Matthew McConaughey als Joseph "Coop" Cooper | |
Anne Hathaway als Dr. Amelia Brand | |
Jessica Chastain als Murphy "Murph" Cooper | |
Michael Caine als Professor John Brand | |
Bill Irwin als TARS (voice) | |
Ellen Burstyn als Old Murph | |
Mackenzie Foy als Young Murph | |
Casey Affleck als Tom Cooper | |
John Lithgow als Donald | |
Wes Bentley als Doyle | |
David Gyasi als Romilly | |
Matt Damon als Mann | |
Topher Grace als Getty | |
Timothée Chalamet als Young Tom | |
David Oyelowo als School Principal | |
William Devane als Williams | |
Josh Stewart als CASE (voice) | |
Collette Wolfe als Ms. Hanley | |
Leah Cairns als Lois | |
Russ Fega als Crew Chief | |
Lena Georgas als Nurse Practitioner | |
Jeff Hephner als Doctor | |
Elyes Gabel als Administrator | |
Brooke Smith als Nurse | |
Liam Dickinson als Coop | |
Francis X. McCarthy als Boots | |
Andrew Borba als Smith | |
Flora Nolan als Girl on Truck | |
Griffen Fraser als Boy on Truck | |
William Patrick Brown als NASA Employee (uncredited) | |
Kristian Van der Heyden als Scientist (uncredited) | |
Joseph Oliveira als Astronaut (uncredited) | |
Ryan Irving als Popcorn Seller (uncredited) | |
Alexander Michael Helisek als Construction Boss (uncredited) | |
Benjamin Hardy als NASA Scientist (uncredited) |
Hans Zimmer | Original Music Composer |
Christopher Nolan | Director |
Christopher Nolan | Producer |
Christopher Nolan | Writer |
Jonathan Nolan | Writer |
Emma Thomas | Producer |
John Papsidera | Casting |
Lynda Obst | Producer |
Lee Smith | Editor |
Ryan Arndt | Special Effects Technician |
Mary Zophres | Costume Design |
Richard Harvey | Conductor |
Robert Woodruff | Set Designer |
David F. Klassen | Art Direction |
Nathan Crowley | Production Design |
Gregory Jein | Modeling |
Casey Grant | Production Manager |
Gary Paller | Special Effects |
Gary Kosko | Art Direction |
Sally Thornton | Set Designer |
Jake Myers | Executive Producer |
Craig Abele | Sculptor |
R.J. Kizer | Dialogue Editor |
Thomas Tull | Executive Producer |
Matt Almas | Rigging Grip |
Steve DeCastro | Stunts |
Mary Hyde-Kerr | Set Costumer |
Gary Fettis | Set Decoration |
Kevin Kaska | Orchestrator |
Steve Burg | Concept Artist |
Hoyte van Hoytema | Director of Photography |
Jordan Goldberg | Executive Producer |
Paul Sonski | Set Designer |
Daniel M. Stillman | Unit Production Manager |
Laura Rindner | First Assistant Editor |
Todd Rex | Sculptor |
Jeremy Gladen | Post Production Assistant |
Tyler Ott | Visual Effects Coordinator |
Gary Rizzo | Sound Re-Recording Mixer |
Ken Burns | Thanks |
Mitchell Kelly | Set Production Assistant |
Alex Kuchera | Grip |
Bruce Fowler | Orchestrator |
William Fletcher | Assistant Editor |
Dean Wolcott | Supervising Art Director |
Charlie Campbell | Construction Foreman |
Eric Sundahl | Art Direction |
Eric Sundahl | Set Designer |
Deanna Brigidi | Casting Associate |
Eggert Ketilsson | Art Direction |
Terry Jackson | Stunts |
Dayton Duncan | Thanks |
Hugo Weng | Dialogue Editor |
Michael Primmer | Boom Operator |
George Cottle | Stunt Coordinator |
Gary Hawes | Second Assistant Director |
John Roesch | Foley |
Tyler Miller | Transportation Captain |
Kip Thorne | Executive Producer |
Alicia Vela-Bailey | Stunts |
Erik F. Hill | Grip |
Michael Li | Stunts |
