Chris Sarandon als Jerry Dandrige | |
William Ragsdale als Charley Brewster | |
Amanda Bearse als Amy Peterson | |
Roddy McDowall als Peter Vincent | |
Stephen Geoffreys als Evil Ed | |
Jonathan Stark als Billy Cole | |
Dorothy Fielding als Judy Brewster | |
Art Evans als Detective Lennox | |
Stewart Stern als Cook | |
Nick Savage als Bouncer #1 | |
Ernie Holmes als Bouncer #2 | |
Heidi Sorenson als Hooker | |
Irina Irvine als Teenage Girl | |
Bob Corff als Jonathan | |
Pamela Brown als Miss Nina | |
Chris Hendrie als Newscaster | |
Prince Hughes als Bouncer #3 |
Gordon Davidson | Sound Editor |
Jackie Burch | Casting |
Robert Fletcher | Costume Designer |
Brad Fiedel | Original Music Composer |
Alonzo Brown | Stunts |
John DeCuir Jr. | Production Design |
Rick Stratton | Makeup Artist |
Kent Beyda | Editor |
Tom McCarthy Jr. | Supervising Sound Editor |
Ken Diaz | Makeup Artist |
Mike Washlake | Stunts |
Richard Edlund | Visual Effects Producer |
Herb Jaffe | Producer |
Jan Kiesser | Director of Photography |
John Bruno | Visual Effects Art Director |
Thomas Rosales Jr. | Stunts |
Tom Holland | Screenplay |
Tom Holland | Director |
Nick Dimitri | Stunts |
Michael Lantieri | Special Effects |
Mark Fabus | Set Designer |
Larry Holt | Stunts |
Garry Waller | Animation Supervisor |
Loren Janes | Stunts |
Christine Anne Baur | Stunts |
Ronald Batzdorff | Still Photographer |
Terry Wills | Stunts |
Terry Windell | Animation Supervisor |
David E. Campbell | Sound Re-Recording Mixer |
John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
Jerry Adams | Set Decoration |
Michael P. Redbourn | Sound Editor |
Steve Johnson | Creature Design |
Darrell Pritchett | Special Effects |
Brent Boates | Graphic Designer |
Randall William Cook | Creature Design |
Lane Leavitt | Stunts |
Neil Burrow | Sound Editor |
Jerry A. Baerwitz | Unit Production Manager |
Jerry A. Baerwitz | Associate Producer |
Terry James | Stunts |
Donna Hall | Stunts |
Marcia 'Mavis' Girard | Script Supervisor |
Marina Pedraza | Hairstylist |
David Spence | Sound Editor |
Bill Couch Jr. | Stunt Coordinator |
Mark Harden | Stunts |
Ross Gallichotte | Set Designer |
Robert Eyslee | Gaffer |
Don Rush | Sound Mixer |
Craig Denault | Camera Operator |
Thaine Morris | Mechanical Designer |
Kym Washington Longino | Stunts |
Paula Crist | Stunts |
David J. Kimball | Sound Re-Recording Mixer |
Chere Rae | Stunts |
Mort Schwartz | Costume Supervisor |
Carole Keligian | Second Assistant Director |
Clifford Strong | Stunts |
Clyde W. Hart | Key Grip |
Dorain Grusman | Choreographer |
Albert Lannutti | Special Effects |
Cheryl E. Duncan | Stunts |
Sean Newton | Key Animation |
Gerald Sobul | First Assistant Director |
Cal H. Maehl | Gaffer |
Clayton Pinney | Special Effects |
Art Shippee | Property Master |
Sheila Barnes | Production Coordinator |
Mary C. Mason | Production Coordinator |
Gardner Doolittle | Stunts |
Frank Perrino | Stunts |