Ben Aldridge als Andrew | |
Jonathan Groff als Eric | |
Kristen Cui als Wen | |
Dave Bautista als Leonard | |
Nikki Amuka-Bird als Sabrina | |
Abby Quinn als Adriane | |
Rupert Grint als Redmond | |
McKenna Kerrigan als Andrew's Mom | |
Ian Merrill Peakes als Andrew's Father | |
Denise Nakano als TV Newscaster #1 | |
Rose Luardo als PWTC Spokeswoman | |
Billy Vargus als Seismologist | |
Satomi Hofmann als TV Newscaster #2 | |
Kevin Leung als Man with Child on TV | |
Lee Avant als TV News Anchor #3 | |
Odera Adimorah als International TV News Anchor | |
Kat Murphy als Scottish Female Doctor | |
Kittson O'Neill als BBC Anchor | |
Lya Yanne als Adoption Center Employee | |
M. Night Shyamalan als Infomercial Host | |
Clare Louise Frost als Infomercial Co-Host | |
Hanna Gaffney als Waitress | |
Monica Fleurette als Woman in Diner | |
Saria Chen als Adult Wen |
M. Night Shyamalan | Director |
M. Night Shyamalan | Producer |
Ashwin Rajan | Producer |
Marc Bienstock | Producer |
Douglas Aibel | Casting |
Jarin Blaschke | Director of Photography |
Naaman Marshall | Production Design |
Dave Kellom | Art Direction |
Miranda Welsh | Key Hair Stylist |
Katie McGregor | Makeup Artist |
Sarit Klein | Makeup Department Head |
Alexis Arenas | Key Makeup Artist |
Jason Salzman | Production Supervisor |
Brick Mason | Storyboard Artist |
Jefry Shebroe | Set Supervisor |
Robbie Duncan | Property Master |
Damien Harrer | Props |
Jenny Lifland | Props |
Emma Verdugo | Props |
Stu Probst | Assistant Property Master |
Deborah Maxwell Dion | Casting Associate |
Sarah Bacot | Assistant Costume Designer |
Ary Matteazzi | Costume Coordinator |
Michael Hatzer | Digital Colorist |
Bjorn Arnesen | Production Coordinator |
Noemi Preiswerk | Editor |
Stephanie Hobgood | Makeup Artist |
Vince Mountain | Assistant Art Director |
Caroline Duncan | Costume Design |
Jamie Leigh Matteucci | Makeup Artist |
Christian T. Cooke | Sound Re-Recording Mixer |
Grant Elder | Sound Re-Recording Mixer |
David Forshee | Supervising Sound Editor |
Ryan Collison | Foley Mixer |
Shaun Brennan | Foley Artist |
Leslie Bloome | Foley Artist |
Graham Gardner | Boom Operator |
Connor Nagy | Foley Mixer |
Roni Pillischer | Foley Editor |
Natalia Saavedra Brychcy | Sound Effects Editor |
David J. Schwartz | Sound Mixer |
David Lebensfeld | Visual Effects Supervisor |
Grant Miller | Visual Effects Supervisor |
Christos V. Konstantakopoulos | Executive Producer |
Anthony Keating | Second Second Assistant Director |
Lowell A. Meyer | Director of Photography |
Guillaume Marien | Visual Effects Producer |
Jared Levin | Visual Effects Producer |
Sebastián Eyherabide | Visual Effects Producer |
Tyler Deck | Visual Effects Producer |
Oleg Kulchytskyi | Sound Re-Recording Mixer |
Jill Purdy | Supervising Sound Editor |
M. Night Shyamalan | Screenplay |
Steve Desmond | Screenplay |
Michael Sherman | Screenplay |
Paul Tremblay | Book |
Steven Schneider | Executive Producer |
Ashley Fox | Executive Producer |
Herdís Stefánsdóttir | Original Music Composer |
Ishana Night Shyamalan | Second Unit Director |
William J. Cox | Compositor |
Dylan Hintz | Stunt Double |
Jemimah Mwaba | Stunt Double |
Damali Ross | Stunt Double |
Manny Siverio | Stunt Coordinator |
Vesselin Todorov-Vinnie | Stunts |
Michael Viola | Stunt Double |
Ja'Rel Ivory | Grip |
Miles O'Bryan | Grip |
Joe Skodzinski | Set Dresser |
Karen Frick | Assistant Set Decoration |
Jeno Delli Colli | Assistant Set Decoration |
Adam Druxman | First Assistant Director |
Larissa Malarek | Second Assistant Director |
Ben Kahn | First Assistant Director |
Ramiro A. Quintero | Second Assistant Director |
John Nunn | On Set Dresser |
Patrick Edward White | Special Effects Coordinator |
Dane Wilson | Special Effects Technician |