Mark Norby | Stunts |
Luisa Abel | Makeup Department Head |
Melinda Sue Gordon | Still Photographer |
Kendelle Elliott | Art Direction |
Lynda Foote | Costume Supervisor |
Josh Lusby | Art Direction |
Ed Duran | Stunts |
Richard King | Supervising Sound Editor |
Gregg Landaker | Sound Re-Recording Mixer |
Mandi Dillin | Location Manager |
Cuitlahuac Morales Velazquez | Sculptor |
Scott R. Fisher | Special Effects Supervisor |
P. Scott Sakamoto | Camera Operator |
Denny Caira | Transportation Coordinator |
Noelle King | Set Designer |
Luís Tinoco | Digital Compositor |
Michael W. Mitchell | Sound Effects Editor |
Ken J. Johnson | Sound Effects Editor |
James Paradis | Special Effects Coordinator |
Craig Hosking | Pilot |
Kimberly Nelson LoCascio | Executive Visual Effects Producer |
Ian Hunter | Visual Effects Supervisor |
Jeffrey Butterworth | Special Effects |
Martha Johnston | Set Designer |
David Sanger | Visual Effects Producer |
Jenne Lee | Art Department Coordinator |
Alyson Dee Moore | Foley |
Hans Bjerno | Helicopter Camera |
Ernie Avila | Set Designer |
Andrew Birdzell | Set Designer |
Michelle Brattson | Production Supervisor |
Dan Engle | Sculptor |
Frank Ricotti | Musician |
Frank Torres | Stunts |
Duncan Crawford | Sculptor |
Sahar Halabi | Set Costumer |
Kevin Elam | Visual Effects Producer |
Alex Gibson | Music Editor |
Dustin Gardner | Lighting Technician |
Jay Wejebe | Makeup Artist |
Ann Podlozny | Visual Effects Producer |
John R. Manocchia | Rigging Gaffer |
Jackson Yu | Assistant Editor |
Gene Strange | Production Accountant |
Christopher Morente | Greensman |
Patricia DeHaney | Hairstylist |
Michael Babcock | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Jeff Sawyer | Sound Effects Editor |
Steve Miller | Visual Effects Editor |
Paul J. Franklin | Visual Effects Supervisor |
Andrew Lockley | Visual Effects Supervisor |
Dane Bjerno | Camera Technician |
Andrew McEvoy | Animation |
Eric A. Lewy | First Assistant Editor |
Ryan Rubin | Music Editor |
Jose Zamora | Hairstylist |
Heather Moore | Costume Supervisor |
Craig Henderson | Construction Coordinator |
Lauren Abiouness | Assistant Art Director |
Brian Walker | Construction Coordinator |
Paul Healy | Set Decoration |
Tom Cummins | Set Costumer |
Mato | Color Timer |
Pete Polyakov | VFX Artist |
Sean Oxenbury | Rigging Gaffer |
Donald Likovich | Assistant Editor |
Pearl Louie | Makeup Artist |
Rick Lipton | Dialect Coach |
Joel Tobman | Art Department Coordinator |
Travis Witkowski | Assistant Art Director |
Nathan Davey | Greensman |
Steven Hanks | Greensman |
Darryl Stogre | Greensman |
Mark Weissenfluh | Leadman |
Ritchie Kremer | Property Master |
Andrew Bock | First Assistant Sound Editor |
Linda Yeaney | First Assistant Sound Editor |
Dan Neal | CG Supervisor |
Eugénie von Tunzelmann | CG Supervisor |
Fabio Zangla | Sequence Supervisor |
Seth Dubieniec | Sequence Supervisor |
Evan Clover | Animation |
Trystan James | Animation |
Tom Barrett | Visual Effects Editor |
Lai Lok Chau | Animation |
Dorian Knapp | Animation |
Gábor Kiss | Animation |
Crystal Hadcroft | Visual Effects Editor |
Graeme Puttock | Line Producer |
Graeme Puttock | Visual Effects Producer |
Jenny Basen | Line Producer |
Jenny Basen | Visual Effects Producer |
Harrison Goldstein | Line Producer |
