Kevin Bacon als Ren McCormack | |
Lori Singer als Ariel Moore | |
John Lithgow als Reverend Shaw Moore | |
Dianne Wiest als Vi Moore | |
Chris Penn als Willard Hewitt | |
Sarah Jessica Parker als Rusty | |
Jim Youngs als Chuck Cranston | |
John Laughlin als Woody | |
Elizabeth Gorcey als Wendy Jo | |
Frances Lee McCain als Ethel McCormack | |
Douglas Dirkson als Burlington Cranston | |
Lynne Marta als Lulu Warnicker | |
Arthur Rosenberg als Wes Warnicker | |
Timothy Scott als Andy Beamis | |
Alan Haufrect als Coach Roger Dunbar | |
Linda MacEwen als Eleanor Dunbar | |
Kim Jensen als Edna | |
Michael Telmont als Travis | |
Leo Geter als Rich | |
Ken Kemp als Jeff | |
Russ McGinn als Herb | |
Sam Dalton als Mr. Gurntz | |
H.E.D. Redford als Widdoes | |
Jay Bernard als Harvey | |
David Valenza als Team Member | |
Meghan Broadhead als Sarah Warnicker | |
Mimi Broadhead als Amy Warnicker | |
Gene Pack als Bernie | |
Marcia Dangerfield als Virginia | |
John Perryman als Fat cowboy | |
Mary Ethel Gregory als Mrs. Allyson | |
Oscar Rowland als Mr. Walsh | |
J. Paul Broadhead als Mayor Dooley | |
John Bishop als Elvis | |
Carmen Trevino als Girl | |
Melissa Renee Graehl als Girl | |
Monica M. Da Silva als Girl | |
Terri Gay Ulmer als Girl | |
Brandyn Cross als Party Kid | |
Kevin Denson als Dancer | |
Michael Flynn als Policeman | |
Deborah Frazier als Dancer | |
Andrea Hays als Bar Patron | |
Michele Laurita als Dancer | |
Brian L. McCarty als Nerdy DJ | |
Alison Trouse als Cowgirl Bar Dancer | |
Brian Wimmer als Extra | |
Peter Tramm als Stunt Dancer |
Jane Feinberg | Casting |
Paul Hirsch | Editor |
Gloria Gresham | Costume Design |
Herbert Ross | Director |
Craig Zadan | Producer |
Ron Hobbs | Production Design |
Lewis J. Rachmil | Producer |
Marci Liroff | Casting |
Dean Pitchford | Screenplay |
Ric Waite | Director of Photography |
Mike Fenton | Casting |
Mary Swanson | Set Decoration |
Margery Simkin | Casting |
Esther Vivante | Script Supervisor |
Becky Mancuso-Winding | Music Supervisor |
Lynne Taylor-Corbett | Choreographer |
Daniel Melnick | Executive Producer |
Murray Schwartz | Unit Production Manager |
L. Andrew Stone | First Assistant Director |
Robert Engelman | Second Assistant Director |
C.J. Maguire | Property Master |
Eric D. Andersen | Camera Operator |
Richard Walden | Camera Operator |
Baird Steptoe | First Assistant Camera |
Mako Koiwai | Second Assistant Camera |
Richard R. Robinson | Still Photographer |
Donald E. Thorin Jr. | First Assistant Camera |
Donald Hauer | Additional Second Assistant Director |
Max Kleven | Stunt Coordinator |
David Handman | Assistant Editor |
Peck Prior | Assistant Editor |
Gordon Ecker | Supervising Sound Editor |
Robert Bradshaw | Sound Effects Editor |
Randy Kelley | Sound Effects Editor |
Bob Newlan | Sound Effects Editor |
Wylie Stateman | Sound Effects Editor |
Jim Henrikson | Music Editor |
Nancy Fogarty | Music Editor |
Stan Gilbert | Supervising ADR Editor |
Al Overton Jr. | Sound Mixer |
David E. Campbell | Sound Re-Recording Mixer |
John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
Gregg Rudloff | Sound Re-Recording Mixer |
Daniel C. Striepeke | Makeup Artist |
Barbara Lampson | Hairstylist |
Carl Boles | Gaffer |
Harold Rabuse | Key Grip |
Frawley Becker | Location Manager |
Spencer Henderson | Associate Choreographer |
Wayne Beauchamp | Special Effects |
Sam Edelman | Transportation Coordinator |
David W. Gray | Dolby Consultant |
Wayne Fitzgerald | Title Designer |
Wayne Brown | Stunts |
Robert Allen | Stunts |
J. Suzanne Fish | Stunts |
Donna Garrett | Stunts |
Norman Howell | Stunts |
Clair E. Leucart | Stunts |
Daniel K. Moore | Stunts |
Carol Rees | Stunts |
John-Clay Scott | Stunts |
Kenny Loggins | Songs |