Robert Duvall als Capt. Spurgeon 'Fish' Tanner | |
Téa Leoni als Jenny Lerner | |
Elijah Wood als Leo Biederman | |
Vanessa Redgrave als Robin Lerner | |
Morgan Freeman als President Tom Beck | |
Maximilian Schell als Jason Lerner | |
Leelee Sobieski als Sarah Hotchner | |
James Cromwell als Alan Rittenhouse | |
Jon Favreau als Gus Partenza | |
Laura Innes als Beth Stanley | |
Mary McCormack als Andrea Baker | |
Richard Schiff als Don Biederman | |
Blair Underwood als Mark Simon | |
Charles Martin Smith als Dr. Marcus Wolf (uncredited) | |
Una Damon als Marianne Duclos | |
Dougray Scott als Eric Vennekor | |
Derek de Lint als Theo Van Sertema | |
Suzy Nakamura als Jenny's Assistant | |
Alimi Ballard als Bobby Rhue | |
W. Earl Brown als McCloud | |
Denise Crosby als Vicky Hotchner | |
Jason Dohring als Jason | |
Tucker Smallwood als Ivan Brodsky | |
Mike O'Malley als Mike Perry | |
Kurtwood Smith als Otis Hefter | |
Ron Eldard als Oren Monash | |
Merrin Dungey als Sheila Bradley | |
Gary Werntz als Chuck Hotchner | |
Bruce Weitz als Stuart Caley | |
Betsy Brantley als Ellen Biederman | |
O'Neal Compton als Morten Entrekin | |
Rya Kihlstedt als Chloe | |
Aleksandr Baluev als Mikhail Tulchinsky | |
Caitlin Fein als Caitlin Stanley | |
Amanda Fein als Caitlin Stanley | |
Mark Moses als Tim Urbanski | |
Charles Dumas als Jeff Worth | |
Katie Hagan als Jane Biederman | |
Hannah Leder als Holly Rittenhouse | |
Kimberly Huie als Wendy Mogel | |
William Fair als Grey Man | |
Ellen Bry als Stofsky | |
Lisa Ann Grant als Reporter | |
Concetta Tomei als Patricia Ruiz | |
Charlie Hartsock als David Baker | |
Don Handfield als Dwight Tanner | |
Cynthia Ettinger als Pretty Woman | |
Jennifer Jostyn als Mariette Monash | |
Stephanie Patton als Brittany Baker | |
Michael Winters als NASA Guy | |
Sommer Garcia als Student (uncredited) | |
Mic Rodgers als Secret Service Agent #1 (uncredited) | |
Thomas Rosales Jr. als Refugee (uncredited) | |
Shannon Frank als Refugee |
David Brown | Producer |
Bruce Joel Rubin | Screenplay |
Allison Jones | Casting |
Walter F. Parkes | Executive Producer |
Michael Tolkin | Screenplay |
Dietrich Lohmann | Director of Photography |
James Horner | Original Music Composer |
Richard D. Zanuck | Producer |
Ruth Myers | Costume Design |
Joan Bradshaw | Executive Producer |
Steven Spielberg | Executive Producer |
Paul Cichocki | Editor |
David Rosenbloom | Editor |
Mimi Leder | Director |
Cuitlahuac Morales Velazquez | Sculptor |
Christopher S. Aud | Sound Effects Editor |
Guy Norman Bee | Steadicam Operator |
Paul Sonski | Assistant Art Director |
John P. Fasal | Sound Designer |
Charles Croughwell | Stunt Coordinator |
Dean Wolcott | Set Designer |
Eric Rosenberg | Assistant Art Director |
Guy Norman Bee | Camera Operator |
Judith Bouley | Casting |
Leslie Dilley | Production Design |
Gary Kosko | Art Direction |
Josh Lusby | Set Designer |
Marsha Bozeman | Set Costumer |
Richard F. Mays | Set Designer |
John Voss Bonds Jr. | Sound Effects Editor |
J. Paul Huntsman | Supervising Sound Editor |
Timothy A. Cleveland | Sound Effects Editor |
Suzan Torres | Set Designer |
