Arnold Schwarzenegger als John Matrix | |
Rae Dawn Chong als Cindy | |
Dan Hedaya als Arius | |
Vernon Wells als Bennett | |
James Olson als Major General Franklin Kirby | |
David Patrick Kelly als Sully | |
Alyssa Milano als Jenny Matrix | |
Bill Duke als Cooke | |
Drew Snyder als Lawson | |
Sharon Wyatt als Leslie | |
Michael Delano als Forrestal | |
Bob Minor als Jackson | |
Michael Adams als Harris | |
Gary Carlos Cervantes als Diaz | |
Lenny Juliano als Soldier | |
Charles Meshack als Henriques | |
Chelsea Field als Vicky the Western Flight Attendant | |
Julie Hayek als Susan the Western Flight Attendant | |
Hank Calia als Latin Man | |
Walter Scott als Cates | |
Greg Wayne Elam als Biggs | |
George Fisher als Mall Security Guard | |
Phil Adams als Officer in Galleria | |
Ava Cadell als Girl in Bed at Motel | |
Mikul Robins als Boy in Bed at Motel | |
Branscombe Richmond als Vega | |
Matt Landers als Fred | |
Peter DuPont als Daryl | |
Tom Simmons als Kirby's Driver | |
Bill Paxton als Intercept Officer | |
Richard D. Reich als Intercept Officer | |
John Reyes als Val Verde Heavy | |
Billy Cardenas als Val Verde Heavy | |
Eddie Reyes als Val Verde Heavy | |
Vivian Daily als Woman Officer | |
Thomas Rosales Jr. als Young Guerrilla | |
Ronald C. McCarty als Guerrilla | |
Jim Painter als Police Officer | |
Nick Dimitri als Guerrilla Guarding Plane (uncredited) | |
Dick Warlock als Officer in Mall (uncredited) | |
Tony Brubaker als Man Arius (uncredited) | |
Larry Holt als 2nd Mall Security Guard (uncredited) | |
Danny Nero als Police Officer (uncredited) | |
Rick Sawaya als Island Guerrilla (uncredited) | |
Adrian Tafoya als Commuter in Airport (uncredited) | |
Fernando Verdugo als Airport Commuter (uncredited) | |
Tom Willett als Airport Commuter (uncredited) |
Robert Kosberg | Associate Producer |
Mark Goldblatt | Editor |
Joel Silver | Producer |
John Vallone | Production Design |
Jackie Burch | Casting |
John F. Link | Editor |
Steven E. de Souza | Screenplay |
Steven E. de Souza | Story |
James Horner | Original Music Composer |
James Horner | Conductor |
James Horner | Music Producer |
Matthew F. Leonetti | Director of Photography |
Robert Gould | Set Decoration |
Beau Marks | First Assistant Director |
Richard E. Butler | Stunts |
Bruce Paul Barbour | Stunts |
Jophery C. Brown | Stunts |
Jophery C. Brown | Stunt Double |
Jim Passon | Color Timer |
John R. Leonetti | First Assistant Camera |
Joel Kramer | Stunts |
Joel Kramer | Stunt Double |
Tony Brubaker | Stunts |
Dick Warlock | Stunts |
Fred J. Brown | Special Sound Effects |
Charles A. Tamburro | Pilot |
Jay King | Special Effects |
Diamond Farnsworth | Stunts |
Simone Boisseree | Stunts |
Peter Kent | Stunt Double |
Glenn Farr | Editor |
Billy DaMota | Casting Assistant |
Bob Yerkes | Stunts |
Howard Kunin | Supervising Editor |
Michael St. Hilaire | Camera Operator |
Roger Callard | Stunts |
George Parra | Assistant Location Manager |
Henry Millar | Special Effects Coordinator |
Thomas Rosales Jr. | Stunts |
John Panzarella | Location Manager |
Jay Gruska | Music Producer |
Mark L. Lester | Director |
Michael Boddicker | Musician |
Jeph Loeb | Story |
Jeph Loeb | Associate Producer |
Matthew Weisman | Story |
Matthew Weisman | Associate Producer |
Dan Wallin | Scoring Mixer |
Alan G. Markowitz | Visual Effects Supervisor |
Carl Ciarfalio | Stunts |
Nick Dimitri | Stunts |
Ross Reynolds | Pilot |
Steve Kelso | Stunts |
Ronald Sinclair | ADR Editor |
Jeff Jensen | Stunts |
Spiro Razatos | Stunts |
Gary McLarty | Stunts |
Bob Minor | Stunts |
Ronnie Rondell Jr. | Stunts |
Greg Walker | Stunts |
Mario Roberts | Stunts |
Bob Harris | Stunts |
Justin De Rosa | Stunts |
Larry Holt | Stunts |
William Turner | Makeup Artist |
Gail Ganley | Foley Artist |
Jaymes Hinkle | Painter |
Richard L. Duran | Stunts |
Danny Goldberg | Music Consultant |
Bruce McBroom | Still Photographer |
Margie O'Malley | Foley Artist |
Bennie E. Dobbins | Stunts |
Bennie E. Dobbins | Stunt Coordinator |
Bennie E. Dobbins | Second Unit Director |
Jeff Ramsey | Stunts |
Jeff Ramsey | Stunt Double |
