John Cena als Ferdinand (voice) | |
Kate McKinnon als Lupe (voice) | |
Anthony Anderson als Bones (voice) | |
Bobby Cannavale als Valiente / Valiente's Father (voice) | |
Peyton Manning als Guapo (voice) | |
Gina Rodriguez als Una (voice) | |
Miguel Ángel Silvestre als El Primero (voice) | |
David Tennant als Angus (voice) | |
Flula Borg als Hans (voice) | |
Jerrod Carmichael als Paco (voice) | |
Daveed Diggs als Dos (voice) | |
Raúl Esparza als Moreno (voice) | |
Gabriel Iglesias als Cuatro (voice) | |
Juanes als Juan (voice) | |
Boris Kodjoe als Klaus (voice) | |
Karla Martínez als Isabella (voice) | |
Sally Phillips als Greta (voice) | |
Jeremy Sisto als Ferdinand's Father (voice) | |
Lily Day als Nina (voice) | |
Colin H. Murphy als Young Ferdinand (voice) | |
Julia Scarpa Saldanha als Young Nina (voice) | |
Jack Gore als Young Valiente (voice) | |
Nile Diaz als Young Bones (voice) | |
Jet Jurgensmeyer als Young Guapo (voice) | |
Richard Gould als Additional Voices (voice) | |
Carlos Saldanha als Screaming Matador / Additional Voices (voice) | |
Luis Carlos de la Lombana als Ranch Hand #1 (voice) | |
Rafael Scarpa Saldanha als Ice Cream Boy (voice) | |
Jordi Caballero als Balloon Vendor / Additional Voices (voice) | |
Maria Peyramaure als Tall Nun / Additional Voices (voice) | |
Nazanin Homa als Short Nun / Police Officer #2 / Additional Voices (voice) | |
Andreas A. Esparza als Police Officer #1 / Additional Voices (voice) | |
James Palumbo als Village Tourist / Additional Voices (voice) | |
Bernardo de Paula als Animal Control Officer / Additional Voices (voice) | |
Belita Moreno als Shopkeeper (voice) | |
Tim Nordquist als Maquina / Additional Voices (voice) | |
Alvaro Mendoza als Ranch Hand #3 (voice) | |
Carlos Reig-Plaza als Ranch Hand #2 / Additional Voices (voice) | |
Cindy Slattery als Bunny / Additional Voices (voice) | |
Jason Fricchione als Madrid Tourist / Additional Voices (voice) | |
Susana Ballesteros als Newscaster / Additional Voices (voice) | |
Ana Patricia Gámez als El Primero Fan (voice) | |
Laura Bayonas als Additional Voices (voice) | |
Susana G. Esteban als Additional Voices (voice) | |
Johnny Gidcomb als Additional Voices (voice) | |
Adrian Gonzalez als Additional Voices (voice) | |
Andrea Lareo als Additional Voices (voice) | |
Andre Robinson als Additional Voices (voice) | |
Carter Sand als Additional Voices (voice) | |
Julian Zane Chowdhury als Additional Voices (voice) |
Carlos Saldanha | Director |
Thomas Cardone | Art Direction |
Harry Hitner | Editor |
John Powell | Original Music Composer |
Bruce Anderson | Producer |
Renato Falcão | Director of Photography |
Lori Forte | Producer |
Christian Kaplan | Casting |
Tim Nordquist | Additional Editing |
Christopher Silva | Animation |
Dan Segarra | Animation |
Matthew Hasselmann | Animation |
Scott Farrell | Animation |
Stephen Dahler | Animation |
Theresa Adolph | Animation |
Paul Ohrt | Executive In Charge Of Production |
Peter Chan | Visual Development |
Randy Thom | Supervising Sound Editor |
Jamie Branquinho | ADR Editor |
Johnny Gidcomb | ADR Voice Casting |
Scott C. Lemmer | Animation |
Tom Grevera | Animation |
Diana Rivera Vera | Production Coordinator |
Luana Hakes | Production Coordinator |
Peter DeSève | Visual Development |
Randy Thom | Sound Re-Recording Mixer |
Cristin McKee | Animation |
Ken Huling | Animation |
Mikee Sevilla | Animation |
José Manuel Fernández Oli | Character Designer |
Motoko Wada | Modeling |
Andrew Synowiec | Musician |
Randy Crenshaw | Playback Singer |
E.J. Holowicki | Sound Effects Editor |
Joel Gotler | Associate Producer |
Randy Thom | Sound Designer |
Leff Lefferts | Sound Re-Recording Mixer |
