Jeffrey Dean Morgan als Luke Vaughn | |
Robert De Niro als The Pope | |
Kate Bosworth als Sydney | |
Dave Bautista als Cox | |
Gina Carano als Kris | |
Mark-Paul Gosselaar als Marconi | |
D.B. Sweeney als Bernie | |
Morris Chestnut als Dog | |
Summer Altice als Cristal | |
Rosie Fellner als Julie | |
Alyssa Julya Smith als Rebecca | |
Lydia Hull als Pauline | |
Courtney Blythe Turk als Isabel | |
Han Soto als Lin Tao | |
Lance E. Nichols als Captain Michaels | |
Stephen C. Sepher als Dante (as Stephen Cyrus Sepher) | |
Tyler Jon Olson als Steve | |
Hawn Tran als Tom | |
Christopher Rob Bowen als Eric | |
Renell Gibbs als Tagger | |
Ashley Valenzuela als Virginia | |
Elizabeth Windley als Riley | |
Tyson Sullivan als Mickey | |
Colin Lawless als Joseph - Little Boy | |
Jerry Hoven als Captain Jerry | |
Scott Herman als Sergeant Thomas Forbes | |
Michael Brannon als Anchorman | |
Ritchie Montgomery als Jono | |
Ron Goleman als Police Dispatcher | |
Robert Aberdeen als Doctor | |
Rachel Kerbs als Mandy | |
Joshua Mikel als Grant | |
Stephanie Marrero als Heather | |
Derek DuChesne als Dave | |
Alexis Boozer Sterling als Waitress (as Alexis Sterling) | |
Stan Fitch als Tim - Sketch Artist | |
Alex D'Lerma als Additional Voices (voice) | |
Rick Whiston als Detective Jones | |
Mark Perea als Latino Landlord | |
Brent Parker als Security Guard at Swan Casino | |
Duane Moseley als Casino Patron | |
Ginger McNamara als Casino Patron | |
Myra Magdalen als Casino Girl | |
Torrance Goleman als Kid Patient | |
Brandy Goleman als Parent | |
Jamie Gliddon als Officer Ulmer | |
Xavier DuPriest als Money Counter / Black Jack Gambler | |
Edward J. Delmore III als Blackjack Dealer | |
Doris Dean als Soup Kitchen Patron | |
Bennett Wayne Dean Sr. als Soup Kitchen Patron | |
Billy Culbertson als Money Counter | |
Peter Bonilla als Gambler | |
Patrick Constantine Bertagnolli Jr. als Officer Cazzuto | |
James Edward Barker als Roulette Player | |
Arlene Baluyut als Roulette Dealer | |
Thad August als Blackjack Player |
Scott Mann | Director |
Randall Emmett | Producer |
Max Adams | Screenplay |
Stephen C. Sepher | Original Story |
Gus Furla | Co-Producer |
Christophe Lannic | Associate Producer |
Steven Galanis | Executive Producer |
David Gilbery | Executive Producer |
Tarek Anthony Jabre | Executive Producer |
Lottie Abrahams | Associate Producer |
Thomas William Hallbauer | Production Design |
Tim Despic | Original Music Composer |
Barry Brooker | Executive Producer |
Vance Owen | Executive Producer |
Richard Rionda Del Castro | Executive Producer |
Stan Wertlieb | Executive Producer |
James Edward Barker | Original Music Composer |
Daniel Grodnik | Executive Producer |
Wayne Marc Godfrey | Producer |
Timothy C. Sullivan | Co-Producer |
Brandon Cox | Director of Photography |
Robert Dalva | Editor |
Mark Stewart | Executive Producer |
William B. Steakley | Line Producer |
Arnaud Lannic | Associate Producer |
George Furla | Producer |
Michael J. Urann | Associate Producer |
Adam Goldworm | Executive Producer |
Jasmine Garnet | Art Direction |
Montgomery Blencowe | Executive Producer |
Mark Kratter | Executive Producer |
Alexander Tabrizi | Producer |
Babak Eftekhari | Associate Producer |
Patricia Eberle | Executive Producer |
Beth Holden-Garland | Executive Producer |
Robert Jones | Producer |
Stephen C. Sepher | Producer |
Stephen C. Sepher | Screenplay |
Bradford Johnson | Set Decoration |
Joel Messamore | Leadman |
Jed Pendergrass | Assistant Property Master |
Sean Gray | Sound Effects Editor |
Stephen Conroy | Stunts |
Philip Fornah | Stunt Double |
Beau J. Genot | Post Production Supervisor |
Adrian Vitoria | Second Unit Director |
Joel Sappington | Set Dresser |
Michael Kreple | ADR Recordist |
Keith Adams | Stunt Coordinator |
Mike Burns | Music Supervisor |
Nick DiRosa | Script Supervisor |
Rachel Stringfellow | Costume Design |
Lauren Kelley | Hair Department Head |
Carla White | Makeup Artist |
David Kitchens | Sound Supervisor |
Ronn Surels | Stunt Double |
Geoffrey Waters | Second Assistant "A" Camera |
Jonathan Frank | Script Editor |
Carrie Sims | Makeup Artist |
Sam Emerson | Still Photographer |
David McGill | Drone Operator |
Bryant Mock | Epk Camera Operator |
Jeanmarie Murphy-Burke | Unit Publicist |
Jonathan Southard | First Assistant Director |
Trace Cheramie | Stunts |
Tiffanie Hudson | Key Makeup Artist |
Tara May | Hairstylist |
Kyle Descenna | Set Dresser |
Alex Waters | Second Assistant Camera |
Wade Whitley | First Assistant "B" Camera |
Sebastian Perez-Burchard | Colorist |
Ian D. Navran | Production Coordinator |
Kacie Bonner | Set Dresser |
Karl Van Moorsel | Stunt Driver |
Staci Witt | Makeup Department Head |
Jennifer Caputo | Stunt Double |
Eric Stratemeier | Stunts |
Ignacia Soto-Aguilar | Makeup Artist |
David Barber | Supervising Sound Editor |
Lisa Marie Dupree | Casting |
Mary C. Rolfes | Unit Production Manager |
April Hopkins | Set Dresser |
Jeff Blehr | Boom Operator |
Gonzalo Espinoza | Sound Editor |
Dan Mockensturm | ADR Recordist |
Stanton Barrett | Stunt Driver |
Deven MacNair | Stunts |
Wells A. Smith | Key Grip |
Lauren Holmquist | Key Hair Stylist |
B.J. Lehn | Sound Mixer |
Bill Flaherty | Stunt Driver |
Richard Ramee | Gaffer |
Alex Luna | First Assistant Editor |
Lawrence Gough | Second Unit Director |
Steve Urban | Sound Effects Editor |
Aaron Matthews | Stunt Double |
Jennifer Sulkess | Key Costumer |
Jeff Brockton | Stunts |
Marisa Hankins | Hairstylist |
Matt Cipro | Utility Stunts |
Dan De Castro | Camera Operator |
Seamus Tierney | Second Unit Cinematographer |
Grady Allen Bishop | Stunt Driver |