Arnold Schwarzenegger als Jericho Cane | |
Gabriel Byrne als The Man | |
Robin Tunney als Christine York | |
Kevin Pollak als Bobby Chicago | |
CCH Pounder als Detective Margie Francis | |
Derrick O'Connor als Thomas Aquinas | |
David Weisenberg als OB-GYN | |
Rainer Judd als Christine's Mother | |
Miriam Margolyes als Mabel | |
Udo Kier als Head Priest | |
Luciano Miele als Pope's Advisor | |
Michael O'Hagan als Cardinal | |
Mark Margolis als Pope | |
Jack Shearer als Kellogg | |
Rod Steiger als Father Kovak | |
Eve Sigall als Old Woman | |
Victor Varnado als Albino | |
Robert Lesser als Carson | |
Lloyd Garroway als Utility Worker #1 | |
Gary Anthony Williams als Utility Worker #2 | |
John Nielsen als Hospital Cop | |
Jonny Bogris als Skateboarder | |
Elliot Goldwag als Thomas' Doctor | |
Elaine Corral Kendall als Anchor | |
Denice D. Lewis als Emily | |
Renee Olstead als Amy | |
Mo Gallini als Monk #1 / Intruder | |
Marc Lawrence als Old Man | |
Van Quattro als Satan Priest | |
Charles A. Tamburro als Helicopter Pilot | |
Lynn Marie Sager als Head Priest Wife | |
Linda Pine als Head Priest Daughter | |
David Franco als Assistant Priest | |
Steve Kramer als Businessman | |
Melissa Mascara als Businessman's Wife | |
John Timothy Botka als Cop at Thomas' | |
Walter von Huene als Motorman | |
Michael Rocha als Priest | |
Sven-Ole Thorsen als Thug |
Peter Hyams | Director |
Peter Hyams | Director of Photography |
Jeff Gullo | Editor |
Steven Kemper | Editor |
Marc Abraham | Executive Producer |
Thomas A. Bliss | Executive Producer |
Bill Borden | Producer |
Armyan Bernstein | Producer |
Paul Deason | Co-Producer |
Andrew W. Marlowe | Co-Producer |
Jackie Burch | Casting |
Richard Holland | Production Design |
Charlie Daboub | Art Direction |
Gary Fettis | Set Decoration |
Bobbie Mannix | Costume Design |
Jeff Dawn | Makeup Department Head |
Dayne Johnson | Makeup Artist |
Louis Lazzara | Makeup Artist |
Justin Ditter | Wigmaker |
Cheree Welsh | Art Department Coordinator |
Dawn Brown | Assistant Art Director |
Kenneth Hardy | Assistant Art Director |
Jeffrey Beck | Set Designer |
Greg Berry | Set Designer |
Charisse Cardenas | Set Designer |
Al Hobbs | Set Designer |
Julia K. Levine | Set Designer |
Maya Shimoguchi | Set Designer |
Steve Callas | Construction Coordinator |
Christopher Assells | Sound Effects Editor |
Kerry Ann Carmean | Sound Effects Editor |
Scott Martin Gershin | Sound Effects Editor |
Hector C. Gika | Sound Effects Editor |
Scott Sanders | Sound Effects Editor |
Michael D. Wilhoit | Supervising Sound Editor |
Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Tony Lamberti | Sound Designer |
Scott R. Fisher | Special Effects Coordinator |
Thomas L. Fisher | Special Effects Coordinator |
Ian Hunter | Visual Effects Art Director |
Ian Hunter | Visual Effects Producer |
Zeke Morales | Visual Effects Editor |
Gary Nolin | Visual Effects Producer |
Kosta Saric | Visual Effects Editor |
Kurt Williams | Visual Effects Producer |
John 'D.J.' Des Jardin | Visual Effects Supervisor |
Steve M. Davison | Stunt Coordinator |
David Norris | Camera Operator |
Stephen S. Campanelli | Steadicam Operator |
Zade Rosenthal | Still Photographer |
