Casey Affleck als Patrick Kenzie | |
Michelle Monaghan als Angie Gennaro | |
Morgan Freeman als Jack Doyle | |
Ed Harris als Sgt. Det. Remy Bressant | |
John Ashton als Det. Nick Poole | |
Amy Ryan als Helene McCready | |
Amy Madigan als Bea McCready | |
Titus Welliver als Lionel McCready | |
Michael Kenneth Williams als Devin | |
Edi Gathegi als "Cheese" Jean Baptiste | |
Mark Margolis als Leon Trett | |
Madeline O'Brien als Amanda McCready | |
Slaine als Bubba | |
Trudi Goodman als Roberta Trett | |
Matthew Maher als Corwin Earle | |
Jill Quigg als Dottie | |
Sean Malone als Skinny Ray Likanski | |
Brian Scannell als Lenny | |
Jay Giannone als Steve Penteroudakis | |
William Lee als Big Dave | |
William Marlowe als Fillmore Regular | |
Daniel DeMiller Jr. als Fillmore Regular | |
Kenneth Butler Jr. als Fillmore Regular | |
Stephen Curran als Fillmore Regular | |
Michael T. Blythe als Fillmore Regular | |
Bob J. Leary als Fillmore Regular | |
Mike Pusateri als Fillmore Regular | |
Paul Sullivan als Fillmore Regular | |
John McColgam als Fillmore Regular | |
Nicholas Donovan als Kid on Bike | |
Joseph Thomas-O'Brien als Kid on Bike | |
Jimmy LeBlanc als Chris Mullen | |
Mary Bounphasaysonh als Cheese's Girl | |
Fanshen Cox als Doyle's Secretary | |
Kippy Goldfarb als Francine Doyle | |
Elizabeth Duff als Mrs. Bressant | |
Cathie Callanan als Mrs. Poole | |
Cameron Henry als Johnny Pietro | |
Bobby Curcuro als Bobby | |
Kevin Molis als Officer in Procession | |
Robert Wahlberg als Interrogating Officer | |
Tom Kemp als Police Captain | |
Matt Podolske als Officer Riley | |
Joseph Flaherty als Murphy's Law Bartender | |
Carla Antonino als Murphy's Law Waitress | |
Peg Holzemer als Woman at Bar | |
Chelsea Ladd als Boston Girl | |
Josh Marchette als Dart Player | |
Tom McNeeley als Teamster at Bar | |
Paul Hornung als Newscaster | |
Rena Maliszewski als Newscaster | |
Suzanne Schemm als Newscaster | |
Lonnie Farmer als Newscaster | |
Richard Snee als Newscaster | |
Dale Place als Newscaster | |
Gary Tanguay als Newscaster | |
Ted Reinstein als Field Reporter | |
Celeste Oliva als Field Reporter | |
Patrick Shea als Field Reporter | |
Lewis D. Wheeler als Field Reporter | |
Michele Proude als Field Reporter | |
Tim Estiloz als Field Reporter | |
Karen Scalia als Field Reporter | |
John Belche als Field Reporter | |
Raymond Alongi als West Beckett Police Officer | |
Joey Vacchio als State Trooper | |
Eamon Brooks als State Trooper | |
Vincent H. Carolan als State Trooper | |
Frank G. Sullivan als State Trooper | |
Karen Ahern als Reunited Police Officer | |
Ellen Becker Gray als Gossipy Funeral Mourner (uncredited) | |
Shana Carr als Restaurant Patron / Family Member at Funeral (uncredited) | |
Mark S. Cartier als Pantsless Reporter (uncredited) | |
Frank Durant als Neighbor (uncredited) | |
John Franchi als Funeral Attendee (uncredited) | |
Alex Milne als Child at Playground (uncredited) | |
Nicholas Purcell als Punk (uncredited) | |
Alan Resnic als Mourner at Funeral (uncredited) |
Ben Affleck | Screenplay |
Aaron Stockard | Screenplay |
John Toll | Director of Photography |
Alan Ladd Jr. | Producer |
Dennis Lehane | Novel |
Ben Affleck | Director |
Sean Bailey | Producer |
William Goldenberg | Editor |
Claire Folger | Still Photographer |
Donna Morong | Casting |
Sharon Seymour | Production Design |
P. Scott Sakamoto | Steadicam Operator |
Kyra Friedman Curcio | Set Decoration |