Pako Bagur | Animation |
Fletcher Sheridan | Playback Singer |
Sean M. Murphy | Production Manager |
Tansal Arnas | Schedule Coordinator |
Batu Sener | Music Score Producer |
Eric Anderson | Animation |
Louaye Moulayess | Animation |
William Michals | Assistant Editor |
David V. Mei | Character Modelling Supervisor |
Christopher Barnett | Foley Editor |
Jason Fricchione | Production Supervisor |
Gwendolyn Yates Whittle | Supervising Sound Editor |
Aimee Johnson | Visual Effects |
Mark Adams | Visual Effects |
Lisa Marie Stetler | Producer |
George Doering | Musician |
Andrew Kinney | Orchestrator |
James Bresnahan | Supervising Animator |
Alexander Snow | Animation |
Edward Fornoles | Animation |
Todd Elliott | Animation |
Ferris Webby | Creature Technical Director |
Ozgur Aydogdu | Creature Technical Director |
Shelley Roden | Foley |
Julianne Jordan | Music Supervisor |
Brandon Gilliard | Musician |
Serena McKinney | Musician |
Rachel Stevens | Production Coordinator |
Danny Speck | Visual Effects |
Sophia Ohara | Assistant Editor |
Devon Kelley | Assistant Sound Editor |
Dinis 'Dennis' Morais | Modeling |
Diane Howard | Publicist |
Pascal Garneau | Sound Effects Editor |
Lora Hirschberg | Sound Re-Recording Mixer |
Tim Federle | Screenplay |
Batu Sener | Additional Music |
Anthony B. Willis | Additional Music |
Elena Ortego | Animation |
Chris Manning | Foley Editor |
Jonathan Lin | Modeling |
Alec Moore | Sound Recordist |
Dmitri Makarov | Supervising Dialogue Editor |
Robert L. Baird | Screenplay |
Brent Dienst | Animation |
Josh Slice | Animation |
Julen Santiago | Animation |
Ken Kaiser | Animation |
Patrick Giusiano | Animation |
Pete Anthony | Orchestrator |
Victoria Clougher | Production Coordinator |
Lisa Allen | Animation |
Gary Rizzo | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Edie Lehmann Boddicker | Playback Singer |
Shawn Murphy | Scoring Mixer |
Joe Bonomo | Systems Administrators & Support |
Munro Leaf | Book |
Chris Wedge | Executive Producer |
Vincent Di Nguyen | Color Designer |
Brock Boyts | Animation |
Ricky Renna | Animation |
Roy Stein | Animation |
Qianbaihui Yang | Foley Editor |
Drew Winey | Lead Animator |
Patrik Puhala | Lead Animator |
Yaron Canetti | Visual Effects |
Adam Strick | Animation |
Andy Cox | Animation |
Dave Vasquez | Animation |
Emanuele Pavarotti | Animation |
Mike Safianoff | Animation |
Richard A. Fournier | Animation |
John Ashton Thomas | Orchestrator |
Glen Young | Production Coordinator |
Chip Lotierzo | Supervising Animator |
Christopher Moore | Technical Supervisor |
Paul Mounsey | Additional Music |
Paul Downs | Animation |
Gina Grasso | Assistant Production Manager |
Catherine Olazabal | Craft Service |
Nick Ariondo | Musician |
Baraka May | Playback Singer |
Carrie Perry | Schedule Coordinator |
Scott Carroll | Supervising Animator |
Anthony Fung | VFX Artist |
Jamie Branquinho | First Assistant Sound Editor |
Leff Lefferts | First Assistant Sound Editor |
Michael Berardini | Animation |
Trevor Young | Animation |
Daniel Ible | Assistant Editor |
John Roesch | Foley |
Jon Kull | Orchestrator |
Robert Lawson | Book |
Brad Copeland | Screenplay |
John Davis | Producer |
Justin Weg | Animation |
Graham Silva | Lead Animator |
Thomas A. Carlson | Music Editor |
Rick Giovinazzo | Orchestrator |
Effie Fradelakis | Production Coordinator |
Jeremy Bowker | Sound Designer |
Francesco Giroldini | VFX Artist |
Kirk Garfield | VFX Supervisor |
Will Ralston | ADR Editor |
Michael Tanzillo | Visual Effects |
Munro Leaf | Author |
Robert Lawson | Author |
David Kidd | Story |
Ron Burch | Story |
Don Rhymer | Story |
Tom Brown | Music Arranger |