James R. Tynes | Gaffer |
Michael Scott | Additional Camera |
Michael P. May | Additional Camera |
Charlie McIntyre | Rigging Gaffer |
Michael Ferris | Additional Camera |
Gail A. Fitzgibbons | Costume Supervisor |
Ray Boniker | First Assistant Editor |
Thomas A. Carlson | Music Editor |
Denny Caira | Transportation Coordinator |
Tricia Ronten | Script Supervisor |
Kokayi Ampah | Location Manager |
Carrie Gerlach | Unit Publicist |
Michael Haro | Location Manager |
John Debney | Original Music Composer |
Kelly Oxford | Supervising Sound Editor |
Jennifer Bell | Key Hair Stylist |
Andrew W. Marlowe | Writer |
Francis Meade Warner | Art Department Assistant |
Peter Olexiewicz | Construction Foreman |
Kurt V. Hulett | Leadman |
Pamella D'Pella | Location Scout |
Mauro Borrelli | Production Illustrator |
David James | Sculptor |
Steven J. Winslow | Camera Technician |
J. Patrick Daily | Key Grip |
Ismael Araujo Jr. | Grip |
Craig Dyer | Helicopter Camera |
Peter Tothpal | Hair Designer |
J. Alan Scott | Animatronics Designer |
Harry Lu | Armorer |
Ralph Peterson | Carpenter |
Tim Gonzales | Craft Service |
Mitchell S. Drain | Digital Effects Supervisor |
John Armstrong | Driver |
Adam Khalid | Post Production Assistant |
Bradley M. Goodman | Post Production Supervisor |
Robert West | Production Office Coordinator |
Justin Blaustein | Projection |
Walter Zieska | Propmaker |
Howard Velasco | Security |
Mary Lamar Mahler | Set Medic |
Kenny Chaplin | Set Production Assistant |
Ivy Borg | Stand In |
Shawn Kautz | Stunts |
Greg Bradner | Systems Administrators & Support |
Mike Shannon | Transportation Captain |
Paul Deason | Unit Production Manager |
Gregory J. Barnett | Utility Stunts |
Joel Holland | Video Assist Operator |
William M. Elvin | First Assistant Director |
Phil Hetos | Color Timer |
Juan M. García | Best Boy Electric |
Paul Ciancetta | Lighting Technician |
Brad Duenkel | Rigging Grip |
Angela Peabody | Casting Associate |
Nancy Rae Stone | Executive In Charge Of Production |
Don Orlando | Production Accountant |
Denise Pinckley | Production Manager |
Angela Heald | Production Supervisor |
Todd Bassman | Boom Operator |
Victor Ray Ennis | First Assistant Sound Editor |
G. Marq Roswell | Music Supervisor |
Pete Anthony | Orchestrator |
Gene S. Cantamessa | Production Sound Mixer |
Christopher Assells | Sound Editor |
Jeff Glueck | Sound Engineer |
Ivan DeWolf | 3D Artist |
Stan Winston | Creature Design |
Kenneth Au | Digital Compositors |
Brandon Craig | I/O Supervisor |
Keith Marbory | Special Effects Supervisor |
Anders Ericson | Visual Effects |
Chad J. Hellmuth | Visual Effects Coordinator |
James Wright | Dolby Consultant |
Leonel Pedraza | Sound |
Dennis Rogers | First Assistant Camera |
Hope M. Parrish | Property Master |
Michael Saccio | Property Master |
Laura Harris Atkinson | Dialogue Editor |
Richard Dwan Jr. | Dialogue Editor |
Richard Dwan Jr. | ADR Editor |
Lauren Stephens | Dialogue Editor |
Michelle Pazer | ADR Editor |
David L. Bell | Set Dresser |
James Moriana | Foley Artist |
Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
Jennifer Bell | Second Assistant Camera |
Joth Riggs | Second Second Assistant Director |