Bob Moore Jr. | Set Costumer |
Jayme S. Parker | Sound Effects Editor |
Jack Coffen | Gaffer |
Scott E. Steele | Camera Operator |
Michelle Kurpaska | Costume Supervisor |
Dennis Bradford | Art Direction |
Robert Neilson | Transportation Coordinator |
Faith Conroy | Script Supervisor |
George Herthel | Location Manager |
Andrew Neskoromny | Art Direction |
Thomas Valentine | Art Direction |
John M. Elliott Jr. | Makeup Department Head |
Masako Masuda | Assistant Art Director |
Kenneth Jones | Visual Effects Supervisor |
Denise Ream | Visual Effects Producer |
Myles Aronowitz | Still Photographer |
Joe E. Rand | Music Editor |
George Nemzer | Sound Effects Editor |
Peg Cummings | Set Decoration |
Scott Farrar | Visual Effects Supervisor |
D. Scott Easton | Associate Producer |
Walter Newman | Supervising Sound Editor |
Robb W. Ward | Construction Foreman |
Michael Lantieri | Special Effects Coordinator |
Seth Arnett | Stunts |
James Frederick | Lighting Technician |
Barbara Lacy | Makeup Artist |
Michael Bauer | CG Supervisor |
David Sosalla | Digital Effects Supervisor |
Pam Kaye | Production Accountant |
Mark Hopkins McNabb | Sound |
Jeff Brown | Greensman |
Steven J. Winslow | Camera Technician |
Jerry Kim | Rigging Grip |
Joe Dorn | ADR Supervisor |
Maylon Houston | Transportation Captain |
Walter Bithell | Best Boy Electric |
Adrienne Anderson | Visual Effects Coordinator |
John Villarino | Construction Coordinator |
Cheli Clayton | Camera Loader |
Toby Gallo | Systems Administrators & Support |
Mark Sakamoto | Leadman |
Nico Bally | Grip |
K.C. Colwell | First Assistant Director |
Don Burgess | Additional Camera |
Phil Pastuhov | Aerial Director of Photography |
Larry Leahy | Script Coordinator |
Suzanne Mitus-Uribe | Digital Compositors |
Alex Humphrey | Thanks |
Kathleen Beall | Location Scout |
Randy L. Childs | Propmaker |
Philip Rogers | Sound Recordist |
Timothy Eaton | Visual Effects Editor |
Peter M. Tobyansen | Production Supervisor |
Scott Sproule | Utility Stunts |
Jim Passon | Color Timer |
Roger Donegan | Video Assist Operator |
Eileen Godoy | Production Coordinator |
Andrew Priestley | First Assistant Camera |
Tim Ryan | Key Grip |
Timothy Greenwood | Projection |
D. Scott Easton | Unit Production Manager |
Edward Cook | Driver |
Bradley M. Goodman | Post Production Supervisor |
Scott Janush | First Assistant Editor |
Eric S. Adamson | Electrician |
Raul A. Bruce | Boom Operator |
Alex Jaeger | Visual Effects Art Director |
Patrick Phillips | Technical Supervisor |
E. J. Foerster | Second Unit Director |
Batia Grafka | Property Master |
Eric Gotthelf | Foley Mixer |
Mark L. Mangino | Dialogue Editor |
Mark Vargo | Second Unit Director |
John F. Reynolds | Dialogue Editor |
Andrew Somers | ADR Editor |
Ginger Geary | Foley Artist |
Mark L. Mangino | Sound Effects Editor |
Andrew Somers | Dialogue Editor |
Kimberly Lowe Voigt | ADR Editor |
Patrick J. Foley | Dialogue Editor |
Derek Thompson | Concept Artist |
David Raines | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Heather Kelton | Art Department Production Assistant |