Harrison Goldstein | Visual Effects Producer |
Harold Skinner | Gaffer |
Martin Keough | Gaffer |
Mark Avery | Set Costumer |
Leigh Bell | Set Costumer |
Kelly Porter (costumer) | Set Costumer |
Bruce L. Brownstein | Location Manager |
Kalle Peterson | Compositor |
Dixie Webster | Casting |
Gregory J. Pawlik Jr. | Second Second Assistant Director |
Chris Duffy | Rigging Grip |
Gregory Irwin | First Assistant "A" Camera |
Linda Barsotti | Visual Effects Coordinator |
Philip Shanahan | First Assistant "B" Camera |
Dan Brown | Stunts |
Bernie Hagadorn | Rigging Grip |
Mark Fichera | Stunts |
Sze Jia Eng | Visual Effects Coordinator |
Paul Postal | Electrician |
Paula Suhy | Assistant Editor |
Jose F. Barrios | Rigging Grip |
Neil Garland | Special Effects Technician |
Mark Weingarten | Sound Mixer |
Doug Lavender | First Assistant Camera |
John Isaacs | Key Hair Stylist |
Jill Christensen | Coordinating Producer |
Mark Scoon | Executive In Charge Of Production |
Aaron Toney | Stunts |
Nilo Otero | First Assistant Director |
Kevin Abercrombie | Stunts |
David E. Hall | Post Production Supervisor |
Laura Lee Connery | Stunt Coordinator |
George Santo Pietro | Dolly Grip |
John Lee | Associate Editor |
Frank Reina | Production Office Assistant |
Don Domino | Rigging Grip |
Helen Kozora | Set Decoration |
Gavin Greenaway | Conductor |
Matt Cameron | Rotoscoping Artist |
Oscar Gomez | Key Rigging Grip |
Herb Ault | Key Grip |
Alan Meyerson | Scoring Mixer |
Tien Nguyen | Visual Effects Production Assistant |
Alex M. Cacciarelli | Video Assist Operator |
Leland Cox | Score Engineer |
Andrew Kinney | Orchestrator |
Ken Wills | Property Master |
Geoff Foster | Scoring Mixer |
David Arch | Musician |
Laura Wong | Costumer |
Birna Paulina Einarsdóttir | Unit Production Manager |
Kevin Caira | Driver |
Laide Agunbiade | Digital Compositor |
Mike Larrabee | Lead Painter |
David Paris | Pilot |
Jeffrey A. Johnson | Grip |
Helen Medrano | Production Controller |
Linda Griffis | Assistant Accountant |
Kevin A. Canamar | Set Medic |
Ingvar Stefánsson | Lighting Technician |
Carl Rydlund | Orchestrator |
Mark Berrow | Musician |
Mo Henry | Negative Cutter |
Anthea Strangis | Assistant Accountant |
Robert Ikeda | Grip |
Bruce Toy | Driver |
Peter Clemence | Dolly Grip |
Kimberly Lennox | Costumer |
Steve Mair | Musician |
Debbie Schwab | Supervising Producer |
Adam Cole | Post Production Coordinator |
Sean Ricigliano | Epk Camera Operator |
Robin Borman-Wizan | Key Costumer |
Hugh McCallum | Rigging Grip |
Sammy Wu | Rotoscoping Artist |
John Kuchera | Key Grip |
Tim Milligan | Dolly Grip |
Michelle Faye Fraser | Still Photographer |
Dan Schroer | Second Assistant "B" Camera |
Katrina Carrasco | Post Production Assistant |
Scott Wesley Ross | Visual Effects Assistant Editor |
Ryan Monro | Dolly Grip |
Sean Morrissey | Stunts |
Marie Fink | Stunts |
Amanda Paller | Special Effects |
Egill Antonsson | Lighting Technician |
Don Dolan | Special Effects |
Jeff Therieau | Rigging Grip |
Jaume Creus | Digital Compositor |
Kentaro Yano | Makeup Artist |
Kentaro Yano | Prosthetics |
Tim Angulo | VFX Director of Photography |
Brandon Lambdin | Second Assistant Director |
Megan Shank | Third Assistant Director |
Scott Corban Sikma | Set Production Assistant |
