Matthias Schweighöfer als Baron Manfred von Richthofen | |
Til Schweiger als Werner Voss | |
Lena Headey als Käthe | |
Joseph Fiennes als Captain Roy Brown | |
Volker Bruch als Lothar von Richthofen | |
Julie Engelbrecht als Ilse | |
Maxim Mehmet als Leutnant Sternberg | |
Steffen Schroeder als Leutnant Bodenschatz | |
Hanno Koffler als Leutnant Lehmann | |
Tino Mewes als Leutnant Wolff | |
Ralph Misske als Menzke | |
Axel Prahl als General von Hoeppner | |
Gitta Schweighöfer als Kunigunde von Richthofen | |
Jan Vlasák als Major von Richthofen | |
Jiří Laštovka als Udel | |
Tomás Koutník als Young Manfred von Richthofen | |
Tomás Ibl als Young Lothar von Richthofen | |
Albert Franc als Young Wolfram von Richthofen | |
Richard Krajčo als Hawker | |
Lukáš Příkazký als Kirmaier | |
Ondřej Volejník als 1st German Soldier | |
Jiří Wohanka als 2nd German Soldier | |
Iveta Jiřičková als Redhead Whore | |
Vlastina Svátková als Blonde Whore | |
Braňo Holiček als Wolfram | |
Luise Bähr als Sophie | |
Irena Máchová als Clare | |
Robert Nebřenský als Röuber | |
Jacob Erftemeijer als General Hoeppner's Aide | |
Josef Vinklář als Hindenburg | |
Ladislav Frej als Emperor Wilhelm | |
Brian Caspe als Officer | |
Denny Ratajský als Wounded Soldier | |
Pavel Myslík als Richthofen's Chauffeur | |
Václav Jílek als French Soldier | |
Adam Mišík als Boy on Haystack #1 | |
Vladislav Rousek als Boy on Haystack #2 | |
Barbora Ujfalusi als Girl on Haystack | |
Patrik Plešinger als Doering | |
Rostislav Novák als Loewenhardt | |
Zdeněk Pecha als Steinhauser | |
Jiří Kout als Mohnicke | |
Jan Unger als Surgeon | |
Igor Chmela als Wounded Soldier on Stretcher | |
Karsten Kaie als Anthony Fokker | |
Vit Sky als Alex |
Dirk Reichardt | Original Music Composer |
Nikolai Müllerschön | Director |
Klaus Merkel | Director of Photography |
Franziska Aigner | Casting |
Nikolai Müllerschön | Screenplay |
Nikolai Müllerschön | Producer |
Stefan Hansen | Original Music Composer |
Roland Pellegrino | Producer |
Yvonne von Wallenberg | Production Design |
Thomas Reisser | Producer |
Emmelie Mansee | Editor |
Dan Maag | Producer |
Gudrun Schretzmeier | Costume Design |
Mirka Hyzíková | Casting |
Jeremy Zimmermann | Casting |
Jakub Dvorak | Assistant Director |
Thomas Molt | Supervising Art Director |
Petra Klimek | Set Decoration |
Jindřich Kočí | Supervising Art Director |
Milena Koubková | Art Direction |
Martin Mika | Construction Foreman |
Michal Schuh | Greensman |
Gerd Schneider | Storyboard Artist |
Stefan Stefanov | Rigging Grip |
Sevda Yilmaz | Production Assistant |
Carolin Rudolph | Publicist |
Darius Zalmonas | Grip |
Jiří Čtvrtečka | Rigging Grip |
Zdena Prchlíková | Additional Hairstylist |
Claudia Weingärtner | Production Accountant |
Lukas Hares | Set Production Assistant |
Petra Brzonová | Art Department Trainee |
David Trojan | Draughtsman |
Marck Vanc | Greensman |
Jaroslav Šámal | Additional Hairstylist |
Veronika Tober | Makeup & Hair |
Gabriele Leuter | Costume Consultant |
Aiste Jankauskaite | Production Coordinator |
Jan Kozak | Construction Foreman |
Jan Jericho | Set Designer |
Jirí Janous | Rigging Grip |
Bobo Sobotka | Additional Hairstylist |
Jitka Švecová | Wardrobe Assistant |
Marie Charvátová | Wardrobe Assistant |
Jaroslav Řeřicha | Aerial Coordinator |
Aslaug Konradsdottir | Script Supervisor |
Katerina van Gemundova | Art Department Coordinator |
Karel Stýblo | Greensman |
Jan Kritcka | Set Dresser |
Dan Balzer | First Assistant Camera |
Tomás Lhoták | Grip |
Karl Keil | Second Assistant Camera |
Ivana Chlostova | Key Makeup Artist |
Dominik Forstner | Makeup Artist |
Kerstin Altrock | Publicist |
