Laurence Fishburne als Miller | |
Sam Neill als Weir | |
Kathleen Quinlan als Peters | |
Joely Richardson als Starck | |
Richard T. Jones als Cooper | |
Jack Noseworthy als Justin | |
Jason Isaacs als D.J. | |
Sean Pertwee als Smith | |
Peter Marinker als Kilpack | |
Holley Chant als Claire | |
Barclay Wright als Denny | |
Noah Huntley als Burning Man | |
Robert Jezek als Rescue Technician | |
Teresa May als Vanessa (uncredited) | |
Emily Booth als Girl on Monitor (uncredited) |
Jeremy Bolt | Producer |
Michael Kamen | Original Music Composer |
Nick Gillott | Executive Producer |
Lloyd Levin | Producer |
Lawrence Gordon | Producer |
Adrian Biddle | Director of Photography |
Joseph Bennett | Production Design |
Paul W. S. Anderson | Director |
Martin Hunter | Editor |
Philip Eisner | Writer |
Colin Brown | Executive Producer |
John Hubbard | Casting |
Ros Hubbard | Casting |
John Mollo | Costume Design |
Deborah Aquila | Casting |
Simon Lamont | Art Direction |
Crispian Sallis | Set Decoration |
Stephanie Kaye | Hairstylist |
Tony Reading | Art Direction |
Giles Masters | Art Direction |
Pauline Fowler | Makeup Effects |
Sara-Jane Valentine | Art Department Coordinator |
Harry Metcalfe | Construction Coordinator |
Philip Elton | Art Direction |
Waldo Mason | Makeup Effects |
Mark Harris | Art Direction |
Sarah Horton | Set Designer |
Catherine Heys | Makeup Artist |
David Allday | Art Direction |
Michael Lamont | Art Direction |
Nuala Conway | Hairstylist |
Nuala Conway | Makeup Artist |
Malcolm Middleton | Supervising Art Director |
Neil Corbould | Special Effects Supervisor |
Caroline Sax | Script Supervisor |
David Worley | Camera Operator |
Ken Crouch | Costume Supervisor |
Graham Sutton | Music Editor |
Colin Chapman | Dialogue Editor |
Patrick Clayton | First Assistant Director |
Pete Tong | Music Supervisor |
Tony Message | Dialogue Editor |
Paul Corbould | Special Effects Supervisor |
Richard Yuricich | Visual Effects Supervisor |
Alex Gibson | Music Editor |
Campbell Askew | Sound Designer |
Jo Beckett | Script Supervisor |
Trevor Wood | Special Effects Supervisor |
Roderick Barron | Camera Operator |
Christopher Brooks | Music Editor |
Nick Lowe | Dialogue Editor |
Clive Beard | Special Effects Supervisor |
Ross Adams | Sound Effects Editor |
Marc Boyle | Stunt Coordinator |
Katie Gabriel | Special Effects Coordinator |
Alf Tramontin | Steadicam Operator |
David Rees | Color Timer |
Orbital | Original Music Composer |
Bob Keen | Animatronic and Prosthetic Effects |
Barbara Rutter | Assistant Costume Designer |
Arthur Wicks | Property Master |
Don Miller | Production Accountant |
Jim Simpson | Set Production Assistant |
Dusty Symonds | Unit Production Manager |
Mike Dowson | Sound Re-Recording Mixer |
Lisa Fisher | Visual Effects Producer |
Ian Fishlock | Systems Administrators & Support |
Paddy Carpenter | First Assistant Director |
Peter Dansie | Assistant Sound Editor |
Gary Nagle | Electrician |
Kevin Day | Gaffer |
Michael Chambers | Rigging Gaffer |
Alex Wald | Casting Associate |
Kim Libreri | Digital Effects Supervisor |
Nikki Inwood | Stand In |
Kate Murray | Sculptor |
Chas Cash | 3D Animator |
Eddie Done | Lighting Technician |
John Ireland | Foley Editor |
Nathalie Buce | 3D Artist |
Peter Hodgson | Video Assist Operator |
Derek Harrington | Location Manager |
Paul Conway | Sound Editor |
John Schoonraad | Visual Effects |
John Bellow | Orchestrator |
Alastair Bullock | Art Department Assistant |
Pauline Heys | Key Makeup Artist |
Pat Conran | CG Supervisor |
Ty Senior | Propmaker |
Paul Jennings | Stunts |
John Flemming | Key Grip |
Lubo Hristov | Supervising Animator |
Caimin Bourne | Special Effects |
Joe Gallagher | Additional Editor |
Ben Link | Unit Manager |
Kevin Herd | Leadman |
Chris Munro | Sound Mixer |
Mark Berrow | Musician |
David Ackrill | Props |
Tim Partridge | Dolby Consultant |
Martin Gabriel | Visual Effects Coordinator |
Adam Biddle | First Assistant Camera |
Paul Hatchman | Grip |
Muriel Gérard | Unit Publicist |
Maureen Blume | Production Coordinator |
Ed Hawkins | Sequence Supervisor |
Colin Brown | Executive Visual Effects Producer |
Dave Bonneywell | Effects Supervisor |
Lucinda Sturgis | Property Buyer |
David Cozens | Clapper Loader |
Dave Child | CG Animator |
Deborah Leakey | Assistant Accountant |
Emma Ibbetson | Digital Effects Producer |
Jemma Scott-Knox-Gore | Contact Lens Technician |
Gary Fox | Dressing Prop |
Alex Burdett | Special Effects Assistant |
Richard K. Buoen | Storyboard Artist |
Carlos Fidel | Set Runner |
Ken Crouch | Wardrobe Supervisor |
Tony Rimmington | Draughtsman |
Carol Kupisz | Graphic Designer |
Alastair Sirkett | Assistant Dialogue Editor |
Adrian Trent | Assistant Editor |
Lawrence Gordon | Presenter |
Stephen McLaughlin | Music Producer |
John Ireland | Foley Artist |
Arthur Graley | Second Assistant Sound |
Ashley Bond | Second Assistant Camera |
Michele Moen | Matte Painter |
Simon Harris | First Assistant Sound Editor |
Mirjam Montandon | Stunt Double |
Robin Demetriou | Catering |
Michael Stevenson | Second Assistant Director |
Peter Mitchell Rubin | Concept Artist |
Simon Astbury | Colorist |
Charlotte Cinalli | Assistant Director |
Dan Glass | Visual Effects Designer |
Sean Clayton | Second Second Assistant Director |
Richard Morrison | Title Designer |
Courtney Vanderslice | Visual Effects Production Manager |
Dayna Polehanki | Casting Assistant |
Olaf Przybyszewski | CG Artist |
Aron Clayton | Production Assistant |
Mark Coulier | Prosthetic Designer |
Duncan Jarman | Prosthetic Makeup Artist |
Karl Morgan | Focus Puller |
Michael Kamen | Conductor |
Simon Cockren | Special Effects Technician |
Sonia Calvert | Digital Compositor |
Russ Woolnough | Visual Effects Editor |
Robert Jackson | Carpenter |
Dean Humphreys | Sound Re-Recording Mixer |
Craig Irving | Sound Re-Recording Mixer |
Mark Lafbery | Sound Re-Recording Mixer |
Phil Hartnoll | Additional Music |
Paul Hartnoll | Additional Music |
Brigitte Arnold | Dialogue Editor |
Robin Vidgeon | Second Unit Director |
Anna Stacey | Stunts |
Mark Southworth | Stunt Double |
Steen Young | Stunts |
Mark Anthony Newman | Stunts |
Andrew Kevin Walker | Writer |