Val Kilmer als Jack Andrews | |
Joanne Whalley als Fay Forrester | |
Michael Madsen als Vince A. Miller | |
Nick Dimitri als Marty | |
Pat Mulligan als Sammy | |
Robert Schuch als Collection Agent #1 | |
Duane Tucker als Collection Agent #2 | |
Molly Flanegin als Gossipy Motel Clerk | |
Dominic Dinino als Rest Stop Little Boy | |
Daniel Dorse als Rest Stop Father | |
Michael Greene als Lt. Hendrix | |
Lee Wilkof als Big Jim | |
Joseph Carberry als Jonesy | |
Roy Kieffer als Hilton Desk Clerk | |
Michael Sharrett als Tim the Motel Clerk | |
Jon Gries als Alan Swayzie | |
Jim Boeke als Javonovitch | |
Bibi Besch als Terry | |
Debbie Lynn Ross als Kathy Andrews | |
Jeff LeBeau | |
James Henriksen | |
Victoria Hirsch | |
Ralph M. Cardinale | |
Jeri Arredondo | |
Jeff Smolek |
John Dahl | Director |
Michelle Minch | Production Design |
David W. Warfield | Writer |
John Dahl | Writer |
Steve Golin | Producer |
David W. Warfield | Producer |
Michael Kuhn | Executive Producer |
Carol Lewis | Associate Producer |
Jay Roewe | Line Producer |
Sigurjón Sighvatsson | Producer |
Nigel Sinclair | Executive Producer |
William Olvis | Music |
Eric L. Beason | Casting |
Frank E. Jimenez | Editor |
Eric L. Beason | Editor |
Jonathan P. Shaw | Editor |
Carol Lewis | Casting |
Kate J. Sullivan | Set Decoration |
Terry Dresbach | Costume Design |
Jacques Steyn | Director of Photography |
Mike Hodges | Key Grip |
David Hayball | Gaffer |
Robert Tinnell | Second Unit Director |
Lizbeth Williamson | Makeup Artist |
Fríða Aradóttir | Hairstylist |
Nancy Karlin | Script Supervisor |
Danny Costa | Stunts |
Wally Rose | Stunts |
Debbie Lynn Ross | Stunts |
Rick Sawaya | Stunts |
Cherie Tash | Stunts |
Danielle Liekefet | Production Coordinator |
Scott Cameron | Associate Producer |
Richard Osborn Jr. | First Assistant Camera |
Craig Felburg | Sound Mixer |
Bill V. Robbins | Sound Mixer |
Cameron Hamza | Boom Operator |
Molly Flanegin | Assistant Set Decoration |
Laurie Dalton | Property Master |
Deana Albers | Assistant Property Master |
Beth Jana Friedberg | Second Unit Director of Photography |
Ute Leonhardt | Post Production Supervisor |
Danielle Liekefet | Post Production Supervisor |
Barry Rubinow | Supervising Sound Editor |
Peter Austin | Supervising Sound Editor |
Edmund J. Lachmann | Supervising Dialogue Editor |
Folmer Wiesinger | Sound Editor |
Paul A. Sharpe | Sound Re-Recording Mixer |
Don Digirolamo | Sound Re-Recording Mixer |
Robert Glass | Sound Re-Recording Mixer |
Carla Meyer | Dialect Coach |
Bonnie Sills | Location Manager |
Robin Ginsberg | Production Accountant |
Robert A. Neft | Assistant Location Manager |
Brian N. Everett | Transportation Coordinator |
Shirley Walker | Conductor |
Doug Botnick | Scoring Mixer |