Michael Adams | Stunts |
Rock A. Walker | Stunts |
Jeff O'Haco | Stunts |
Jim Danforth | Matte Painter |
Greig McRitchie | Orchestrator |
Tony Snegoff | Stunts |
Jerry Wills | Stunts |
Michael M. Vendrell | Stunts |
Michael M. Vendrell | Martial Arts Choreographer |
Michael M. Vendrell | Fight Choreographer |
K.C. Colwell | Second Assistant Director |
Pieter Hubbard | Sound Editor |
Karen Gaviola | Assistant Director Trainee |
Tom Morga | Stunts |
Jim Green | Extras Casting |
Ralph Grierson | Musician |
Jim Fitzpatrick | Dolby Consultant |
Nikita Knatz | Production Illustrator |
Bruce DiValerio | Propmaker |
Joe McKinney | Makeup Artist |
Joy Zapata | Hairstylist |
Cal DiValerio | Construction Coordinator |
Mark Lapotsky | Greensman |
Douglas E. Madison | Property Master |
Daniel Maltese | Set Designer |
Don J. Bassman | Sound Re-Recording Mixer |
Evelyn Dutton | Foley Artist |
Richard Overton | Sound Re-Recording Mixer |
Jules Strasser | Boom Operator |
Robert B. Harris | Costume Supervisor |
Ken Runyon | Music Editor |
Wayne Morris | Transportation Captain |
Whitey Ellison | Transportation Coordinator |
Marion Tumen | Script Supervisor |
Kevin E. Carpenter | ADR Mixer |
William Hartman | Sound Editor |
Joseph F. Valentine | Steadicam Operator |
Joseph F. Valentine | "B" Camera Operator |
Kevin F. Cleary | Sound Re-Recording Mixer |
Vince Deadrick Sr. | Stunts |
Craig Heath | Sound Recordist |
William D. Derham | Leadman |
Douglas Forsmith | Set Dresser |
Hank Salerno | Supervising ADR Editor |
David M. Ice | Sound Editor |
Richard Corwin | Sound Editor |
Tony Rivetti | First Assistant "B" Camera |
Gary Bolger | Foley Recordist |
Leon Delaney | Stunts |
Tim Sisson | Driver |
Sandra Lee Gimpel | Stunts |
David Gonzales | Casting Associate |
Lane Leavitt | Stunts |
Larry Kostroff | Unit Production Manager |
Enid Harris | Costumer |
Rick Thompson | Special Effects |
Gary L. King | Special Effects |
Donald F. Johnson | Production Sound Mixer |
Doug Hubbard | Special Effects |
John Sherrod | Stunts |
Ben Scott | Stunts |
Peter McKernan | Pilot |
George Fisher | Stunts |
George Fisher | Stunt Double |
May Boss | Stunts |
Robert C. Decker | Location Manager |
Craig Baron | Set Dresser |
Tim Webb | Sound Recordist |
Jerry Brutsche | Stunts |
Harold Jones | Stunts |
Tom Shaw Jr. | Assistant Property Master |
Michelle Pleis | Assistant Sound Editor |
David LeBell | Stunts |
Stephanie Epper | Stunts |
Michael Tamburro | Pilot |
John M. Schenk | Assistant Property Master |
Mike Johnson | Stunts |
Michael O'Corrigan | Sound Editor |
Ceci Vendrell | Stunts |
Jack Hooper | Negative Cutter |
Dave Wachtman | Dolly Grip |
Ken Bellanca | Driver |
Joseph Guresky | Assistant Editor |
Peter McKernan Sr. | Pilot |
Cary Kelley | Driver |
Rick Sawaya | Stunts |
Ian Underwood | Musician |
William Boyd | Construction Foreman |
David Q. Quick | Assistant Property Master |
John Donnelly | Second Company Grip |
Douglas E. Beal | Second Assistant Camera |
Ryne Niner | Camera Technician |
Roger Lifsey | Special Effects |
John J. Linder | Key Grip |
Robert W. King | Special Effects Manager |
Vic Zaslav | ADR Recordist |
Johnny Hock | Stunts |
Larry Randles | Stunts |
Larry Hand | Production Accountant |
Doc Elliot | Stunts |
John Peyser | Special Effects |
Frank James Sparks | Stunts |
Paul Anderson | Assistant Editor |
Carl Joy | Extras Casting |
Richard Liebegott | Production Coordinator |
Bob Ellis | Best Boy Electric |
Edward R. Thompson Jr. | Best Boy Electric |
Mark Averill | Dolly Grip |
Glad Pickering | ADR Editor |
Brent Johnson | Cableman |
Kathie Gale | Costumer |
Louis Infante | Costumer |
Jim Schurmann | Color Timer |
Herb Johnson | Pilot |
Anthony Blake Brand | Production Assistant |
Steve McNichols | Production Assistant |
Lisa Meechan | Production Secretary |
Bill Mattox | Special Effects |
Mike Millar | Special Effects |
William T. Lane | Stunts |
Brad Yacobian | Additional Second Assistant Director |
Buddy Gilyard | Stunts |
Stephanie Brody | Associate Producer |
Kimberly King | Stunts |
Carrie Ellison | Assistant Editor |