Ryan Gosling als Neil Armstrong | |
Claire Foy als Janet Shearon | |
Jason Clarke als Ed White | |
Kyle Chandler als Deke Slayton | |
Corey Stoll als Buzz Aldrin | |
Patrick Fugit als Elliot See | |
Christopher Abbott als David Scott | |
Ciarán Hinds als Robert R. Gilruth | |
Olivia Hamilton als Patricia White | |
Pablo Schreiber als Jim Lovell | |
Shea Whigham als Gus Grissom | |
Lukas Haas als Michael Collins | |
Ethan Embry als Pete Conrad | |
Brian d'Arcy James als Joseph A. Walker | |
Cory Michael Smith als Roger B. Chaffee | |
Kris Rey als Marilyn See | |
Gavin Warren als Young Rick Armstrong | |
Luke Winters als Older Rick Armstrong | |
Connor Blodgett als Mark Armstrong | |
Lucy Stafford als Karen Armstrong | |
J.D. Evermore als Christopher C. Kraft Jr. | |
Leon Bridges als Gil-Scott Heron | |
Steve Coulter als Guenter Wendt | |
Skyler Bible als Richard F. Gordon Jr. | |
William Gregory Lee als Gordon Cooper | |
Choppy Guillotte als John Young | |
Braydyn Nash Helms als Young Ed White Jr. | |
Edmund Grant als Older Ed White Jr. | |
Callie Brown als Young Bonnie White | |
Claire Smith als Older Bonnie White | |
Brady Smith als Butch Butchart | |
John David Whalen als John Glenn | |
Matthew Glave als Chuck Yeager | |
Rodney J. Hobbs als X-15 Flight Surgeon | |
Kermit Rolison als George Mueller | |
Willie Repoley als Jim Fucci | |
Ben Owen als John Hodge | |
Jim Stearns als David Hammock | |
James H. Williams als Pastor | |
Helen S. Jackson als Louise Sheron | |
Ambrit Millhouse als Syringe Tech | |
Mark Armstrong als Paul Haney | |
Kevin Buttimer als MSC Entrance Guard | |
Dustin Lewis als Ralph Morse | |
Robert Hatch als Joe Schmitt | |
Anna Chazelle als White House Staffer | |
Tyner Rushing als White House Staffer | |
Myra Brown als White House Attendant | |
Ronald Hicks als White House Attendee | |
Lawrence Jonasson als White House Attendee | |
Irina Labouz als White House Attendee | |
Anthony Paolucci als Jim | |
Philip Boyd als Reporter | |
Stephanie Turner als Kelsey | |
Timothy Batten als ABC Reporter | |
Aurelien Gaya als Agence France Reporter | |
Todd Truley als Houston Post Reporter | |
Mark Kelly als Reporter - Apollo 11 | |
Tim Olcott als Reporter - Apollo 11 | |
Andrea Maria Hintermaier als Hamburg Press | |
Jamie Anne Allman als Times Reporter | |
Charles Carroll als Senator | |
Brian Mahoney als Fire Inspector | |
Donald Watkins als Protestor | |
Tess Oakland als Diner Patron | |
Michael Lee Kimel als Bill Moon | |
Ryan Clay Forbes als Bill Anders | |
Joshua Powell als MC Engineer | |
Thomas Clay Strickland als MC Engineer | |
Brad Kitchen als Assistant Flight Director | |
Tim Harper als Flight Activities Director | |
Andrew Armstrong als Booster Flight Controller | |
Kevin Johnson als CSQ Agena Systems | |
Damian Lovello als CSQ Gemini Systems | |
Nelson Bonilla als NASA PAO | |
Shawn Eric Jones als Wally Schirra (uncredited) | |
Andrew Stahl als Ken Mattingly | |
Mark Kirkman als MCC Fido | |
Brian David McCay als MCC Retro | |
Mark Schlichting als MCC GNC | |
Mark Yurgil als MCC EECOM | |
Andrew Buckman als MCC Guidance | |
Christopher Sgubin als MCC Network | |
Greg Puckett als Charles Berry (uncredited) | |
Perry Zulu Jr. als Robert Lawrence (uncredited) | |
Kent Wagner als Fred Haise (uncredited) | |
Katelyn Davis als Sally See (uncredited) | |
George Linkenback als Col. Frank Borman (uncredited) | |
Milton Saul als Reporter (uncredited) | |
Aaron J. Brooks als NASA Pilot (uncredited) | |
John F. Kennedy als Self (archive footage) (uncredited) |
Steven Spielberg | Executive Producer |
Francine Maisler | Casting |
Wyck Godfrey | Producer |
Mary Zophres | Costume Design |
Kathy Driscoll-Mohler | Casting Associate |
Donna O'Neal | Costume Supervisor |
Thomas Valentine | Art Direction |
Nathan Crowley | Production Design |
Marty Bowen | Producer |
Adam Merims | Executive Producer |
Galen Goodpaster | ADR Editor |
Mildred Iatrou | Supervising Sound Editor |
Kathy Lucas | Set Decoration |
Jeffrey Harlacker | Co-Producer |
Dylan Goss | Aerial Director of Photography |
Richard Blake Wester | Leadman |
Damien Chazelle | Director |
Damien Chazelle | Producer |
Lon Haber | Publicist |
Nick Brandon | Stunt Coordinator |
Fontella Boone | Tailor |
