Danny DeVito als Chief Wyatt Rash | |
Bette Midler als Mona Dearly | |
Neve Campbell als Ellen Rash | |
Jamie Lee Curtis als Rona Mace | |
Casey Affleck als Bobby Calzone | |
William Fichtner als Phil Dearly | |
Marcus Thomas als Jeff Dearly | |
Peter Dobson als Lt. Feege Gruber | |
Kathleen Wilhoite als Lucinda | |
Tracey Walter als Clarence | |
Will Ferrell als Cubby | |
Paul Ben-Victor als Deputy Tony Carlucci | |
Paul Schulze als Deputy Jimmy D. | |
Mark Pellegrino als Murph Calzone | |
Raymond O'Connor als Father Tom Stowick | |
Lisa Rieffel als Valerie | |
Robert Arce als Doctor Schwartz | |
Brittany Peterson als Maria Lasala | |
Philip Perlman als Charm Motel Cashier | |
Melissa McCarthy als Shirley | |
Jason Monkarsh als Benny | |
Brian Doyle-Murray als Tow Truck Driver | |
Yul Vazquez als French Instructor | |
Danielle Camastra als White Trash Golfer (uncredited) |
Nick Gomez | Director |
Peter Steinfeld | Writer |
Michael Tavera | Original Music Composer |
Bruce Douglas Johnson | Director of Photography |
Richard Pearson | Editor |
Monika Mikkelsen | Casting |
Richard Toyon | Production Design |
Karen Agresti | Set Decoration |
Terry Dresbach | Costume Design |
Bart Rosenblatt | Producer |
Eugene Musso | Producer |
Danny DeVito | Executive Producer |
Michael Shamberg | Executive Producer |
Stacey Sher | Executive Producer |
Jonathan Weisgal | Executive Producer |
Al Corley | Producer |
Mark Weingarten | Production Sound Mixer |
Cindy Folkerson | Stunt Coordinator |
Jeff Smolek | Stunt Double |
Douglas Jones | Production Supervisor |
Patti Dalzell | Script Supervisor |
Jimmy Holcomb | Production Coordinator |
Erin Borel | Assistant Production Coordinator |
Stacey Holmes | Second Second Assistant Director |
Bart Rosenblatt | Production Manager |
John M. Nelson | First Assistant Director |
Wendi Lampassi | Second Assistant Director |
William Webb | "A" Camera Operator |
William Webb | Steadicam Operator |
Nya Patrinos | Leadman |
Betty Krul | Set Designer |
Andrea Dietrich | Storyboard Artist |
Lawrence L. Commans | Boom Operator |
Scott Buckwald | Property Master |
Steve Belsky | Gaffer |
David A. Santos | Key Grip |
Rocky Ford | Best Boy Grip |
George Herthel | Location Manager |
Pie Lombardi | Wardrobe Supervisor |
Bega Metzner | Key Costumer |
Carol Strong | Makeup Department Head |
Angela Johnson | Makeup Artist |
Denise Pugh-Ruiz | Makeup Artist |
Audrey Futterman-Stern | Hair Department Head |
Marsha L. Swinton | Production Accountant |
Michael Klastorin | Unit Publicist |
Peter Sorel | Still Photographer |
Mylan Stepanovich | Payroll Accountant |
Spike Allison Hooper | Post Production Supervisor |
John Hartigan | Special Effects |
David Waine | Special Effects Coordinator |
Jeff Kushner | Associate Editor |
Jeff Kushner | Supervising Sound Editor |
Jeff Kushner | Sound Designer |
Christopher Flick | Foley Editor |
Donald Flick | Sound Effects Editor |
Evan T. Chen | Sound Effects Editor |
Mary Ruth Smith | ADR Supervisor |
David E. Stone | Dialogue Editor |
Mary Andrews | Dialogue Editor |
Ryan Murphy | Sound Recordist |
Patrick Giraudi | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Jeffrey Perkins | Sound Re-Recording Mixer |
Samuel Lehmer | Sound Re-Recording Mixer |
Ken Dufva | Foley Artist |
David Lee Fein | Foley Artist |
Marty Church | Foley Recordist |
Mark McBryde | ADR Mixer |
Jamie Baker | ADR Mixer |
Terry Delsing | Music Editor |
Bunny Andrews | Music Editor |
Bryan Pennington | Dolby Consultant |
Bruce Douglas Johnson | Visual Effects Supervisor |
Adam Stern | Rotoscoping Artist |
Michael Adkisson | Compositing Supervisor |
John W. Barbee | Transportation Coordinator |
Jimmie K. Turner | Transportation Captain |
Leah Buono | Casting Assistant |
David Falicki | Set Medic |
Jim Hartz | Studio Teacher |
Wendy Wilhite Chatley | Studio Teacher |
Maura Gannett | Studio Teacher |
Robert Easton | Dialect Coach |
Mo Henry | Negative Cutter |
Scott Cochran | Scoring Mixer |
Dane Farwell | Stunt Double |
Thomas Opitz | Key Hair Stylist |
Thomas R. Burman | Special Effects Makeup Artist |
Bari Dreiband-Burman | Special Effects Makeup Artist |
Randall Huber | Stunt Double |
Kent W. Luttrell | Stunt Double |
Brian J. Williams | Stunt Double |
Brian Maynard | Stunt Driver |
Cindy Folkerson | Stunt Double |
Bengt Jonsson | Second Unit Director of Photography |