Daniel Radcliffe als Harry Potter | |
Emma Watson als Hermione Granger | |
Rupert Grint als Ron Weasley | |
Toby Jones als Dobby (voice) | |
Helena Bonham Carter als Bellatrix Lestrange | |
Alan Rickman als Severus Snape | |
Ralph Fiennes als Lord Voldemort | |
Bill Nighy als Rufus Scrimgeour | |
Simon McBurney als Kreacher (voice) | |
Rhys Ifans als Xenophilius Lovegood | |
Evanna Lynch als Luna Lovegood | |
Andy Linden als Mundungus Fletcher | |
Guy Henry als Pius Thicknesse | |
Jason Isaacs als Lucius Malfoy | |
Brendan Gleeson als Alastor "Mad-Eye" Moody | |
John Hurt als Ollivander | |
Robbie Coltrane als Rubeus Hagrid | |
David Thewlis als Remus Lupin | |
Richard Griffiths als Vernon Dursley | |
Julie Walters als Molly Weasley | |
Michael Gambon als Albus Dumbledore | |
Warwick Davis als Griphook | |
Imelda Staunton als Dolores Umbridge | |
Tom Felton als Draco Malfoy | |
Timothy Spall als Peter Pettigrew | |
Fiona Shaw als Petunia Dursley | |
Dave Legeno als Fenrir Greyback | |
Helen McCrory als Narcissa Malfoy | |
Nick Moran als Scabior | |
Peter Mullan als Corban Yaxley | |
David O'Hara als Albert Runcorn | |
Clémence Poésy als Fleur Delacour | |
Natalia Tena als Nymphadora Tonks | |
Mark Williams als Arthur Weasley | |
Bonnie Wright als Ginny Weasley | |
Harry Melling als Dudley Dursley | |
Ian Kelly als Mr. Granger | |
Michelle Fairley als Mrs. Granger | |
Carolyn Pickles als Charity Burbage | |
Graham Duff als Death Eater | |
Arben Bajraktaraj als Antonin Dolohov | |
Rod Hunt als Thorfinn Rowle | |
Suzie Toase als Alecto Carrow | |
Ralph Ineson als Amycus Carrow | |
Adrian Annis als Death Eater | |
Emil Hostina als Death Eater | |
Paul Khanna als Death Eater | |
Richard Strange als Death Eater | |
Anthony John Crocker als Death Eater | |
Peter G. Reed als Death Eater | |
Granville Saxton als Death Eater | |
Judith Sharp als Death Eater | |
Ashley McGuire als Death Eater | |
Penelope McGhie als Death Eater | |
Bob Yves Van Hellenberg Hubar als Death Eater | |
Tony Kirwood als Death Eater | |
David Ryall als Elphias Doge | |
James Phelps als Fred Weasley | |
Oliver Phelps als George Weasley | |
George Harris als Kingsley Shacklebolt | |
Domhnall Gleeson als Bill Weasley | |
Frances de la Tour als Olympe Maxime | |
Matyelok Gibbs als Auntie Muriel | |
Eva Alexander als Waitress | |
Matthew Lewis als Neville Longbottom | |
Jon Campling als Death Eater | |
Devon Murray als Seamus Finnigan | |
William Melling als Nigel Wolpert | |
Simon Grover als Death Eater | |
Freddie Stroma als Cormac McLaggen | |
Isabella Laughland als Leanne | |
Jessie Cave als Lavender Brown | |
Anna Shaffer als Romilda Vane | |
Josh Herdman als Gregory Goyle | |
Amber Evans als Twin Girl 1 | |
Ruby Evans als Twin Girl 2 | |
Katie Leung als Cho Chang | |
Georgina Leonidas als Katie Bell | |
Louis Cordice als Blaise Zabini | |
Scarlett Hefner als Pansy Parkinson | |
Afshan Azad als Padma Patil | |
Steffan Rhodri als Reginald Cattermole | |
Sophie Thompson als Mafalda Hopkirk | |
Daniel Tuite als Skinny Ministry Wizard | |
Daisy Haggard als Ministry Lift (voice) | |
George Potts als Balding Wizard | |
Rose Keegan als Red Haired Witch | |
Ned Dennehy als Scared Man | |
Kate Fleetwood als Mary Cattermole | |
Daniel Hill als Bushy Haired Muttering Wizard | |
Rade Šerbedžija als Mykew Gregorovitch | |
Jamie Campbell Bower als Young Grindelwald | |
Hazel Douglas als Bathilda Bagshot | |
Adrian Rawlins als James Potter | |
Geraldine Somerville als Lily Potter | |
Miranda Richardson als Rita Skeeter | |
Michael Byrne als Gellert Grindelwald | |
Samuel Roukin als Snatcher | |
Toby Regbo als Young Albus Dumbledore (uncredited) | |
Lewis Young als Snatcher (uncredited) |
David Yates | Director |
Alexandre Desplat | Original Music Composer |
Steve Kloves | Screenplay |
J.K. Rowling | Novel |
Mark Day | Editor |
Eduardo Serra | Director of Photography |
Stuart Craig | Production Design |
Jany Temime | Costume Design |
Lionel Wigram | Executive Producer |
David Barron | Producer |
David Heyman | Producer |
J.K. Rowling | Producer |
Fiona Weir | Casting |
Stephenie McMillan | Set Decoration |
Simon Emanuel | Production Manager |