Christopher Carlson | Assistant Decorator |
Paul Rylander | Assistant Property Master |
James Doh | Storyboard Artist |
Robert Deschaine | ADR Mixer |
Michael Miller | ADR Mixer |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Greg Zimmerman | Foley Recordist |
Tom Knott | Special Effects Assistant |
Ronald Epstein | Special Effects Technician |
Eric Durst | Senior Visual Effects Supervisor |
Alessandra Carlino | Visual Effects Assistant Editor |
Walter Garcia | Visual Effects Production Assistant |
Jennifer Caputo | Stunt Double |
Darin Necessary | Additional Second Assistant Camera |
Brian Mussetter | Assistant Camera |
Paul Shane Durazo | Camera Loader |
Daniel Pershing | Dolly Grip |
Todd Turner | Epk Producer |
Erik Lee | Lead Animator |
Scott Janush | Assistant Editor |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Carrie L.A. | Assistant Location Manager |
Yvonne McDonald | Music Coordinator |
Tammy Apana | Assistant Accountant |
John 'Fest' Sandau | Assistant Chief Lighting Technician |
Donald E. Wygal | Assistant Production Coordinator |
Rob Mitchell | Controller |
Walter von Huene | Dialogue Coach |
Craig A. Mumma | Digital Effects Producer |
Byron Crystal | Extras Casting |
Shawn Gillespie | First Assistant Accountant |
Aaron Dem | Head of Production |
Michael McGuire | Key Rigging Grip |
Tami Hodges Gruneich | Key Set Production Assistant |
Alison Yerxa | Matte Painter |
Jim Swidarski | Payroll Accountant |
John Bozzalla | Production Assistant |
Tom West | Best Boy Grip |
David Collier | Production Coordinator |
Dick Ziker | Utility Stunts |
Troy Gilbert | Utility Stunts |
Tim Gilbert | Utility Stunts |
Gene LeBell | Utility Stunts |
Ronnie Rondell Jr. | Utility Stunts |
Chuck Picerni Jr. | Utility Stunts |
Troy Robinson | Utility Stunts |
Troy Brown | Utility Stunts |
Henry Kingi | Utility Stunts |
Freddie Hice | Utility Stunts |
Bob Brown | Utility Stunts |
Lance Gilbert | Utility Stunts |
Andy Gill | Utility Stunts |
Jack Gill | Utility Stunts |
Manny Perry | Utility Stunts |
John C. Meier | Utility Stunts |
Jeffrey J. Dashnaw | Utility Stunts |
Buddy Joe Hooker | Utility Stunts |
Jimmy N. Roberts | Utility Stunts |
Billy D. Lucas | Stunt Double |
Bobby Bass | Utility Stunts |
Janet Brady | Utility Stunts |
William H. Burton Jr. | Utility Stunts |
Nadine Grycan | Utility Stunts |
Darrell Davis | Utility Stunts |
Franco Columbu | Utility Stunts |
Josh Kemble | Stunts |
Thomas J. Larsen | Stunts |
James M. Halty | Utility Stunts |
Rita Minor | Utility Stunts |
Bennie Moore | Utility Stunts |
Alan Oliney | Utility Stunts |
Scotty Richards | Stunt Coordinator |
Dieter Rauter | Utility Stunts |
Danny Rogers | Utility Stunts |
Shawn Robinson | Utility Stunts |
James Ryan | Stunts |
Gunter Simon | Utility Stunts |
Erik Rondell | Utility Stunts |
Ron Stein | Utility Stunts |
Tim Trella | Utility Stunts |
Sven-Ole Thorsen | Utility Stunts |
Alan Wurtzel | Utility Stunts |
Scott Workman | Utility Stunts |
Lee Waddell | Stunt Double |
Joey Box | Stunts |
Mark Chadwick | Stunts |
Alexander Denk | Stunt Double |
Mitch Toles | Stunt Driver |
Raymond Normandin | Stunts |
Bill Young | Stunt Driver |
Tommy J. Huff | Utility Stunts |