Petra Schwuchow | Publicist |
Lucie Malikova | Script Supervisor |
Ales Kuch | Painter |
Petr Jiracek | Electrician |
Rolandas Joneliūkštis | First Assistant Camera |
Jan Prokeš | Grip |
Georg Korpas | Makeup Designer |
Tomáš Sýkora | Tailor |
Petr Pluhař | Wardrobe Assistant |
Marcus Lawrence | Epk Camera Operator |
Hynek Jecha | Rigging Grip |
Libuše Barlová | Additional Hairstylist |
Ivo Strangmüller | Makeup & Hair |
Roman Polanský | Additional Wardrobe Assistant |
Miroslav Fantyš | Wardrobe Assistant |
Marketa Bockova | Assistant Set Decoration |
Libor Michálek | Painter |
Alex Novotný | Set Dresser |
Vladimir Stastny | Set Dresser |
Zuzana Cizmarova | Draughtsman |
Zdenék Duchácek | Camera Trainee |
Martin Maryška | Focus Puller |
Jiří Kubík | Camera Loader |
Lars Petersen | Electrician |
Jirka Klaska | Grip |
Vytaitas Gudlevicius | Key Grip |
Julia Lechner | Hair Assistant |
Jiřina Eisenhamerová | Additional Wardrobe Assistant |
Susanne Niedergall | Assistant Costume Designer |
Kateřina Polanská | Set Costumer |
Felix Fissel | Production Controller |
David Eisenhamer | Production Assistant |
Karina Lange | Graphic Designer |
Vratislav Kydlicek | Painter |
Jessica Dreu | Camera Trainee |
Roman Valeš | Electrician |
Jiří Valenta | Rigging Grip |
Roland Safr | Generator Operator |
Jana Smetanová | Additional Wardrobe Assistant |
Andrew Jack | Dialect Coach |
Marek Kuch | Painter |
Petr Skrivánek | Set Dresser |
Vladimír Müller | Camera Operator |
Barbora Wildová | Wardrobe Assistant |
Milos Cerný | Painter |
Nadja Klier | Still Photographer |
Henning Brehm | Graphic Designer |
Alice Linhartová | Graphic Designer |
Jan Hladik | Best Boy Grip |
Matthias Reisser | Gaffer |
Ivan Kosjar | Generator Operator |
Robert Kodera | Key Grip |
Linda Eisenhamerová | Hairstylist |
Jiří Farkaš | Makeup & Hair |
Věra Mírová | Wardrobe Supervisor |
Pavel Bačkovský | Production Accountant |
Jirí Havlicek | Construction Foreman |
Jaroslav David | Construction Manager |
Stanislav Suva | Scenic Artist |
Dariusz Brunzel | First Assistant Camera |
Jürgen Bauer | Gaffer |
Patricie Šoptenková | Additional Wardrobe Assistant |
Milena Adamová | Seamstress |
Helena Vitoulová | Seamstress |
Karolina Jirova | Wardrobe Assistant |
Carolin Bitzer | Publicist |
Werner Koenig | In Memory Of |
Iva Frantíková | Art Department Trainee |
Luděk Pokorný | Construction Manager |
Jiří Macke | Property Master |
Miroslav Jaromérský | Electrician |
Jan Simecek | Electrician |
Jakob von Moers | Production Assistant |
Hannah Maag | Production Assistant |
Sandra Paule | Publicist |
Miroslav Mika | Set Production Assistant |
Bára Barová | Art Department Coordinator |
Maren Maier | Assistant Set Decoration |
Petr Marousek | Leadman |
Miroslav Čáslavka | Set Dresser |
Ladislav Procházka | Set Costumer |
Frantisek Mesícek | Armorer |
Mary Ann Otemann | Color Grading |
Vít Komrzý | Digital Intermediate Producer |
Kay Schütze | Music Editor |
Sebastian Mayer | Animation |
Michael Ralla | Compositing Artist |
Damian Doennig | Matchmove Supervisor |
Lisa Hansen | Visual Effects Coordinator |
Kamil Jaffar | Special Effects Supervisor |
Pit Kuhlmann | Sound Effects Editor |
Marius Mispelbaum | Color Timer |
Teni Noravian | Compositing Artist |
Rainer Gombos | Visual Effects Supervisor |
Miroslav Miclík | Special Effects Technician |
Jamie McPhee | Dialogue Editor |
Hector Robles Fernandez | CG Artist |
Holger Hummel | Visual Effects Editor |
Roman Rigo | Boom Operator |
Jürgen Roth | Sound Effects Editor |
Ondrej Stibinger | Senior Colorist |
Veronika Pavlicková | Digital Intermediate |
Benito Battiston | Music Editor |
Johannes Weiland | Animation |