Steven R. Molen | Production Executive |
Paula Nederman | Visual Effects Production Assistant |
Simon Rhodes | Music Producer |
Wainani Young-Tomich | Additional Second Assistant Director |
Carl Catanese | Set Buyer |
John Latenser V | Assistant Production Coordinator |
Jan Cosby | Second Assistant Accountant |
Bert Maatta | Technical Advisor |
César Díez Álava | Assistant Property Master |
Phill Norman | Title Designer |
Mike Fay | Best Boy Grip |
James Horner | Conductor |
Lori Ikeda | Payroll Accountant |
John T. Connor | Assistant Camera |
Kimberly Skyrme | Extras Casting |
Danny Downey | Stunt Double |
Michael Healey | Colorist |
Laura Tiz | Assistant Accountant |
Anthony J. Lipin | Costumer |
Douglas Retzler | Special Effects Assistant |
Wendy Washbrook | Casting Assistant |
Paula Case | Second Second Assistant Director |
Steve Robertson | Dolly Grip |
Kurt Zelnak | Travel Coordinator |
Michael Alexander Collins | Stunt Driver |
Jim Henrikson | Supervising Music Editor |
Dietrich Lohmann | In Memory Of |
Shaun Ryan | Production Driver |
Mindy Bee | Second Assistant Camera |
Patrick Burn | Assistant Location Manager |
Brian Glazen | Location Assistant |
Jennifer L. Pearlman | Key Production Assistant |
Richard K. Buoen | Storyboard Artist |
Robb Wilson | Sound Assistant |
Thomas Brown | Special Effects Technician |
Doug Jones | Negative Cutter |
Ken Blackwell | Assistant Editor |
Jon R. Tower | Chief Lighting Technician |
Bob Merrick | Production Secretary |
Jeff Rosen | Foley Supervisor |
Todd Carroll | Production Assistant |
Stuart Fink | Unit Publicist |
Cinda-Lin James | Stunts |
Jennifer Lamb | Stunts |
Debbie Evans | Stunts |
Jeff Cranford | Second Assistant Sound |
Waldo Sanchez | Hair Department Head |
Michael D. Harrell | Assistant Property Master |
Kris Peck | Assistant Property Master |
Frank McEldowney | Greensman |
Tommy Tomlinson | Property Master |
Scott Nifong | Property Master |
Gary Tuers | Props |
David French | Sculptor |
Shannon Curfman | Set Dresser |
David L. McGuire | Set Dresser |
Kristina Kilpe | Set Dresser |
Michael Anthony Jackson | Storyboard Artist |
Philip Keller | Storyboard Artist |
David Lowery | Storyboard Artist |
Raymond Prado | Storyboard Artist |
Cara Giallanza | Second Unit First Assistant Director |
Dana J. Kuznetzkoff | First Assistant Director |
Robert Rooy | First Assistant Director |
Michele Ziegler | Second Unit First Assistant Director |
Alison C. Rosa | Second Assistant Director |
Lisa M. Rowe | Second Assistant Director |
Glen Trotiner | Second Assistant Director |
Patrick J. Foley | Sound Editor |
Jonathan Phillips | Second Assistant Sound |
David Werntz | Second Assistant Sound |
Todd Harris | Second Assistant Sound |
Jeff Heusser | Compositing Supervisor |
Danny Mudgett | Digital Compositor |
Gregory Oehler | Digital Compositor |
Steve Nichols | Animation |
Philip Edward Alexy | Animation |
Jason Ivimey | Animation |
Janet Lewin | Visual Effects Coordinator |
Gary Archer | Prosthetics |
Cinda-Lin James | Stunt Double |
Leigh Hennessy | Stunt Double |
Joni Avery | Stunts |
Debbie Evans | Stunt Driver |
Craig Lyn | Modeling |