Mark Blaydes | Set Medic |
Kate Hennessy | Set Production Assistant |
Maximillian McNair MacEwan | Visual Effects Coordinator |
Simon Pynn | Matchmove Supervisor |
Nick Liampetchakul | Grip |
Jerardo Gomez | Electrician |
Kzar Torres | Thanks |
Jim Hall | Negative Cutter |
Katie Stetson | Visual Effects Coordinator |
Faraz Hameed | Pre-Visualization Supervisor |
Mariluz Noto | Visual Effects Coordinator |
Monica Østbø Østgård | Visual Effects Coordinator |
Junaid Syed | Visual Effects Technical Director |
Sam Horgan | Color Assistant |
Camille Paleni | Compositor |
Rachel Bolt | Musician |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Nicholas Bucknall | Musician |
Anna Noakes | Musician |
Boguslav Kostecki | Musician |
Tom Pigott-Smith | Musician |
Mary Scully | Musician |
Maureen O'Heron | Costumer |
Todd Baillere | Negative Cutter |
Czarina Russell | Music Consultant |
Gretel Ng | Visual Effects Coordinator |
Nic Hodgkinson | Digital Compositor |
Allison Gardner | Visual Effects Production Manager |
Stephanie McNally | Score Engineer |
Blake Winder | Compositing Lead |
Leticia Sandoval | Costumer |
Curtis Corbitt | Assistant Property Master |
Adam Mull | Modeling |
Jess King | Stunts |
Agata Maliauka | Art Direction |
Amelia Doescher | Lighting Technician |
Carl Fairweather | VFX Artist |
Bret Lu | Matte Painter |
Brian Mussetter | Assistant Camera |
Don Telles | Grip |
Tulio Duenas | Second Assistant "A" Camera |
Timothy Trimmings | Visual Effects Coordinator |
Diz Sharpe | Stunts |
Marsha Ivins | Technical Advisor |
Jonathan Clark | Loader |
Abhishek Chaturvedi | Rotoscoping Artist |
Chris Cotterman | Grip |
Sullivan Richard | Matte Painter |
Simon J. Williams | Visual Effects Editor |
Mike Pickel | Video Assist Operator |
Tom Callinicos | On Set Dresser |
Donald Jones | Grip |
Jeffrey Jasper | Digital Effects Supervisor |
Mary Mullan | Rotoscoping Artist |
Shannon Deats | Best Boy Grip |
Grant McPhee | Transportation Coordinator |
Chuck Choi | Score Engineer |
Brandon Flohr | Grip |
Brent Heyning | Props |
Kim Goddard-Rains | Coordinating Producer |
Inga Bjork Solnes | Coordinating Producer |
Greg Harris | Stunts |
Michael Benton Adler | Thanks |
Albert Nolasco | Thanks |
Allissoon Lockhart | Additional Production Assistant |
Dillon Neaman | Additional Second Assistant Director |
Emily Kwong | Art Department Coordinator |
Jill Hahn | Assistant Accountant |
Edward V. Pannozzo | Assistant Accountant |
Lisa Kisner | Assistant Accountant |
Pamela DesVigne | Assistant Accountant |
Brenda McClellan | Assistant Accountant |
Stefani Rockwell | Assistant Accountant |
Vicki Platero | Assistant Accountant |
Justin Harrold | Assistant Location Manager |
Lori Russell | Assistant Location Manager |
Michael Glaser | Assistant Location Manager |
Jorge Luis Alvarezzo | Assistant Location Manager |
Silja Hauksdуttir | Assistant Location Manager |
Marjorie Rudick | Assistant Production Coordinator |
Kelly Wills | Assistant Property Master |
Olafur Jуnasson | Assistant Property Master |
Evan Godfrey | Executive Producer's Assistant |
Kelly Mitchell | Camera Production Assistant |
John Thellend | Carpenter |
Keith Church | Catering |
Erlingur Orn Karlsson | Catering |
Gudmundur Kokkur | Catering |