Conrad Murrey | Animation |
Sally Sherwood | Compositing Artist |
Jens Döldissen | Special Effects Supervisor |
Martin Busek | Special Effects Technician |
Michal Kuba | Digital Intermediate Assistant |
Benjamin Krebs | Compositing Artist |
Tim Stern | Compositing Artist |
Jörn Poetzl | Foley Artist |
Lisa Geffcken-Reinhard | Foley Editor |
Jan Holub | Special Effects Technician |
Vaclav Moravec | Special Effects Technician |
Micki Joanni | ADR Editor |
Daniel Loeb | Animation Supervisor |
Andreas Bundenthal | CG Artist |
Ingo Putze | Compositing Artist |
David Arnold | ADR Recording Engineer |
Philipp Sellier | Foley Recordist |
Angela Jedek | Animation |
Manolo Soler-Llorca | CG Artist |
Eran Barnea | CG Supervisor |
Bernd Nalbach | Lead Animator |
Alexander Schulz | ADR Coordinator |
Nico Krebs | Sound Designer |
Sebastian Butenberg | Animation |
Christian Sawade-Meyer | Animation |
Martin Wellstein | Animation |
Peter Bond | Dialogue Editor |
Boris T. Duepré | CG Supervisor |
Andreas Frickinger | Compositing Artist |
Roman Tudzaroff Jr. | Special Effects Supervisor |
Sarah Morton | ADR Editor |
Jaroslav Vaculík | Location Manager |
Justin Daneman | Compositing Artist |
Philip Nussbaumer | Compositing Artist |
Oliver Seiter | Compositing Artist |
Hubert Bartholomae | Sound Re-Recording Mixer |
Jan Krupicka | Digital Intermediate |
Alessandro Cioffi | Compositing Supervisor |
Pat Boxshall | Dialogue Editor |
Benjamin A. Rosenkind | Sound Re-Recording Mixer |
Tanja Krampfert | Animation |
Jan Fiedler | Animation |
Boris B. Schmidt | CG Supervisor |
Marius Kuberczyk | Compositing Artist |
Sören Blüthgen | Foley Recordist |
Petr Forejt | Production Sound Mixer |
Ivo Marak | Digital Intermediate |
Georg Lang | Music Editor |
Tobias Meier | CG Artist |
Finlay Hogg | Compositing Artist |
Debora Neumann | Visual Effects Coordinator |
Tomáš Červenka | Cableman |
Ladislav Lahoda | Stunt Coordinator |
David Harter | Compositing Artist |
Jan Heinze | Visual Effects Producer |
Pavel Policar | Special Effects Technician |
Jörg Baier | Compositing Artist |
Michal Pokorný | Aerial Coordinator |
Ivo Zubaty | Stunt Double |
Rene Hajek | Stunts |
Ivo Zubaty | Stunts |
Kamila Zenkerová | Stunts |
Jiří Vostrovský | Stunts |
Jan Vosmik | Stunts |
Miroslav Valka | Stunts |
Tomáš Tobola | Stunts |
Frantisek Stupka | Stunts |
Zdeněk Stadherr | Stunts |
Jiří Šimberský | Stunts |
Petr Sekanina | Stunts |
Ales Putik | Stunts |
Jaroslav Pšenička | Stunts |
Jan Petřina | Stunts |
Tomáš Peteráč | Stunts |
Vaclav Pacal | Stunts |
Rostislav Osička | Stunts |
Mirek Navratil | Stunts |
David Mottl | Stunts |
Marek Motlíček | Stunts |
David Matoušek | Stunts |
Ivan Mareš | Stunts |
Jirí Machek | Stunts |
Jan Loukota | Stunts |
Karel Louda | Stunts |
David Lištván | Stunts |
Pavel Lipitkovský | Stunts |
Dimo Lipitkovský | Stunts |
Miroslav Lhotka | Stunts |
Miloš Kulhavý | Stunts |
Miroslav Kuchař | Stunts |
Jiří Kraus | Stunts |
Pavel Krátký | Stunts |
Petr Kotík | Stunts |
Martin Kot'átko | Stunts |
Aleš Košnar | Stunts |
Jindřich Klaus | Stunts |
Marek Jelinek | Stunts |
Blanka Jarosova | Stunts |
Pavel Hulinko | Stunts |
Martin Hub | Stunts |
Jiří Horký | Stunts |
Jan Holíček | Stunts |
Petr Hnětkovský | Stunts |
Michal Grün | Stunts |
Jiri First | Stunts |
David Evropejský | Stunts |
Martin Engel | Stunts |
Martin Dvotský | Stunts |
Hana Dvorská | Stunts |
Pavel Dvorscik | Stunts |
Zuzana Drdacka | Stunts |
Frantisek Deak | Stunts |
Viktor Cervenka | Stunts |
Radek Brůna | Stunts |
Petr Bozdech | Stunts |
Pavel Boušek | Stunts |
Pavel Bezděk | Stunts |
Tomás Barták | Stunts |
Jiří Zahrádka | Painter |