Clint Eastwood als Gunnery Sgt. Tom 'Gunny' Highway | |
Marsha Mason als Aggie | |
Everett McGill als Major Malcolm A. Powers | |
Moses Gunn als Staff Sergeant Webster | |
Mario Van Peebles als Corporal 'Stitch' Jones | |
Eileen Heckart als Little Mary Jackson | |
Bo Svenson als Roy Jennings | |
Boyd Gaines als Lieutenant M.R. Ring | |
Arlen Dean Snyder als Sergeant Major Choozoo | |
Vincent Irizarry als Fragetti | |
Ramón Franco als Private Aponte | |
Tom Villard als Profile | |
Begonya Plaza als Private Aponte's Wife | |
Peter Jason als Major G.F. Devin | |
Mike Gomez als Private Quinones | |
Rodney Hill als Private Collins | |
Peter Koch als 'Swede' Johanson | |
Richard Venture als Colonel Meyers | |
J.C. Quinn als Quartermaster Sgt. | |
John Eames als Judge Zane | |
Thom Sharp als Emcee | |
John Gallagher als Emcee | |
John Hostetter als Reese | |
Holly Shelton-Foy als Sarita Dwayne | |
Nicholas Worth als Jail Binger | |
Timothy Fall als Kid in Jail | |
Jon Pennell als Jail Crier | |
Trish Garland als Woman Marine Officer | |
George Hartmann als Bar Tough Guy | |
Darwyn Swalve als Bar Tough Guy | |
Christopher Michael als Marine | |
Steve Halsey als Bus Driver | |
Rebecca Perle als Student in Shower | |
Annie O'Donnell als Telephone Operator | |
Elizabeth Ruscio als Waitress | |
Lloyd Nelson als Deputy | |
Michael Maurer als Bouncer in Bar | |
Tom Ellison als Marine Corporal | |
Russell Appling als Dock Marine (uncredited) | |
Stan Rodarte als Dancer in Bar (uncredited) | |
Tom Willett als Bus Passenger (uncredited) | |
Michael George als Musician (uncredited) |
Lennie Niehaus | Original Music Composer |
Clint Eastwood | Director |
Fritz Manes | Executive Producer |
Joel Cox | Editor |
Joseph Stinson | Screenplay |
Jack N. Green | Director of Photography |
Clint Eastwood | Producer |
Dennis Hackin | Screenplay |
James Carabatsos | Screenplay |
Edward C. Carfagno | Production Design |
Robert E. Sessa | Set Designer |
Robert R. Benton | Set Decoration |
Lloyd Nelson | Script Supervisor |
Fritz Manes | Unit Production Manager |
Phyllis Huffman | Casting |
Christopher Gorman | Casting Assistant |
Jack Grant | Transportation Captain |
Jack Garsha | Color Timer |
Kathryn Blondell | Hairstylist |
Stephen St. John | Camera Operator |
E. Thomas Case | Makeup Artist |
Dee Dee Goetz | Assistant Sound Editor |
Charles Saldaña | Key Grip |
Tom Stern | Gaffer |
Neil Burrow | Sound Editor |
Robert G. Henderson | Supervising Sound Effects Editor |
Marcia Reed | Still Photographer |
Glenn Wright | Costume Supervisor |
Mike Chevalier | Additional Camera |
Bundy Chanock | Set Medic |
William J. Foley | Leadman |
Kelly Hudson | Standby Painter |
Marco Barla | Unit Publicist |
Ed Ayer | Best Boy Electric |
Bill Nelson | Sound Mixer |
Jules Strasser | Boom Operator |
Buddy Van Horn | Stunt Coordinator |
Paul Moen | First Assistant Director |
Donald Harris | Music Editor |
Michael Muscarella | Construction Coordinator |
Edward Aiona | Property Master |
Keith Dillin | Transportation Coordinator |
Víctor Pérez | Lighting Technician |
Robert Fernandez | Scoring Mixer |
Donah Bassett | Negative Cutter |
Linda Sony Kinney | Production Secretary |
Jay Engel | ADR Editor |
Kirk Bales | Dolly Grip |
James D. Dever | Technical Advisor |
Michael Cipriano | Assistant Editor |
George Orrison | Stunt Double |
Buzz Feitshans IV | Assistant Camera |
John Roesch | Foley Artist |
Greg Orloff | Foley Mixer |
Ron Harris | ADR Mixer |
Bill Foley | Camera Loader |
Jeffrey A. Wischnack | Special Effects Technician |
Lennie Niehaus | Conductor |
L. Dean Jones Jr. | Second Assistant Director |
Tom Ellison | Stunts |
Michael Looney | Second Assistant Director |