Owen Klatte | Animation Supervisor |
Richard Davies | Assistant Costume Designer |
Tim Burke | Visual Effects Supervisor |
John Richardson | Special Effects Supervisor |
Christian Manz | Visual Effects Supervisor |
Nicolas Aithadi | Visual Effects Supervisor |
John Moffatt | Visual Effects Supervisor |
Alberto Mielgo | Concept Artist |
Amanda Knight | Makeup Designer |
Lisa Tomblin | Hair Designer |
Nick Dudman | Makeup Designer |
Buddie Wilkinson | Props |
John Trehy | Co-Producer |
Tim Lewis | Co-Producer |
Tim Lewis | Unit Production Manager |
Jamie Christopher | First Assistant Director |
Stephen Woolfenden | Second Unit Director |
Nick Dudman | Prosthetic Makeup Artist |
John Richardson | Special Effects Supervisor |
Emma Norton | Visual Effects Producer |
Chris Shaw | Visual Effects Supervisor |
James Mather | Supervising Sound Editor |
Neil Lamont | Supervising Art Director |
Greg Powell | Stunt Coordinator |
Anna Worley | Script Supervisor |
Andrew Ackland-Snow | Art Direction |
Alastair Bullock | Art Direction |
Mark Bartholomew | Art Direction |
Gary Tomkins | Art Direction |
Hattie Storey | Art Direction |
Nicholas Henderson | Art Direction |
Martin Foley | Art Direction |
Molly Hughes | Art Direction |
Christian Huband | Art Direction |
Kate Grimble | Art Direction |
Peter Dorme | Art Direction |
Ashley Winter | Art Direction |
Rosie Goodwin | Set Decoration |
Stuart Wilson | Production Sound Mixer |
Michael Fentum | Sound Designer |
Dominic Gibbs | Sound Designer |
Stuart Hilliker | Sound Re-Recording Mixer |
Mike Dowson | Sound Re-Recording Mixer |
Charlotte Finlay | Costume Supervisor |
Charlotte Hayward | Makeup Artist |
Sharon Nicholas | Makeup Artist |
Amy Byrne | Makeup Artist |
Amanda Burns | Makeup Artist |
Belinda Hodgson | Makeup Artist |
Sarah Downes | Makeup Artist |
Jessica Needham | Makeup Artist |
Ken Lintott | Makeup Artist |
Elizabeth Lewis | Makeup Artist |
Mark Coulier | Prosthetic Makeup Artist |
Katy Fray | Prosthetic Makeup Artist |
Paul Spateri | Prosthetic Makeup Artist |
Stephen Murphy | Prosthetic Makeup Artist |
Duncan Jarman | Prosthetic Makeup Artist |
Barrie Gower | Prosthetic Makeup Artist |
Oliver Money | Visual Effects Producer |
David Vickery | Visual Effects Supervisor |
Charlotte Loughnane | Visual Effects Producer |
Chloe Grysole | Visual Effects Producer |
Aimee Dadswell | Visual Effects Producer |
Stephen Elson | Visual Effects Producer |
Matthew Twyford | Visual Effects Supervisor |
Kate Phillips | Visual Effects Producer |
Mark Webb | Visual Effects Producer |
Sean Mathiesen | Visual Effects Supervisor |
Martin Wiseman | Visual Effects Producer |
Ann Koska | Thanks |
Stephanie Carey | Stunts |
Nellie Burroughes | Stunts |
Maxine Whittaker | Stunts |
Joanna Whitney | Stunt Double |
Alison Ryan | Stunts |
Tilly Powell | Stunts |
Jo McLaren | Stunts |
Juliet McGill | Stunts |
Kim McGarrity | Stunts |
Tina Maskell | Stunts |
Hannah Jones | Stunt Double |
Eunice Huthart | Stunts |
Jade Gordon | Stunts |
Sarah Franzl | Stunts |
Amanda Foster | Stunts |
Elaine Ford | Stunts |
Abbi Collins | Stunts |
Stephanie Carey | Stunt Double |
Nina Armstrong | Stunts |
Lucy Allen | Stunts |
Esme Coleman | Compositor |
Peter Gleaves | ADR Mixer |
Ed Colyer | Foley Mixer |
Peter Burgis | Foley Artist |
Andie Derrick | Foley Artist |
Sandy Buchanan | ADR Recordist |
Glen Gathard | Foley Mixer |
Andrea King | Foley Artist |
Derek Trigg | Foley Editor |
Nathaniel De'Lineadeus | Special Effects Makeup Artist |
Chris Lyons | Special Effects Makeup Artist |
Sarah Weatherburn | Wigmaker |
Eloise Waymouth | Prosthetic Makeup Artist |
Adrian Rigby | Prosthetic Makeup Artist |
Gemma Richards | Prosthetic Makeup Artist |
Claire Matthews | Makeup Artist |
Tracey Lee | Makeup Artist |
Shaune Harrison | Prosthetics Sculptor |
Sian Milne | Stunts |
Owen Klatte | Visual Effects |
Nathaniel Caauwe | Digital Compositor |
David Holmes | Stunt Double |
Tolga Kenan | Stunt Double |
Tolga Kenan | Stunts |
Marc Mailley | Stunt Double |
Ferran Domenech | Animation Supervisor |
Ferran Domenech | Pre-Visualization Supervisor |
Matthew Sharp | Assistant Director |