Elijah Wood als Matt Buckner | |
Charlie Hunnam als Pete Dunham | |
Claire Forlani als Shannon Dunham | |
Ross McCall als Dave Bjorno | |
Leo Gregory als Bovver | |
Marc Warren als Steve Dunham | |
Rafe Spall als Swill | |
Kieran Bew als Ike | |
Geoff Bell als Tommy Hatcher | |
Henry Goodman als Carl Buckner | |
Francis Pope als Ned | |
Christopher Hehir als Keith | |
Terence Jay als Jeremy Van Holden | |
David Alexander als Nigel | |
Oliver Allison als Ben Dunham | |
James Allison als Ben Dunham | |
Joel Beckett als Terry | |
Scott Christie als Ricky | |
David Carr als Clives | |
Jacob Gaffney als Todd | |
Jamie Kenna als Big Marc | |
Johnny Palmiero als Garry |
Donald Zuckerman | Producer |
Alexander Buono | Director of Photography |
Josh Shelov | Screenplay |
Gigi Pritzker | Producer |
Christopher Franke | Original Music Composer |
Paul Trejo | Editor |
Dougie Brimson | Screenplay |
Deborah Del Prete | Producer |
Lexi Alexander | Screenplay |
Lexi Alexander | Executive Producer |
Lexi Alexander | Director |
Des Hamilton | Casting |
Alexander Buono | Co-Producer |
Robin Pritchard | Makeup Effects |
Mark Egerton | First Assistant Director |
Marlo Pabon | Visual Effects Supervisor |
Kevan Van Thompson | Line Producer |
Les Honess | Sound Mixer |
Alan Sallabank | Sound Re-Recording Mixer |
Linda McDonough | Associate Producer |
Jon Favreau | Executive Producer |
John Krausa | Costume Design |
Lesley Lamont-Fisher | Makeup Designer |
Mato | Color Timer |
Ben Gladstone | Location Manager |
Freya Pinsent | Production Accountant |
H. Scott Salinas | Orchestrator |
Rick Hernandez | Sound Designer |
Paul Schiff | Executive Producer |
Tamsin Rawady | Line Producer |
Pat E. Johnson | Stunt Coordinator |
Ceris Price | Unit Publicist |
Kahleen Crawford | Casting |
Philippa Broadhurst | Art Department Assistant |
Jon Henry Gordon | Hairstylist |
Louis Turner | Set Dressing Artist |
Erik Bright | Publicist |
Tom Hulme | Executive Producer |
Adam Kincaid | Assistant Art Director |
Christian McWilliams | Location Scout |
John Hembrough | Steadicam Operator |
Alun Banks | Boom Operator |
Patrick Aluise | Executive Producer |
Ricky Eyres | Art Direction |
Carlton Jarvis | Set Medic |
Jon S. Baird | Associate Producer |
Bill Allan | Executive Producer |
Sara Wan | Set Decoration |
Ivo Heger | ADR Supervisor |
William Dotson | Supervising Sound Editor |
Keith Evans | Executive Producer |
Rick Polanco | Assistant Sound Editor |
Avital Korin | Music Editor |
Jason Bentley | Music Supervisor |
James Saligari | Camera Operator |
Ingrid Litman | Production Manager |
Derek Bird | Digital Compositors |
Ali James | Unit Manager |
Tom Brown | Production Design |
Deborah Hawkins | Makeup Artist |
Neil Hodge | Chef |
Catherine Allinson | Script Supervisor |
James Seddon | Dolby Consultant |
Giles Keyte | Still Photographer |
Nicholas Sousa | First Assistant Editor |
Steve Kitchen | Best Boy Electric |
Dan Fontaine | Gaffer |
Ron Nicholls | Grip |
Wailoon Chung | Electrician |
Eddie Wolstencroft | Standby Painter |
Shirley Nevin | Costume Supervisor |
William Conacher | Dialect Coach |
Joshua D. Comen | Visual Effects Producer |
Laura Macias | Foley Artist |
Tom Leeburn | Production Assistant |
Charlotte Le Moignan | Assistant Makeup Artist |
Chris Drew | Storyboard Artist |
Nicky Barron | Wardrobe Assistant |
Bill Ridealgh | Unit Medic |
Jamie Roden | ADR Mixer |
Cathie Speakman | Supervising ADR Editor |
Nicola 'Nikki' Berwick | Stunt Double |
Nick Allsop | Camera Trainee |
Alison Lai | Clapper Loader |
Udo Hilbert | ADR Editor |
James Bennett | ADR Recordist |
Roger Fenton | Assistant Editor |
Mark Hedges | Dressing Prop |
Lucy Egerton | Third Assistant Director |
James Windeler | Floor Runner |
David Fred Masselink | Digital Imaging Technician |
Martin Sosa | Second Assistant Director |
Jim Buchan | Special Effects Technician |
Chris Lahr | Assistant Accountant |
Shawn Kennelly | Foley Mixer |
Adam Hawkey | Digital Intermediate Colorist |
Matthew Jensen | Second Unit Director |
Edgar Rothermich | Music Producer |
David Holmes | Stunts |