Dennis Quaid als Frank Towns | |
Tyrese Gibson als AJ | |
Giovanni Ribisi als Elliott | |
Miranda Otto als Kelly | |
Tony Curran als Rodney | |
Sticky Fingaz als Jeremy | |
Jacob Vargas als Sammi | |
Hugh Laurie als Ian | |
Scott Michael Campbell als Liddle | |
Kevork Malikyan als Rady | |
Jared Padalecki als Davis | |
Paul Ditchfield als Dr. Gerber | |
Martin Hindy als Newman | |
Bob Brown als Kyle | |
Anthony Brandon Wong als Lead Smuggler | |
Derek Barton als Voice Actor (voice) | |
Jim Lau als Voice Actor (voice) | |
Yi-ding Wang als Smuggler #2 | |
Kee-yick Cheng als Smuggler #3 | |
Vernon Lehmann als Smuggler #4 |
Dennis McNeill | Color Timer |
John Moore | Director |
William Aldrich | Producer |
Edward Burns | Screenplay |
Brendan Galvin | Director of Photography |
Wyck Godfrey | Producer |
Don Zimmerman | Editor |
John Davis | Producer |
Scott Frank | Screenplay |
Alex Blum | Producer |
Ric Kidney | Executive Producer |
Bill Abbott | Music Editor |
Alan Hook | Art Direction |
Tricia Wood | Casting |
George L. Little | Costume Design |
Deborah Aquila | Casting |
Patrick Lumb | Production Design |
James M. Churchman | Stunt Coordinator |
David B. Nowell | Helicopter Camera |
Gregory W. Smith | Steadicam Operator |
Eliza Solesbury | Set Decoration |
Des Whelan | Camera Operator |
Matthew Sullivan | Set Decoration |
Adam Cameron | Leadman |
Adriana Dardas | Set Designer |
Kevin Morrissey | Set Designer |
Ciarán Barry | Camera Operator |
Annette Keet | Makeup Artist |
Karen M. Murphy | Visual Effects Producer |
Egon Endrényi | Still Photographer |
Bruce Bisbey | Art Department Coordinator |
Jennifer Blatt | Assistant Art Director |
Peter Brown | Sound Effects Editor |
James Bolt | Sound Re-Recording Mixer |
Jerry Pooler | Visual Effects Supervisor |
Ron Berkeley | Makeup Artist |
Dezi Rorich | Publicist |
Christopher Bass | Art Direction |
David Goldberg | Visual Effects Supervisor |
Nada Pinter | Script Supervisor |
Fiona Connon | Makeup Department Head |
Scott Gordon | Visual Effects Supervisor |
Kelly Nelson | Hairstylist |
Bob Brown | Stunt Coordinator |
Steve Dellerson | Visual Effects Producer |
Michael McDermott | Gaffer |
Tiffany Smith | Visual Effects Producer |
Gary Nolin | Visual Effects Producer |
Dan Zimmerman | First Assistant Editor |
David Wilson | Publicist |
Rick Findlater | Makeup Artist |
Jay Wilkinson | Supervising Sound Editor |
Derek Spears | Visual Effects Supervisor |
Kelly L'Estrange | Visual Effects Producer |
Darion Hing | Costume Supervisor |
Skip Longfellow | First Assistant Sound Editor |
Eric Pender | CG Supervisor |
Mark Shoaf | CG Supervisor |
Peter Belcher | Camera Operator |
Marco Beltrami | Original Music Composer |
Andrew Menzies | Supervising Art Director |
Ryan Cosgrove | Art Department Assistant |
Geraldine Jones | Hair Department Head |
John Ash | Electrician |
Beverley House | Key Hair Stylist |
Wallace David February | Painter |
Lance Peters | Armorer |
Jason Frazier | Stand In |
William Boston | Orchestrator |
Kevin Greene | Camera Technician |
Buck Sanders | Additional Music |
Simon Firsht | Boom Operator |
Jack Cloete | Carpenter |
Guy Nockels | Production Manager |
Ian Voigt | Production Sound Mixer |
Matthys Boshoff | Standby Painter |
Patrick Esposito | Post-Production Manager |
