Robin Williams als John Keating | |
Ethan Hawke als Todd Anderson | |
Robert Sean Leonard als Neil Perry | |
Gale Hansen als Charlie Dalton | |
Josh Charles als Knox Overstreet | |
Dylan Kussman als Richard Cameron | |
Allelon Ruggiero als Steven Meeks | |
James Waterston als Gerard Pitts | |
Norman Lloyd als Mr. Nolan | |
Kurtwood Smith als Mr. Tom Perry | |
Carla Belver als Mrs. Perry | |
Leon Pownall als McAllister | |
George Martin als Dr. Hager | |
Joe Aufiery als Chemistry Teacher | |
Matt Carey als Hopkins | |
Kevin Cooney als Joe Danburry | |
Jane Moore als Mrs. Danburry | |
Lara Flynn Boyle als Ginny Danburry | |
Colin Irving als Chet Danburry | |
Alexandra Powers als Chris Noel | |
Melora Walters als Gloria | |
Welker White als Tina | |
Steve Mathios als Steve | |
Alan Pottinger als Bubba | |
Pamela Burrell als Directing Teacher | |
Allison Hedges als Actor / Fairy | |
Christine D'Ercole als Titania | |
John Cunningham als Mr. Anderson | |
Debra Mooney als Mrs. Anderson | |
John Martin Bradley als Bagpiper | |
Charles Lord als Mr. Dalton | |
Kurt Leitner als Lester | |
James J. Christy als Spaz | |
Richard Stites als Stick | |
Catherine Soles als Stage Manager | |
Hoover Sutton als Welton Professor | |
James Donnell Quinn als Procession Alumnus | |
Simon Mein als Welton Vicar | |
Ashton W. Richards als Phys. Ed. Teacher | |
Robert Gleason als Father of Spaz | |
Bill Rowe als Dormitory Porter | |
Robert J. Zigler III als Beans | |
Keith Snyder als Russell | |
Nicholas K. Gilhool als Shroom | |
Jonas Stiklorius als Jonas | |
Craig Johnson als Dewey | |
Chris Hull als Ace | |
Jason Woody als Woodsie | |
Sam Stegeman als Sam | |
Andrew Hill als Senior Student | |
Jamie Kennedy als (uncredited) | |
Kate Kearney-Patch als Mother in Opening Scene (uncredited) | |
Jeffrey Santoro als Public School Student (uncredited) |
Peter Weir | Director |
Paul Junger Witt | Producer |
John Seale | Director of Photography |
Tony Thomas | Producer |
Wendy Stites | Production Design |
William M. Anderson | Editor |
Steven Haft | Producer |
Howard Feuer | Casting |
Maurice Jarre | Original Music Composer |
Tom Seidman | Second Assistant Director |
Tom Schulman | Writer |
Duncan Henderson | Associate Producer |
Sandy Veneziano | Art Direction |
John H. Anderson | Set Decoration |
Nancy Konrardy | Costume Design |
Susan A. Cabral | Makeup Artist |
Bette Iverson | Hairstylist |
Duncan Henderson | Unit Production Manager |
Alan B. Curtiss | First Assistant Director |
John Rusk | Second Second Assistant Director |
Nigel A. Boucher | Leadman |
Mike Carrillo | Assistant Property Master |
Stan Cockerell | Assistant Property Master |
Albert B. Cooper IV | Carpenter |
Dale Covey | Greensman |
Cal DiValerio | Construction Coordinator |
Louis S. Fleming | Property Master |
George Fouche | Construction Foreman |
Hank Giardina | Standby Painter |
Charles R. Lipscomb | Leadman |
Louis M. Mann | Assistant Art Director |
Charleton E. Reynolds | Set Designer |
Brian Fong | Second Second Assistant Director |
Eddie Marks | Costume Supervisor |
Marilyn Matthews | Set Costumer |
Anthony J. Scarano | Set Costumer |
C.J. Appel | Supervising ADR Editor |
Gloria D'Alessandro | Dialogue Editor |
Carlos Delarios | Sound Re-Recording Mixer |
Michael J. Kohut | Sound Re-Recording Mixer |
Ann Kroeber | Sound Effects Editor |
Aaron Rochin | Sound Re-Recording Mixer |
Robert Shoup | Foley Editor |
Robert Shoup | Sound Effects Editor |
Alan Splet | Supervising Sound Editor |
John Verbeck | Sound Effects Editor |
Dee Manges | Makeup Artist |