist |
Derek Cheung | VFX Artist |
Chad Wilson | Visual Effects Camera |
Celine Chew | Visual Effects Coordinator |
Ankit Gokani | Visual Effects Coordinator |
Amira Quinlan | Visual Effects Coordinator |
Hannah Slezacek | Visual Effects Coordinator |
Denise Tam | Visual Effects Coordinator |
Kathy Chasen-Hay | Visual Effects Producer |
Thilak | Visual Effects Producer |
Terry Hutcheson | Visual Effects Producer |
David Robinson | Visual Effects Producer |
Ryan Andersen | Visual Effects Production Assistant |
Pauline Burns | Visual Effects Production Manager |
Alexandr Petrov | Visual Effects Technical Director |
Eugeny Urusov | Visual Effects Technical Director |
Andrey Ustyugov | Visual Effects Technical Director |
John Riddle | Visual Effects Technical Director |