Isabelle Fuhrman als Leena Klammer / Esther Albright | |
Julia Stiles als Tricia Albright | |
Rossif Sutherland als Allen Albright | |
Hiro Kanagawa als Detective Donnan | |
Matthew Finlan als Gunnar Albright | |
Samantha Walkes als Dr. Segar | |
David Brown als Dr. Novotny | |
Lauren Cochrane als Officer Leahy | |
Gwendolyn Collins als Anna Troyev | |
Kristen Sawatzky als Federica | |
Jeff Strome als Lobby Guard | |
Andrea del Campo als Betsy | |
Alec Carlos als Mike | |
Alicia Johnston als Karen | |
Liam Stewart-Kanigan als Dude 1 | |
Jade Michael als Girl 1 / Madison | |
Sarah Luby als Receptionist / Claire | |
Maxwell Nelson als Little Boy | |
Bradley Sawatzky als Officer Kusnetsov | |
Stephanie Sy als Flight Attendant | |
Marina Stephenson Kerr als Society 1 / Olive | |
Sharon Bajer als Society 2 / Gertrude | |
Kennedy Irwin als Esther Body Double | |
Sadie Lee als Esther Body Double | |
Erik Athavale als Orderly | |
Parker Bohotchuk als Laughing Partier #1 | |
Maxine Sanders als Laughing Partier #2 | |
Adam Hurtig als Guard (uncredited) | |
Morgan Easton-Fitzgerald als Young Esther (uncredited) |
William Brent Bell | Director |
David Coggeshall | Screenplay |
Alex Mace | Producer |
Hal Sadoff | Producer |
Ethan Erwin | Producer |
David Leslie Johnson-McGoldrick | Executive Producer |
Jen Gorton | Executive Producer |
Kyle Irving | Executive Producer |
Karen Tusa | Location Scout |
Josh Ethier | Editor |
Matthew Davies | Production Design |
Kim H. Ngo | Costume Design |
Russ Dyck | Sound Mixer |
Doug Morrow | Makeup Designer |
Kristy Greig | Key Makeup Artist |
Isabelle Fuhrman | Associate Producer |
David Leslie Johnson-McGoldrick | Story |
Alex Mace | Story |
James Tomlinson | Producer |
Josie Liang | Executive Producer |
Victor Moyers | Executive Producer |
Daryl Katz | Executive Producer |
Chloe Katz | Executive Producer |
Paul Marcaccio | Executive Producer |
Karim Hussain | Director of Photography |
Alex Mace | Characters |
Gail Goldberg | Casting |
Lorna Johnson | Casting |
Kelly Gallagher | Co-Producer |
David Coggeshall | Co-Producer |
Robert Bell | Co-Producer |
BJ Verot | Stunt Coordinator |
Bob Warwick | First Assistant Director |
Michelle Fitzpatrick | Second Assistant Director |
Andrea Kristof | Art Direction |
Sara McCudden | Set Decoration |
Brett Detar | Original Music Composer |
Paula Dunfield | Costume Supervisor |
John Loranger | Sound Designer |
Craig Mann | Sound Re-Recording Mixer |
Craig Mann | Supervising Sound Editor |
David McCallum | Supervising Sound Editor |
Kristi McIntyre | Sound Effects Editor |
Dan Sexton | Sound Effects Editor |
Laura Wiest | Sound Re-Recording Mixer |
Denise Maitan | VFX Artist |
Chris Rogoski | VFX Artist |
Aryan Sehgal | VFX Artist |
Heather Arabsky | Set Dresser |
Lindsey Bart | Set Dresser |
Steve Benson | Set Dresser |
Remi Verfaillie | Set Dresser |
Jennie Shea | ADR Recordist |
Chrussy | Location Production Assistant |
Kristen Sawatzky | Stunt Double |