Charlie Davis | Post Production Supervisor |
Richard Berkeley | Set Production Assistant |
Danny Green | Assistant Director |
John Eaves | Production Illustrator |
Ana Alves | Video Assist Operator |
Doug Hemphill | Sound Mixer |
Judith Bell | Digital Compositors |
Brad Peterman | First Assistant Camera |
Daniel J. Lester | Assistant Costume Designer |
John E. Gray | Special Effects Coordinator |
Doc D. Charbonneau | Stunts |
Lynette Ely | Production Coordinator |
Jennifer L. Smith | Casting Associate |
John Andrew Baker | Set Dressing Artist |
Romek Delmata | Storyboard |
Lonnie A. Mathes | Post Production Assistant |
Anne C. Ford | Production Accountant |
Lisa Spence | Digital Producer |
Jean-Roux Viljoen | Unit Manager |
Ric Kidney | Unit Production Manager |
Mark Chavez | 3D Artist |
Dani Leff | Visual Effects Coordinator |
Shelly Kidney | Production Supervisor |
John Kurlander | Scoring Mixer |
James J. Atkinson | Lighting Supervisor |
Robert Fischer | Grip |
Jimmy N. Roberts | Stunt Coordinator |
Dennis Rogers | Sound Recordist |
Robert Troy | Dialogue Editor |
Craig Heath | Sound Recordist |
Tim Gomillion | Sound Recordist |
Susan Dawes | Dialogue Editor |
Mark Auret | Property Master |
Sarah Trevis | Local Casting |
Caitlin McKenna | ADR Voice Casting |
Chris Jensen | Digital Colorist |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Jeff Carson | Supervising Music Editor |
Joni Jacobson | Digital Supervisor |
Philip Murphy | Key Rigging Grip |
Rowan Miles | Pilot |
Carolyn Marston | Key Costumer |
Stan Spry | Production Secretary |
Sean Devereaux | Visual Effects Compositor |
Desi Ortiz | Visual Effects Editor |
Michele Perrone | ADR Editor |
Derek Casari | ADR Engineer |
Steve Austin | Special Effects Technician |
Etienne Changuion | Stunt Double |
Catherine Pantazopoulos | Colorist |
Ferdi Burger | Second Second Assistant Director |
Yaa Boaa Aning | Costumer |
Doc Kane | ADR Mixer |
Shahida April | Wardrobe Assistant |
Curtis Lindersmith | Digital Intermediate Editor |
Willem Bezuidenhout | Animal Wrangler |
Andrew Silvestri | Matchmove Supervisor |
Tilu Khalayi | Second Assistant Accountant |
Etienne Smit | Swing |
John Uribe | First Assistant Accountant |
Dylan Cole | Matte Painter |
John T. Cucci | Foley Artist |
Pamela Choules | Assistant Editor |
Deborah J. Chesebro | Assistant Accountant |
Jac Joel | Draughtsman |
Philip McKeon | Assistant Camera |
Jennifer Ricchiazzi | Casting Assistant |
Anthony Harris | Digital Color Timer |
Scott Dougherty | Head of Production |
Jimmy N. Roberts | Second Unit Director |
Thomas Brown | Second Assistant Camera |
Lewis Menga | Production Assistant |
Pete Anthony | Conductor |
Josh R. Jaggars | Digital Effects Producer |
Adrienne Greshock | Costume Assistant |
David Paris | Aerial Coordinator |
Christopher Pace | Generator Operator |
Vicki Routs | Set Dressing Buyer |
David Lucarelli | ADR Recordist |
Rodger Pardee | Sound Effects Designer |
Telfer Barnes | Focus Puller |
Alison van Biljon | Assistant Production Coordinator |
Jeff Barnes | Production Executive |
Boris Rivett-Carnac | Assistant Property Master |
Dan O'Connell | Foley Artist |
Jim Brookshire | ADR Supervisor |
Terra Bliss | Digital Intermediate Producer |
Lukas Heller | Scenario Writer |
Casey O'Neill | Stunts |
Dean Zimmerman | First Assistant Editor |