Denise Richards als Lauren Crandell | |
Dean Cain als Nick Corina | |
Karen Cliche als Darla Tedanski | |
Mimi Kuzyk als Cookie | |
Yannick Bisson als James (Jay) Corina | |
David Lipper als Brad | |
Jessica Walter als Gennifer | |
Catherine Colvey als Lynda Tedanski | |
Amy Sobol als Lily Crandell | |
Paul Stewart als Hank Crandell | |
Bruce Dinsmore als Robert (Bonnie's Husband) | |
Lois Dellar als Fire Chief's Wife | |
Tim Rozon als Rick Corina | |
Lisa Bronwyn Moore als Magazine Interviewer | |
Laura Mitchell als Rappelling Groom's Bride | |
Alex Bisping als Pastor at Darla's Wedding | |
Krista Morin als Beautiful Bride | |
Sara Bradeen als Hysterical Bride | |
Carl Crevier als Husband of the tripping bride | |
Francesco Giannini als Photographer (uncredited) | |
Barry Julien als Mark | |
Olivia Palenstein als Bonnie | |
Marc Désourdy als Rappeling Groon | |
Susan Glover als Sales Lady | |
Charles Bender als Attractive Guy | |
Nathalie Girard als Tripping Bride | |
Mitch Garvis als Jewish Groom | |
Banjo als Snickers the Dog | |
Larry Carter als Bride's Wedding Guest (uncredited) | |
Sam Lupovich als Florist (uncredited) |
Kelly Makin | Director |
Cara Lockwood | Novel |
Eric C. Charmelo | Teleplay |
Nicole Snyder | Teleplay |
Ted Babcock | Co-Producer |
Peter Sadowski | Co-Producer |
Jane Goldenring | Producer |
Frank von Zerneck | Executive Producer |
Robert M. Sertner | Executive Producer |
Danièle Rohrbach | Co-Producer |
Ira Pincus | Executive Producer |
Randy Sutter | Producer |
Danny Lux | Music |
Micky Blythe | Editor |
Serge Ladouceur | Director of Photography |
Stavros Evangelou | Art Direction |
Collin Niemi | Production Design |
Terry Lalos | Set Decoration |
Annika Krausz | Set Decoration |
Sandro Di Gioacchino | Hairstylist |
Nicoletta Massone | Costume Design |
Gaétan Landry | Hairstylist |
Corald Giroux | Key Hair Stylist |
Ronald J. Rolfe | Hairstylist |
Colleen Quinton | Makeup Artist |
Colleen Quinton | Key Makeup Artist |
Danièle Rohrbach | Unit Production Manager |
Randy Sutter | Unit Production Manager |
Pierre Brassard | Second Assistant Director |
Frank Ruszczynski | First Assistant Director |
Robert L. Harman | Sound Re-Recording Mixer |
Stephen Grubbs | Supervising Sound Editor |
Allen Hurd | Sound Re-Recording Mixer |
Dean Okrand | Sound Re-Recording Mixer |
David McKeown | Stunt Coordinator |
Ryal Cosgrove | Special Effects Coordinator |
Gaétan St-Onge | Gaffer |
Rosina Bucci | Casting |
Susan Glicksman | Casting |
Terri Fricon | Music Supervisor |