Tim Allen als Joe Scheffer | |
Julie Bowen als Meg Harper | |
Kelly Lynch als Callie Scheffer | |
Greg Germann als Jeremy | |
Hayden Panettiere als Natalie Scheffer | |
Patrick Warburton als Mark McKinney | |
Jim Belushi als Chuck Scarett | |
Ken Marino als Rick Raglow | |
Wolfgang Bodison als Cade Raymond | |
Cristi Conaway als Abby Manheim | |
Robert Joy als Pat Chilcutt | |
Tina Lifford als Cassandra Taylor | |
James Cada als Exec. Bill | |
Tawnja Zahradka als Waver "Tawnja" | |
Ahna Brandvik als Neva | |
John Riedlinger als In Crowd Guy #1 | |
Bill McCallum als In Crowd Guy #2 | |
Gavin Lawrence als In Crowd Guy #3 | |
Amy Janette McDonald als Reporter | |
Emil Herrera als Singing Exec. | |
Michael Haley als Bartender | |
Peter Syvertsen als Squash Executive #1 | |
Peter Gregory Thomson als Squash Executive #2 | |
Claudia Wilkens als Deidre | |
Jimmy Labriola als Fight Bookie | |
Ross Turner als Basketball Boy | |
Michelle Barnes als Sharone |
Daryn Okada | Director of Photography |
John Scott Shepherd | Screenplay |
George S. Clinton | Original Music Composer |
Kenneth Atchity | Producer |
Matthew Gross | Producer |
Arnold Kopelson | Producer |
William W. Wilson III | Executive Producer |
David Finfer | Editor |
John Pasquin | Director |
Chi-Li Wong | Executive Producer |
Brian Reilly | Producer |
Arnon Milchan | Executive Producer |
Anne Kopelson | Producer |
Jackson De Govia | Production Design |
Harry K. Garvin | Steadicam Operator |
Eric D. Howell | Stunt Coordinator |
Harry K. Garvin | Camera Operator |
Michele Poulik | Set Decoration |
Joseph Lederer | Still Photographer |
Kimberly Brent | Associate Producer |
Risa Bramon Garcia | Casting |
Kathy O'Rear | Costume Design |
Scott Ritenour | Art Direction |
Carline Davis-Dyer | Script Supervisor |
Noon Orsatti | Stunt Coordinator |
Bob Beemer | Sound Re-Recording Mixer |
Lou Eyrich | Costume Design |
Bruce Stubblefield | Supervising Sound Editor |
Mark Weingarten | Production Sound Mixer |
Miguel Rivera | Sound Effects Editor |
Frankie Pine | Music Supervisor |
Scott Millan | Sound Re-Recording Mixer |
Mike Flicker | Music Editor |
William Jacobs | Sound Effects Editor |
Brian W. Jennings | Sound Effects Editor |
Jeff Erdmann | Boom Operator |
Devon Heffley Curry | ADR Editor |
Jeff Sawyer | Foley Editor |
Andy Kopetzky | ADR Editor |
William W. Wilson III | Second Unit Director |
Daniel S. Irwin | Dialogue Editor |
Linda Di Franco | Dialogue Editor |
Claudia Bonfe | Art Department Coordinator |
Trip Brock | Dialogue Editor |
Teri Anne Kopp | Property Master |
Robert Troy | Dialogue Editor |
Mark Tobey | Second Assistant Director |
Craig Laurence Rice | Second Unit First Assistant Director |
Daniel Orozco | Second Second Assistant Director |
Michael Haley | First Assistant Director |
Wendy Bledsoe | Assistant Director Trainee |