Bill Murray als Phil Connors | |
Andie MacDowell als Rita Hanson | |
Chris Elliott als Larry | |
Stephen Tobolowsky als Ned Ryerson | |
Brian Doyle-Murray als Buster Green | |
Marita Geraghty als Nancy Taylor | |
Angela Paton als Mrs. Lancaster | |
Rick Ducommun als Gus | |
Rick Overton als Ralph | |
Robin Duke als Doris the Waitress | |
Carol Bivins als Anchorwoman | |
Willie Garson als Phil's Assistant Kenny | |
Ken Hudson Campbell als Man in Hallway | |
Les Podewell als Old Man | |
Rod Sell als Groundhog Official | |
Tom Milanovich als State Trooper | |
John M. Watson Sr. als Bartender | |
Peggy Roeder als Piano Teacher | |
Harold Ramis als Neurologist | |
David Pasquesi als Psychiatrist | |
Lee Sellars als Cop | |
Chet Dubowski als Bank Guard Felix | |
C.O. Erickson als Bank Guard Herman | |
Sandy Maschmeyer als Phil's Movie Date | |
Leighanne O'Neil als Fan on Street | |
Evangeline Binkley als Jeopardy! Viewer | |
Samuel Mages als Jeopardy! Viewer | |
Ben Zwick als Jeopardy! Viewer | |
Hynden Walch als Debbie | |
Michael Shannon als Fred | |
Timothy Hendrickson als Waiter Bill | |
Martha Webster als Waitress Alice | |
Angela Gollan als Piano Student | |
Shaun Chaiyabhat als Boy in Tree | |
Dianne B. Shaw als E.R. Nurse | |
Barbara Ann Grimes als Flat Tire Lady | |
Ann Heekin als Flat Tire Lady | |
Lucina Paquet als Flat Tire Lady | |
Brenda Pickleman als Buster's Wife | |
Amy Murdoch als Buster's Daughter | |
Eric Saiet als Buster's Son | |
Lindsay Albert als Woman with Cigarette | |
Roger Adler als Guitar Player | |
Ben A. Fish als Bass Player | |
Don Riozz McNichols als Drum Player | |
Brian Willig als Saxophone Player | |
Richard Henzel als D.J. (voice) | |
Rob Riley als D.J. (voice) | |
Tony DeGuide als Reporter (uncredited) | |
Reni Santoni als State Trooper (voice) (uncredited) |
Peter Landsdown Smith | Art Direction |
Harold Ramis | Director |
Tom Ryba | Special Effects |
Harold Ramis | Screenplay |
Harold Ramis | Producer |
Trevor Albert | Producer |
C.O. Erickson | Executive Producer |
George Fenton | Original Music Composer |
Cindy Marty | Sound Editor |
Mary Andrews | Sound Editor |
Lisa Fischer | Set Decoration |
Danny Rubin | Story |
Danny Rubin | Screenplay |
John Bailey | Director of Photography |
Pembroke J. Herring | Editor |
Steve Boyum | Stunts |
Howard Feuer | Casting |
George H. Anderson | Supervising Sound Editor |
Jennifer Butler | Costume Design |
David Nichols | Production Design |
Deborah K. Dee | Makeup Artist |
Rick LeFevour | Stunt Coordinator |
Michael Haley | Assistant Director |
Dorothy J. Pearl | Makeup Artist |
Jeff Atmajian | Orchestrator |
Alan Hopkins | Assistant Director |
Sergio Reyes | Sound Re-Recording Mixer |
Patrick Caulfield | Set Costumer |
Julie Glick | Set Costumer |
Judi Townsend | Script Supervisor |
Gunnar Swanson | Hairstylist |
Emanuel Millar | Key Hair Stylist |
James Lacey | Makeup Artist |
George DiLeonardi | Transportation Captain |
Rick Lazzarini | Special Effects |
Art Anthony | Prosthetic Supervisor |
Tony Ciccone | Assistant Editor |
Michael Butler | Costume Supervisor |
Louis Goldman | Still Photographer |
James J. Murakami | Assistant Art Director |
Sharon Boyle | Music Supervisor |
Sam Hoffman | Assistant Director |
Nicole Arbusto | Casting Assistant |
Jane Brody | Local Casting |
Whitney White | Associate Producer |
Linda Perlin | Stunts |
Glory Fioramonti | Stunts |