Ethan Hawke als Vincent Freeman | |
Uma Thurman als Irene Cassini | |
Jude Law als Jerome Eugene Morrow | |
Alan Arkin als Detective Hugo | |
Loren Dean als Adult Anton Freeman | |
Gore Vidal als Director Josef | |
Tony Shalhoub als "German" | |
Ernest Borgnine als Caesar | |
Blair Underwood als Geneticist | |
Xander Berkeley als Dr. Lamar | |
Jayne Brook als Marie Freeman | |
Una Damon als Head Nurse | |
Elias Koteas als Antonio Freeman | |
Maya Rudolph als Delivery Nurse | |
Elizabeth Dennehy als Preschool Teacher | |
Mason Gamble als Younger Vincent | |
Vincent Nielson als Younger Anton | |
Chad Christ als Young Vincent | |
William Lee Scott als Young Anton | |
Clarence Graham als Personnel Officer | |
Carlton Benbry als Gattaca Hoover | |
Susan Jennifer Sullivan als Sequencing Customer | |
Ken Marino als Sequencing Technician | |
Cynthia Martells als Cavendish | |
Gabrielle Reece als Gattaca Trainer | |
Ryan Dorin als Twelve-Fingered Pianist | |
Dean Norris als Cop on the Beat | |
Russell Milton als Gattaca Detective | |
George Marshall Ruge als Beaten Detective | |
Steve Bessen als Blood Test Detective | |
Lindsey Ginter als Mission Commander | |
Greg Sestero als Gattacan Citizen (uncredited) |
Andrew Niccol | Director |
Danny DeVito | Producer |
Michael Nyman | Original Music Composer |
Slawomir Idziak | Director of Photography |
Lisa Zeno Churgin | Editor |
Colleen Atwood | Costume Design |
Michael Shamberg | Producer |
Stacey Sher | Producer |
Francine Maisler | Casting |
Jan Roelfs | Production Design |
Sarah Knowles | Art Direction |
Nancy Nye | Set Decoration |
Lizbeth Williamson | Makeup Artist |
Jill Rockow | Makeup Artist |
Toni-Ann Walker | Hairstylist |
R. Scott Doran | Leadman |
Jim Ondrejko | Construction Coordinator |
Stephen Alesch | Set Designer |
Randall D. Wilkins | Set Designer |
Steven Ticknor | Sound Effects Editor |
Doug Hemphill | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Richard King | Supervising Sound Editor |
Gary D'Amico | Special Effects Coordinator |
Daniele Colajacomo | Visual Effects Supervisor |
Jerry Pooler | Visual Effects Supervisor |
Chris Watts | Visual Effects Supervisor |
Norman Howell | Stunt Coordinator |
Jonathan Brown | Camera Operator |
Darren Michaels | Still Photographer |
Robert Q. Mathews | Costume Supervisor |
Emily Ferry | Property Master |
James Matheny | Dialogue Editor |
Noah Blough | Dialogue Editor |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
Gary A. Hecker | Foley Artist |
Jeffrey R. Payne | Foley Editor |
Lawrence L. Commans | Boom Operator |
Cliff Latimer | ADR Supervisor |
Scott A. Tinsley | Foley Editor |
Wilma Garscadden-Gahret | Script Supervisor |
Cynthia Biamon | Music Coordinator |
Andrew Niccol | Writer |
Georgia Kacandes | Associate Producer |
Joshua Levinson | Associate Producer |
Gail Lyon | Co-Producer |
Ve Neill | Makeup Supervisor |
Bette Iverson | Key Hair Stylist |
Alicia M. Tripi | Hair Department Head |
Brian Penikas | Prosthetic Makeup Artist |
Bradley Cramp | Production Supervisor |
Georgia Kacandes | Unit Production Manager |
Tim Swan | Production Supervisor |
Tim Swan | Unit Production Manager |
Lisa Yesko | Post Production Supervisor |
Otie Brown | Second Assistant Director |
Daniel Silverberg | Second Assistant Director |
John R. Woodward | First Assistant Director |
Don Elliott | Swing |
Otniel Gonzalez | Assistant Property Master |
Joy Taylor | Assistant Property Master |
Michael Cassidy | Stunt Coordinator |
Tyson Dexter | Stunt Double |
Mike Smith | Stunts |
Beau Bonneau | Extras Casting |
Brennan Dufresne | Casting Assistant |
Kathryn Eisenstein | Casting Associate |
Ilt Jones | Assistant Location Manager |
Pamela Abdy | Producer's Assistant |
Joe Angel Rodriguez | Producer's Assistant |
Lizzie Friedman | Producer's Assistant |
Emma Tillinger Koskoff | Actor's Assistant |
Thomas Wazney | Best Boy Grip |
Robert Jason | Chief Lighting Technician |
Maurice Schwartzman | Choreographer |
Bob Putynkowski | Color Timer |
John Wayne Randolph | Craft Service |
Jeff Smith | Dolly Grip |
Edward Allen | First Assistant Accountant |
John T. Connor | First Assistant Camera |
Evan A. Nesbitt | First Assistant Camera |
John Spence | First Assistant Editor |
Michael A. Mendez | Grip |
Jennifer Lax | Key Costumer |
Michael M. Krevitt | Key Grip |
Robert Earl Craft | Location Manager |
Mo Henry | Negative Cutter |
Elizabeth Tompkins | Production Accountant |
Kathleen Roll | Production Assistant |
Mario West | Production Assistant |
Patrick Noonan | Production Assistant |
Roger James Ferrin | Production Assistant |
Stephanie Higgins Frey | Production Assistant |
Melody Beam | Production Assistant |
Shari LaFranchi Blakney | Production Coordinator |
David Morton | Rigging Gaffer |
Matthew Nelson | Second Assistant Camera |
Helen Hand | Second Film Editor |
Michael Riley | Title Designer |
James C. Taylor | Transportation Captain |
David Jernigan | Transportation Co-Captain |
Spooky Stevens | Unit Publicist |
Michael J. Hogan | Video Assist Operator |
Dan Levitan | Compositor |
Ken Dackermann | Digital Compositor |
Janek Sirrs | Visual Effects |
Steve Dellerson | Visual Effects Coordinator |
Catherine Calleson | Assistant Sound Editor |
Cynthia Haagens | Assistant Sound Editor |
Dick Hansen | Cableman |
Stephan von Hase | Production Sound Mixer |
Bunny Andrews | Music Editor |
Dondi Bastone | Music Consultant |
David Robbins | Additional Music |