Gerard Butler als Det. Nicholas O'Brien | |
Dawn Olivieri als Debbie O'Brien | |
O'Shea Jackson Jr. als Donnie Wilson | |
Pablo Schreiber als Ray Merrimen | |
50 Cent als Levi Enson Levoux | |
Evan Jones als Bo 'Bosco' Ostroman | |
Cooper Andrews als Mack | |
Maurice Compte als Det. Benny 'Borracho' Magalon | |
Kaiwi Lyman als Det. Tony 'Z' Zapata | |
Mo McRae als Det. Gus Henderson | |
Meadow Williams als Holly | |
Eric Braeden als Ziggy Zerhusen | |
Brian Van Holt als Det. Murph Connors | |
Max Holloway als Bas | |
Jay Dobyns als Rolph Wolfgang | |
Steve Eifert als Bank Hostage | |
Elle Whitfield als McKenna O'Brien | |
Alix Lapri als Maloa | |
Lewis Tan als Secret Service Lobby Guard #1 | |
Raven Wynn als St. Paulie Waitress (uncredited) | |
Michael Bisping als Connor | |
Stefanos Miltsakakis als Hofbrau Bouncer | |
Scott Hunter als Armored Car Driver (uncredited) | |
Matthew Cornwell als Joseph | |
Madelyn Lazar als Cassady O'Brien | |
Michael Papajohn als Bank Security Guard (uncredited) |
Christian Gudegast | Director |
Christian Gudegast | Screenplay |
Joel Cox | Editor |
Cliff Martinez | Original Music Composer |
Jason Barhydt | Associate Producer |
Oren Aviv | Executive Producer |
David S. Cox | Editor |
Mark Canton | Producer |
Daniel Kaslow | Associate Producer |
Paul T. Scheuring | Story |
Jamie Marshall | Executive Producer |
Robert Simonds | Executive Producer |
Terry Anderson | Costume Design |
Tucker Tooley | Producer |
Glenn D. Feig | Executive Producer |
Leonard R. Spears | Set Decoration |
Alan Siegel | Producer |
Elizabeth Boller | Art Direction |
Tony Grazia | Producer |
Adam Fogelson | Executive Producer |
Meadow Williams | Executive Producer |
Terry Stacey | Director of Photography |
Gerard Butler | Producer |
Dorothy Canton | Associate Producer |
Christian Gudegast | Executive Producer |
Danielle Robinson | Executive Producer |
Kara Lindstrom | Production Design |
John Papsidera | Casting |
David Hopwood | Executive Producer |
D. Scott Lumpkin | Executive Producer |
Greg Renker | Executive Producer |
Christian Gudegast | Story |
Patrick Peach | Line Producer |
Joseph Negrete | Hairstylist |
Avi Gelfond | Construction Buyer |
Patty Connolly | ADR Voice Casting |
Michael Hauck | Special Effects Technician |
Erin Oakley | ADR Supervisor |
Niels Gabriels | Foley Editor |
Andre Dubois | Hairstylist |
Clark Grimes | Props |
Johnny Land | Scenic Artist |
Eddie Evans | Key Grip |
Mari Wilson | Script Supervisor |
Justin Yard | Grip |
Mary Parker | Music Editor |
Ian Bender | Boom Operator |
Tony Lamberti | Sound Re-Recording Mixer |
Adam Brandy | Makeup Artist |
Julie Vash | Set Designer |
Neil D'Monte | Storyboard Artist |
Tom Barrett | Best Boy Grip |
Nick Barros | Grip |
Kevin Gentry | Grip |
Matthew Berning | Techno Crane Operator |
Mia Daaja | Hairstylist |
Brian Gabriel | Art Department Assistant |
Bryan Staerkel | Assistant Property Master |
Brian Murray | Storyboard Artist |
Levi Martinez | Electrician |
Jorge Luis German | Video Assist Operator |
Caitlin 'Cat' Booth | Costumer |
Jordan Johnson | Set Costumer |
Dan Riker | Armorer |
Steve M. Ngo | First Assistant Editor |
Miles J.D. Vedder | Boom Operator |
Suzanna Boykin | Hair Department Head |
AL Payne | Hairstylist |
Monique Lewis | Hairstylist |
Waldo Sanchez | Key Hair Stylist |
Lisa Rocco | Makeup Department Head |
Scott D. Warner | Construction Coordinator |
Mike Scherschel | Property Master |
Ryan Goertz | Set Designer |
John Niles | Set Dresser |
Fred Valentine | Gaffer |
Gary Capo | Second Unit Director of Photography |
Joe Elrom | Digital Imaging Technician |
Jeremy Wren | Dolly Grip |
Nickolas Xiros II | Electrician |
Yves De Bono | Special Effects Supervisor |
