Rebecca Hall als Dr. Ilene Andrews | |
Brian Tyree Henry als Bernie Hayes | |
Dan Stevens als Trapper | |
Kaylee Hottle als Jia | |
Alex Ferns als Mikael | |
Fala Chen als Iwi Queen | |
Rachel House als Hampton | |
Ron Smyck als Harris | |
Chantelle Jamieson als Jayne | |
Greg Hatton als Lewis | |
Kevin Copeland als Submarine Commander | |
Tess Dobre als Submarine Officer | |
Tim Carroll als Wilcox | |
Anthony Brandon Wong als Talk Show Anchor | |
Sophia Emberson-Bain als Laurier | |
Chika Ikogwe als Ms. Cadogan | |
Vincent B. Gorce als Monarch Specialist | |
Yeye Zhou als Iwi Warrior | |
Jamaliah Othman als Iwi Sage | |
Nick Lawler als Iwi Scholar | |
Jordy Campbell als Student | |
Cassie Riley als Beach Goer |
Adam Wingard | Director |
Thomas Tull | Producer |
Jon Jashni | Producer |
Mary Parent | Producer |
Ben Seresin | Director of Photography |
Tom Hammock | Production Design |
Josh Schaeffer | Editor |
Tom Holkenborg | Original Music Composer |
Emily Seresin | Costume Design |
Sabrina Wilson | Makeup Artist |
Gloria Pasqua Casny | Hairstylist |
Alessandro Ongaro | Visual Effects Supervisor |
Alex Garcia | Producer |
Eric McLeod | Producer |
Brian Rogers | Producer |
Adam Wingard | Executive Producer |
Jay Ashenfelter | Executive Producer |
Jennifer Conroy | Executive Producer |
Kenji Okuhira | Executive Producer |
Yoshimitsu Banno | Executive Producer |
Terry Rossio | Screenplay |
Terry Rossio | Story |
Simon Barrett | Screenplay |
Simon Barrett | Story |
Jeremy Slater | Screenplay |
Adam Wingard | Story |
Sarah Halley Finn | Casting |
Antonio Di Iorio | Additional Music |
Dan Lin | Executive Producer |
Roy Lee | Executive Producer |
Antonio Di Iorio | Original Music Composer |
Ben Seresin | Cinematography |
Andrew Max Cahn | Supervising Art Director |
Richard Hobbs | Supervising Art Director |
Rachel van Baarle | Assistant Art Director |
Katelynn Wheelock | Assistant Art Director |
Jeff Strum | Set Decoration |
Thomas Salpietro | Set Decoration |
Miki Caporusso | Key Hair Stylist |
Brooke Cavanagh | Assistant Makeup Artist |
Sarah Jae Duffy | Prosthetics |
Gabby Navarrete | Key Makeup Artist |
Nicola Pulvirenti | Makeup Artist |
Vincent Befi | Production Supervisor |
Jennifer Conroy | Production Manager |
Pier Glionna | Second Assistant Director |
Alessandro Ongaro | Second Assistant Director |
Shayla Girdler | Third Assistant Director |
Brian Avery Galligan | First Assistant Director |
Raja Achoukhane | Set Dresser |
Manoela Amaral | Prop Maker |
Mychael Bates | Armorer |
Richard Bennett | Storyboard Artist |
Micah Brenner | Storyboard Artist |
Matthew R. Cunningham | Concept Artist |
Tor Dollhouse | Carpenter |
Benjamin Donnelly | Assistant Art Director |
Jesse Hinkle | Scenic Artist |
Noelle King | Set Designer |
Dean Sherriff | Concept Artist |
Erik Aadahl | Sound Designer |
Mark D'Angelo | Dialogue Editor |
Alexa Kahn | ADR Recordist |
Ben Wyatt | Boom Operator |
Xiao'ou Olivia Zhang | Sound Effects Editor |
Tami Treadwell | ADR Mixer |
Jonathan Klein | Foley Editor |
Bruce Bright | Special Effects Supervisor |
Mark Harman | Special Effects Technician |
Doug Passarelli | Special Effects |
Anton Agerbo | Visual Effects Producer |
Eric W. Araujo | Effects Supervisor |
Lin Ayetut | Visual Effects |
Adam Avery | Visual Effects Editor |
Kuntal Bera | Creature Design |
Jean-Christophe Boue | Compositor |
Simon Blüthenkranz | Lighting Artist |
Ben Breckenridge | Stereoscopic Supervisor |
Ayelen Camiña | Visual Effects Coordinator |
Abhishek Chandra | Senior Animator |
Travis Dultz | 3D Editor |
Ming-Yee Sheh | Concept Artist |
Bronwyn Akhurst | Stunts |
Cory Beeston | Stunts |
Damien Bryson | Stunts |
Joshua Cheek | Stunts |
Kyle Gardiner | Stunt Coordinator |
Giuliano Pierini | Utility Stunts |
Westley Agius | Lighting Technician |
Thomas Alvos | Grip |
Reg Garside | Gaffer |
Elliott Deem | Drone Operator |
Jeff Gaunt | Drone Pilot |
Jay Munro | Lighting Technician |
Allen Mozo | Key Grip |
Hunter Tait | Video Assist Operator |
Alexander Antoniades | Senior Animator |
Erika Felton | Casting Assistant |
Kate Wormald | Choreographer |