Nathaniel West | Concept Artist |
Darrel D. Bricker | Construction Foreman |
Dawna Hammond | Construction Foreman |
Jim Bruder | Construction Foreman |
Jody Schoffner | Costumer |
Lauren Pratto | Costumer |
Sophia Coronado | Costumer |
Maria K.M. Sundeen | Costumer |
Laura Bagano | Craft Service |
Avar Johannsson | Dolly Grip |
Cammie Caira | Driver |
Richard Maginnis | Driver |
C.J. Hannis | Driver |
Andrew Thom | Electrician |
Steven D. Castaneda | Electrician |
Thorir G. Agustsson | Electrician |
Adriene Wyse | Camera Loader |
Jan Gillan | First Assistant Accountant |
Nolan B. Medrano | First Assistant Accountant |
Jennifer Omoth | First Assistant Accountant |
Lena Schmigalla | First Assistant Accountant |
Phillis Lehmer | Graphic Designer |
Erica Thurlow | Grip |
Hallgrimur Oddsson | Grip |
James Viera | Grip |
Justin Moran-Duquette | Grip |
Sean Frohardt | Grip |
Wilson Weaver | Grip |
Helgi G. Thoroddsen | Grip |
Deborah Kliewer | Hairstylist |
Linda Benavente-Notaro | Key Costumer |
Stacia Lang | Key Costumer |
Atli Thor | Key Grip |
Raff Sarabia | Lead Painter |
Francis Padilla | Lighting Technician |
Joshua Whitford | Lighting Technician |
Landin Walsh | Lighting Technician |
Stefan Wilking | Lighting Technician |
Vincent Varga | Lighting Technician |
Árni Björn Helgason | Line Producer |
Keomanee Vilaythong | Location Manager |
Fridrik Ásmundsson | Location Manager |
Tammy Fox | Makeup Artist |
Adam Gelbart | Modeling |
Andrea Ficele | Negative Cutter |
Steven Kajorinne | On Set Dresser |
Jeremy Turley | Painter |
Chauntel Swann | Painter |
Bobbie Shay | Post Production Assistant |
Christian Feldhaus | Production Accountant |
Alex Solano | Production Assistant |
Brandon Stewart | Production Assistant |
Chris Raby | Production Assistant |
Emily Hoang | Production Assistant |
Ron Landry | Production Assistant |
Ashley MacMillan | Production Assistant |
Mark Laws | Production Assistant |
Sarah Jane Trohimchuck | Production Assistant |
Stephen Kievit | Production Assistant |
Zach Clossin | Production Assistant |
Finnur Karlsson | Production Assistant |
Metusalem Bjornsson | Production Assistant |
Heidrun T. Haralsdottir | Production Assistant |
Sigridur Sigga Marrow | Production Assistant |
Karla Torres | Production Coordinator |
Sonny Nguyen | Prop Maker |
Richard S. Wilson | Second Assistant Accountant |
Valgeir Gunnlaugsson | Second Second Assistant Director |
Edwin Amell | Security Coordinator |
Jack Crowells | Set Dresser |
George Williams III | Set Production Assistant |
Gianna Isabella | Set Production Assistant |
Hrefna Hagalin | Set Production Assistant |
Jana Maria Gudmundsdottir | Set Production Assistant |
Lindsey Fredieu | Set Production Assistant |
Olivia McCallum | Set Production Assistant |
Spencer Taylor | Set Production Assistant |
Thorunn Gudlaugsdottir | Set Production Assistant |
Dom Smart | Special Effects |
Rodney Dolan | Special Effects |
Todd Bilawchuk | Special Effects |
Stewart DePass | Special Effects |
Matthew J. Downey | Special Effects Assistant |
Arthur Clever | Special Effects Technician |
Darren McCormick | Special Effects Technician |
Francis J. Ayre Jr. | Special Effects Technician |
Jуn Andri Guрmundsson | Special Effects Technician |
Mark Stanton | Special Effects Technician |