Chris Cornwell | Art Direction |
Danton Rissner | Producer |
Chay Carter | Co-Producer |
Amanda Lamb | Associate Producer |
Christian P. Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
J.M. Hunter | Art Department Coordinator |
David Crockett | Executive Producer |
Nancy Hancock | Makeup Artist |
Mary L. Mastro | Hair Department Head |
Jon Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Deena Adair | Hairstylist |
Trish Seeney | Makeup Artist |
Nic Harcourt | Music Supervisor |
Sally Boldt | Music Editor |
Sheila Waldron | Script Supervisor |
Harry Gregson-Williams | Original Music Composer |
Alix Friedberg | Costume Design |
Aaron Stockard | Associate Producer |
Mark P. Stoeckinger | Supervising Sound Editor |
John E. Jackson | Makeup Department Head |
Conrad V. Brink Jr. | Special Effects Coordinator |
Alan Rankin | Sound Designer |
P. Scott Sakamoto | Camera Operator |
Cort Hessler | Stunt Coordinator |
Brenda McNally | Hairstylist |
Kurt Smith | Leadman |
Joe Galdo | Post Production Assistant |
Ladd McIntosh | Orchestrator |
Mathieu Reid | Color Timer |
Hope Slepak | Costume Supervisor |
Michael Tronick | Additional Editing |
Nathaniel Stutz | Craft Service |
Terrence Malick | Thanks |
Brett M. Reed | First Assistant Editor |
George Lee | Set Designer |
Mark Driscoll | Visual Effects Producer |
David Crockett | Unit Production Manager |
Mike Thomas | Camera Operator |
Steve DeBoer | Construction Foreman |
Andy Simonson | Visual Effects Coordinator |
Jim Stuebe | Production Sound Mixer |
Kevin Hickman | Assistant Editor |
Kevin Hyde | Boom Operator |
Desiree Varni | Production Accountant |
Jeff Valeri | Production Coordinator |
Joseph Kearney | Construction Coordinator |
Matt Damon | Thanks |
Henrik Fett | Visual Effects Supervisor |
Charles Harrington | Location Manager |
Amy Cohn | Unit Publicist |
Robert Martini | Transportation Coordinator |
Jimmy Flynn | Transportation Captain |
Tina Anderson | Post Production Supervisor |
Vanessa Pyne | Art Department Assistant |
Tracy R. Spiegel | Craft Service |
Jerry Bruckheimer | Thanks |
Manny Ramírez | Thanks |
Nadia Aleyd | Casting Associate |
Lisa Shaftel | Scenic Artist |
John C. Stuver | Dialogue Editor |
Jeff Largent | Sound Recordist |
Glynna Grimala | Dialogue Editor |
Jeffrey Paul Johnson | Property Master |
Kerry Dean Williams | ADR Supervisor |
Chris Hogan | Dialogue Editor |
Christopher Surgent | First Assistant Director |
Takahide Kawakami | Second Assistant Director |
Deborah Newhall | Key Costumer |
Tisha D. Nagel | Costumer |
Parrish Kennington | Costumer |
Taryn Weaver | Costumer |
Patrick McArdle | First Assistant Camera |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
James Moriana | Foley Artist |
Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
Greg Steele | ADR Mixer |
Weldon Brown | ADR Mixer |
David Boulton | ADR Mixer |
Victor Ray Ennis | First Assistant Sound Editor |
Jarred Waldron | Chief Lighting Technician |
David Ghegan | Assistant Chief Lighting Technician |
Ben Beaird | Key Grip |
Russell Nordstedt | Best Boy Grip |
Tony Campenni | Dolly Grip |
Matt Power | Second Second Assistant Director |
Helen Stergiou | First Assistant Accountant |
Christopher Murphy | Video Assist Operator |
Jonathan Woods | Storyboard Artist |
Skip Kimball | Digital Intermediate Colorist |
Mary Nelson-Duerrstein | Negative Cutter |
Shauna Duggins | Stunt Double |
Jarrett Simon | Utility Sound |