J.R. Benson | Colorist |
Parris Mayhew | Steadicam Operator |
William D. Wynn | Dolly Grip |
Cody Finks | Grip |
Ron Licari | Armorer |
Drew Jones | Visual Effects Producer |
Martin Lake | Visual Effects Producer |
Tom Burns | Sound Recordist |
Henry Raak | Art Department Assistant |
Andree Fortier | Costume Supervisor |
Carmen Soriano | Script Supervisor |
Mark Griffith | Digital Intermediate Colorist |
Michael Goldberg | First Assistant Editor |
Aden Stay | Stunt Coordinator |
Andrey Polezhayev | Digital Compositor |
Mausum Rathod | Visual Effects Coordinator |
Chuck McCourt | Set Dresser |
Josh Adam Gould | Set Dresser |
Aaron Biemiller | Lighting Technician |
Kim Winther | Casting Associate |
Joanie Ming | Key Set Costumer |
Paul Round | Visual Effects Supervisor |
Tony McVann | ADR Mixer |
Casey Genton | Sound Designer |
Jeri Baker | Hair Department Head |
Teresa Foshee | Makeup Artist |
Greg Solomon | Makeup Artist |
Camden Maxine Hillman | Art Department Coordinator |
David Alban | Carpenter |
John Pundt | Graphic Designer |
Troy Wagner | First Assistant "A" Camera |
Launcelle Bustamante | Grip |
Daniel C. McFadden | Still Photographer |
Lauren Danielak | Music Coordinator |
Joey Box | Stunt Coordinator |
Paul Pirola | Sound Effects Editor |
Elizabeth A. Moore | Makeup Artist |
Allan A. Apone | Makeup Department Head |
Isidoro Avila | On Set Dresser |
Larin Brink | Props |
Greg Faysash | Camera Operator |
Connor O'Malley | Electrician |
Ely Gonzalez | Grip |
Thom Shepard | Grip |
LeThomas Lee | Lighting Technician |
Coy Breaux | Lighting Technician |
Emily Bohbrink | Casting Assistant |
Shareen Chehade | Key Costumer |
Jason Pelham | Digital Intermediate Producer |
Chris Navarro | ADR Mixer |
James Carroll | Foley Artist |
Charlie Guanci III | Armorer |
Eitan Sonnenberg | Set Dresser |
Tommy Donald | Best Boy Grip |
Mark Karavite | Steadicam Operator |
Penny Johnson | Costumer |
Maggie Muller | Costumer |
Elizabeth Guiberteau | Craft Service |
Jason Markey | Music Supervisor |
Ryan Hartnett | Special Effects Technician |
Ryan Squires | Foley Mixer |
Seidah Nichols | Makeup Artist |
Amber Crowe | Makeup Department Head |
Zak Howell | Set Dresser |
Keith Pokorski | First Assistant "B" Camera |
Danielle Baker | Costume Supervisor |
Andrew Silver | Music Editor |
Maureen Ross | Assistant Editor |
Adrian Medhurst | Foley Artist |
Michael Schmidt | Sound Mixer |
Trevor Metz | Sound Effects Editor |
Wyatt Belton | Key Hair Stylist |
Robert Wilson | Key Hair Stylist |
Karen Gerbs | Set Decoration Buyer |
R. Derek Keener | Camera Operator |
Janella Bersabal | Extras Casting |
George Port | Visual Effects Supervisor |
Aaron Byrnes | Boom Operator |
Marcus Petruska | Boom Operator |
Michael B. Koff | Production Sound Mixer |
James L. Eddy | Property Master |
Lauren Coghlan | Set Painter |
Brian McKissick | Storyboard Artist |
Mark 'Boylee' Boyle | First Assistant "A" Camera |
Nick Fernandez | Lighting Technician |
Jeff Hinton | ADR Mixer |
Tim Tuchrello | Assistant Sound Editor |
Patrick Fuhrman | Leadman |
Dana White | On Set Dresser |
Jackson Rambo | Set Decorating Coordinator |
Kurtis Cambell | Set Dresser |
Michael Corrigan | Set Dresser |
Jared Slater | Aerial Camera Technician |
Gary Holmes | Gaffer |
Mark Sussman | ADR Voice Casting |
Les Morgan | Set Costumer |
Judy Dickerson | Dialect Coach |
Kami Asgar | Supervising Sound Editor |
Blair Foster | Casting Associate |
Nick Epper | Stunt Double |
Duncan Campbell | Foley Editor |
Ryan Patrick Bartley | Set Dresser |
Chuck Borden | Stunts |
Paul E. Short | Stunts |
Hannah Betts | Stunt Double |
Peter Epstein | Stunts |
Dena Sodano | Stunt Driver |
Meredith Richardson | Stunts |