Taron Egerton als Eddie Edwards | |
Hugh Jackman als Bronson Peary | |
Christopher Walken als Warren Sharp | |
Ania Sowinski als Carrie | |
Mads Sjøgård Pettersen als Erik Moberg | |
Iris Berben als Petra | |
Jim Broadbent als BBC Commentator | |
Jo Hartley als Janette | |
Keith Allen als Terry | |
Dickon Tolson als UK Doctor | |
Mark Benton als Richmond the BOA Official | |
Tim McInnerny als Dustin Target | |
Edvin Endre als Matti Nykänen | |
Marc Benjamin als Lars Holbin | |
Rune Temte als Bjørn the Norwegian Coach | |
Carlton Bunce als Old Jumper | |
Graham Fletcher-Cook als Appleby | |
Daniel Ings als Zach | |
Matt Rippy als US Anchorman | |
Joachim Raaf als Oberstdorf Jumping Marshal | |
Matthew Brandon als Canadian Ski Jumper (uncredited) | |
Jozef Aoki als Calgary Press (uncredited) | |
Anthony Chisholm als Photograper (uncredited) | |
Aria DeMaris als Skiier (uncredited) | |
Jessica Allain als British Olympian (uncredited) | |
Daz Black als Bus Passenger (uncredited) |
Dexter Fletcher | Director |
Simon Kelton | Screenplay |
Sean Macaulay | Screenplay |
Rupert Maconick | Producer |
Adam Bohling | Producer |
David Reid | Producer |
Valerie Van Galder | Producer |
Matthew Vaughn | Producer |
Matthew Margeson | Original Music Composer |
Rick James | Camera Trainee |
George Richmond | Director of Photography |
Nadia Stacey | Hair Designer |
Nadia Stacey | Makeup Designer |
Mike Gunn | Production Design |
Martin Walsh | Editor |
Annie Hardinge | Costume Design |
Eddie Hamilton | Additional Editor |
Astrid Poeschke | Art Direction |
Naomi Moore | Set Decoration |
Nathaniel De'Lineadeus | Special Effects Makeup Artist |
Anna Morena | Makeup Artist |
Emilia Seifert | Makeup Artist |
Rita Anjos | Prosthetics Sculptor |
Jenny Hammond | Makeup Artist |
Chris Lyons | Special Effects Makeup Artist |
Ray Marston | Wigmaker |
Mariona Trías | Makeup & Hair |
Anna Morena | Hairstylist |
Chris Burdon | Sound Re-Recording Mixer |
Peter Burgis | Foley Artist |
Sebastian Dale | Foley Editor |
Glen Gathard | Foley Mixer |
Matt Davies | Foley Editor |
Gavin Rose | Dialogue Editor |
Barnaby Smith | Foley Artist |
Christoph Fisser | Co-Producer |
Zygi Kamasa | Executive Producer |
Simon Kelton | Co-Producer |
Pierre Lagrange | Executive Producer |
Stephen Marks | Executive Producer |
Henning Molfenter | Co-Producer |
Peter Morton | Executive Producer |
Claudia Schiffer | Executive Producer |
Charlie Woebcken | Co-Producer |
Reg Poerscout-Edgerton | Casting |
John Soukup | Sound Recordist |