Linus Sandgren | Director of Photography |
Eric Sundahl | Art Direction |
Sarah Contant | Set Designer |
J.D. Schwalm | Special Effects Supervisor |
Scott Robertson | First Assistant Director |
Tom Cross | Editor |
Steve Hinton | Pilot |
Josh Singer | Screenplay |
Josh Singer | Executive Producer |
Bill McClelland | Camera Operator |
Donald Mowat | Makeup Department Head |
William Conacher | Dialect Coach |
Bruce DiValerio | Construction Coordinator |
Dan O'Connell | Foley Artist |
Lee Gilmore | Sound Effects Editor |
Elisa Carlson | Dialect Coach |
John T. Cucci | Foley Artist |
Ai-Ling Lee | Sound Designer |
Stephen Crowley | Gaffer |
Rose Locke | Extras Casting |
Harry Yoon | Additional Editing |
Susan Dawes | Supervising Dialogue Editor |
James M. Churchman | Stunt Coordinator |
James M. Churchman | Second Unit Director |
Ian Hunter | Visual Effects |
Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Jon Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Jenne Lee | Assistant Art Director |
Andrew Birdzell | Set Designer |
Sheila Waldron | Script Supervisor |
Tim McGovern | Visual Effects Supervisor |
Mayumi Konishi-Valentine | Set Designer |
Kevin Elam | Associate Producer |
Jerry DeCarlo | Hairstylist |
Nia Hansen | Sound Effects Editor |
Phil Barrie | Sound Effects Editor |
Jonathan R. Hodges | Property Master |
Danielle Couture | Scenic Artist |
Benjamin Nowicki | Art Direction |
Justin Hurwitz | Original Music Composer |
Daniel C. McFadden | Still Photographer |
Jason Ruder | Supervising Music Editor |
Justin O'Neal Miller | Art Direction |
Adam Hart | Stunts |
Leigh Bell | Key Costumer |
Dean Bailey | Stunts |
Wyatt Belton | Hairstylist |
Matthew Harrison | Foley Editor |
Marie Larkin | Hair Department Head |
Isaac Klausner | Producer |
Robert Nagle | Stunts |
Robert Nagle | Stunt Driver |
John To | Additional Editor |
Mark Pappas | Foley Editor |
Mary H. Ellis | Sound Mixer |
Rory Bruen | Art Direction |
Synithia Cochran | Seamstress |
Steve Zigler | Rigging Gaffer |
John Gilbert | Stunts |
John Moredock | Set Designer |
Jim Magdaleno | Storyboard Artist |
Jeff Gomillion | ADR Mixer |
Carla Bailey | Scenic Artist |
Davon Slininger | Camera Operator |
Eric Kench | Assistant Editor |
Allan Padelford | Stunts |
Allan Padelford | Stunt Driver |
Anthony Cady | Key Grip |
Danelle Davenport | Storyboard Artist |
Rachael M. Roth | Unit Publicist |
David Tye | Sculptor |
Steve Cainas | Production Coordinator |
Ross Jones | Dolly Grip |
Jennifer Stellema | First Assistant Editor |
Frédéric North | Pilot |
Derek Drouin | First Assistant Editor |
Ashley Hallford | Casting Assistant |
Andy Hoehn | First Assistant "B" Camera |
Ben Skorstad | Pilot |
Erik Osusky | Art Direction |
Jorge Sánchez | First Assistant "A" Camera |
Kaylee Swisher | Makeup Artist |
Molly Miller | Stunts |
Jay Ferrara | Hairstylist |
Michael J. Davis | Best Boy Electric |
Richard Duarte | Foley Mixer |
Paul Lambert | Visual Effects Supervisor |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Riley 'Sean' Jones | Assistant Property Master |
James R. Hansen | Co-Producer |
James R. Hansen | Book |
Katelyn Barton | Key Makeup Artist |
Jack Cucci | Foley Mixer |
Phillis Lehmer | Graphic Designer |
Spencer Taylor | Second Second Assistant Director |
Tristan Myles | Visual Effects Supervisor |
Andrew Stahl | Second Assistant Director |
Ryan Green | Stunts |
Melissa Fisher | Second Assistant "A" Camera |
Stephanie Logan | Costume Coordinator |
Lena Glikson | Music Editor |
Philip Ginolfi | Construction Foreman |
Jameson Buston | Leadman |
Tom Brown | Music Arranger |
Jodi Diodati | Scenic Artist |
Phillip Trujillo | Assistant Editor |
Frankie Zamora | Best Boy Grip |
Victor Paz | Hairstylist |
Anthony Beddington | Propmaker |
Zachary Bothwell | Propmaker |
Luke Castleberry | Greensman |
Michele Dobbs | Scenic Artist |
Wyman Heath | Propmaker |
Duane Hitt | Propmaker |
Ethan Kitchens | Greensman |
Kenneth Miles | Greensman |
Kevin Welborn | Scenic Artist |
James Bowman | ADR Mixer |
Drew S. Holden | Rigging Grip |
Paul E. Woods | Second Assistant "B" Camera |
Kate Cavendish | Publicist |
Abigail Hilton | Studio Teacher |
Douglas Settles | Production Secretary |
Daniel Vice | Set Medic |