Natalie Portman als Jane Hammond | |
Joel Edgerton als Dan Frost | |
Ewan McGregor als John Bishop | |
Noah Emmerich als Bill Hammond | |
Boyd Holbrook als Vic Owen | |
Rodrigo Santoro als Fitchum | |
Alex Manette als Buck | |
Todd Stashwick als O'Dowd | |
James Burnett als Cunny Charlie | |
Sam Quinn als Slow Jeremiah | |
River Shields als Kid | |
Chad Brummett als Theodore Ballard | |
Boots Southerland als Marshall | |
Nash Edgerton als Fur Trader | |
Robb Janov als Fiddler | |
Maisie McMaster als Kate | |
Jenny Gabrielle als Whore | |
Piper Sheets als Mary | |
Celia Kessler als Jig Girl | |
Linda Martin als Madame | |
Kristin Hansen als Woman #1 | |
Lauren Poole als Woman #2 | |
James Kinsfather als Barkeep | |
Victoria DeMersseman als Older Mary |
Gavin O'Connor | Director |
Anthony Tambakis | Writer |
Natalie Portman | Producer |
Scott Steindorff | Producer |
Scott LaStaiti | Producer |
Aleen Keshishian | Producer |
Terry Dougas | Producer |
Mandy Walker | Director of Photography |
Alan Cody | Editor |
Brian Duffield | Screenplay |
Joel Edgerton | Screenplay |
Craig Branham | Stunts |
David Greene | Special Effects Supervisor |
Marko Costanzo | Foley |
Tim Grimes | Production Design |
James F. Oberlander | Production Design |
Lisa Gerrard | Original Music Composer |
Marcello De Francisci | Original Music Composer |
Terry Anderson | Costume Design |
Catherine George | Costume Design |
Mary Regency Boies | Producer |
Harvey Weinstein | Executive Producer |
Bob Weinstein | Executive Producer |
Chris Coen | Executive Producer |
Kim Barton | Associate Producer |
David Boies III | Executive Producer |
Ron Burkle | Co-Executive Producer |
Katherine S. Chang | Co-Producer |
Jon Cohen | Associate Producer |
Kate Cohen | Co-Producer |
Jason Colbeck | Co-Executive Producer |
Ivan J. Fonseca | Associate Producer |
Peter Fruchtman | Co-Executive Producer |
Ryan Kavanaugh | Executive Producer |
Scott Lambert | Co-Executive Producer |
Paris Kasidokostas Latsis | Executive Producer |
Ross Marroso | Co-Executive Producer |
Ben McConley | Co-Executive Producer |
Andrew Melting | Associate Producer |
Zack Morgenroth | Associate Producer |
Marisa Polvino | Co-Producer |
Jason Rose | Executive Producer |
Dylan Russell | Executive Producer |
Tucker Tooley | Executive Producer |
Jason Van Eman | Co-Executive Producer |
Billy Hopkins | Casting Director |
Ivan J. Fonseca | First Assistant Director |
Chemen A. Ochoa | Second Assistant Director |
Sarah Lemon | Second Assistant Director |
Edward McLoughlin | Set Decoration |
Patricia Greer | Key Makeup Artist |
Gretchen Bright | Makeup Department Head |
Carmen L. Jones | Key Hair Stylist |
JoAnn Stafford-Chaney | Hair Department Head |
Megan Daum | Hair Department Head |
Mandy Walker | Second Unit Director |
Alton Walpole | Unit Production Manager |
Cassidy Vick Hice | Stunt Double |
Troy Brown | Stunts |
Jeffrey J. Dashnaw | Stunts |
Billy D. Lucas | Stunts |
Paul E. Short | Stunts |
Darrin Prescott | Stunts |
Ed Duran | Stunts |
Tom Elliott | Stunts |
Bobby Burns | Stunts |