Michael Rifkin | Special Effects Technician |
Robin Reilly | Special Effects Technician |
Ronald Epstein | Special Effects Technician |
Scott Roark | Special Effects Technician |
Terry Hambleton | Special Effects Technician |
David Jonasson | Special Effects Technician |
Robert L. Slater | Special Effects Technician |
David B. Clark | Standby Painter |
Jason Z. Kemp | Third Assistant Director |
Steinarr Logi Nesheim | Transportation Captain |
Robert J. Morton | Transportation Captain |
Clyde R. Maliauka | Transportation Coordinator |
Matt Hillyer | Video Assist Operator |
James Carlson | Additional Music |
Christian Wenger | Score Engineer |
Benedict Cruft | Musician |
Andrew Pask | Musician |
Yasmeen Al-Mazeedi | Musician |
Wood Andy | Musician |
Roger Sayer | Musician |
Chas Smith | Musician |
Ann Marie Simpson | Musician |
Chris Craker | Music Score Producer |
Jacqueline Friedberg | Score Engineer |
Murray Forward | Boom Operator |
David Lowry | Animation Supervisor |
Benjamin Charles | Color Assistant |
Scott R. Anderson | Color Assistant |
Colin P. Brown | Colorist |
Julia Reinhard | Compositing Supervisor |
Jon Chesson | Compositor |
Thomas Banner | Compositor |
Joe Wehmeyer | Data Wrangler |
Garry Maddison | Digital Color Timer |
Alessandro Zanforlin | Digital Compositor |
Claudio Bassi | Digital Compositor |
Frank Petit | Digital Compositor |
Jim O'Hagan | Digital Compositor |
Jonathan Bot | Digital Compositor |
Olivier Ryard | Digital Compositor |
Sebastian Schütt | Digital Compositor |
Sinisa Radosavljevic | Digital Compositor |
Thomas R. Steiner | Digital Compositor |
Thomas Salama | Digital Compositor |
Tom Whittington | Digital Compositor |
Travis Porter | Digital Compositor |
Samual Dawes | Digital Compositor |
Chris Cooper | Matchmove Supervisor |
Katie Linahon | Production Coordinator |
Leah Sargent | Visual Effects Coordinator |
Aaron Noordally | Rotoscoping Artist |
Andrea Chua | Rotoscoping Artist |
Jerrod Tan | Rotoscoping Artist |
Kew Lin | Rotoscoping Artist |
Kross Wong | Rotoscoping Artist |
Michael Jeff Baldemoro | Rotoscoping Artist |
Muhammad Hidayat Bin Isnin | Rotoscoping Artist |
Nicolas Millot | Rotoscoping Artist |
Riccardo Mascia | Rotoscoping Artist |
Ruiting Wang | Rotoscoping Artist |
Sim Chuan Xiong | Rotoscoping Artist |
Wayne Chan | Rotoscoping Artist |
Brandon Seifert | Senior Modeller |
Chris Hawthorne | Senior Modeller |
Adam Broderick | VFX Artist |
David Schott | VFX Artist |
Eliot Speed | VFX Artist |
Jon Capleton | VFX Artist |
Kenzo Tee | VFX Artist |
Leigh Russell | VFX Artist |
Robin Aristorenas | VFX Artist |
Joe DeWalt Brown | Visual Effects |
Joseph A. Zaki | Visual Effects |
Will Lucas | Visual Effects |
Jim Thibo | Visual Effects Camera |
Kirsty Davies | Visual Effects Coordinator |
Monifa Andrew | Visual Effects Coordinator |
Mark H. Weingartner | VFX Director of Photography |
Anne Putnam Kolbe | Executive Visual Effects Producer |
Daniel Maund | Visual Effects Technical Director |
David Moraton | Visual Effects Technical Director |
Lee Tibbetts | Visual Effects Technical Director |
Thomas J. Burton | Visual Effects Technical Director |
Tosin Akinwoye | Visual Effects Technical Director |
Jonathan Gomez | Rigging Grip |
Tighe Gill | Production Assistant |
Municoy | Grip Production Assistant |